Po sestanku ministra s Fidesom: Strašenje, da bi ljudje ostali brez zdravnikov, je odveč

Aleš Šabeder je ob 11. uri sedel za skupno mizo s predstavniki Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides.
Fotografija: Aleš Šebeder, minister za zdravje, verjame, da se lahko s predstavniki Fidesa in drugimi sindikati dogovori o veliko nerešenih zadevah. FOTO: Uroš Hočevar/Delo
Odpri galerijo
Aleš Šebeder, minister za zdravje, verjame, da se lahko s predstavniki Fidesa in drugimi sindikati dogovori o veliko nerešenih zadevah. FOTO: Uroš Hočevar/Delo

Ljubljana – Minister za zdravje Aleš Šabeder je sestanek s Fidesom označil za spoznavnega: »Seznanili smo se z največjimi izzivi in odprto problematiko, vsega pa se ne bo dalo rešiti čez noč.«  

Šabeder se v teh dneh srečuje z vsemi poklicnimi skupinami v zdravstvu. Jutri bo nadaljeval pogovore s predstavniki zdravstvene nege, v prihodnje pa se namerava sestati tudi s predstavniki pediatrov in drugimi, ki v trenutnih razmerah v zdravstvu ne vidijo izhoda.

Konrad Kuštrin, predsednik sindikata Fides, je je izrazil zadovoljstvo nad njegovo pripravljenostjo za reševanje situacije, za nastanek katere ni odgovoren. »Ga je pa na ta položaj pripeljala koalicija. Večina članov koalicije je bila njenih članov zadnjih deset let in ti so odgovorni za to, kjer je zdravstvo zdaj,« je bil Kuštrin jasen po sestanku.
Ministru so predstavili oba sporazuma, ki sta bila podpisana pred dvema letoma in se ga vlada in drugi deležniki niso držali. Seznanili so ga s sklepi letne konference in glavnega odbora sindikata. Kuštrin je dodal, da so se odkrito pogovorili in da bodo iskali možne rešitve.
 

Preživeti plačni sistem


V Fidesu so že prejšnji teden napovedali, da bodo vsi zdravniki z junijem delali dosledno po modri knjigi standardov in normativov. Strašenje ljudi, da bodo zato ostali brez zdravnikov, je po Kuštrinovem mnenju neumestno: »Brez zdravnikov bi ostali le, če bi ti dejansko dali odpoved. Če pa bodo delali po standardih in normativih, bodo za svoje paciente poskrbeli, skladno z zakonom o pacientovih pravicah, torej skrbno, natančno in z empatijo.«

Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin (drugi z leve) je ob najavi sestanka povedal, da se zdravniki ne čutijo odgovorne za krizne razmere. FOTO: Uroš Hočevar/Delo
Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin (drugi z leve) je ob najavi sestanka povedal, da se zdravniki ne čutijo odgovorne za krizne razmere. FOTO: Uroš Hočevar/Delo


Fides bo vztrajal tudi pri izstopu zdravnikov iz enotnega sistema plač v javnem sektorju. V zvezi s tem so ministru predstavili situacijo v okoliških evropskih državah. »Nikjer niso zdravniki tako vezani v enoten plačni sistem, celo v Romuniji so jih izvzeli iz tega sistema, sicer bi ostali brez zdravnikov,« je pojasnil prvi mož sindikata. Po njegovih besedah daje enoten plačni sistem potuho povprečnim in podpovprečnim, zelo dobrih pa ne nagrajuje: »Predsednik vlade Marjan Šarec bo moral o možnosti, da zdravnike izvzamejo iz tega sistema, še razmišljati.«

Šabeder verjame, da se lahko s predstavniki Fidesa in drugimi sindikati dogovorijo o veliko nerešenih zadevah. Še ta mesec se bodo znova srečali v obliki delovne skupine, ki bo konkretno pristopila k reševanju odprtih zadev.
 

Možne rešitve


Za zdaj je napovedana čimprejšnja objava za specializacije iz družinske medicine, ki pa še ne bo imela takojšnjega vpliva na razbremenitev zdravnikov, minister pa je podpisal tudi odredbo o možnosti uvoza zdravnikov iz držav, ki niso članice EU. Prav tako pa s sprejetjem aneksa 1 načrtujejo spremembe splošnega dogovora za letos. Predlog aneksa bo pripravljen še v tem tednu, besedilo pa bo takšno, kot ga je že predlagal in zavrnil upravni odbor ZZZS.
 

Enotni strokovnjaki


Koordinativno telo družinske medicine je sporočilo, da je cilj zdravnikov družinske medicine strokovna, varna in kakovostna obravnava bolnikov, kar bi moral biti tudi skupni cilj zdravnikov, bolnikov, politike in tudi plačnika. 
 

 

Komentarji: