Vodstvo Mestne občine Maribor je prepričano, da mesto potrebuje novo sodobno večnamensko dvorano - ta naj bi sprejela od 5000 do 8000 gledalcev. Načrti zanjo ne ogrožajo obnove in dokončanja niti dvorane Tabor niti bližnje Ledne dvorane.
Maribor – Medtem ko zdaj največja mariborska dvorana, pred 26 leti odprta dvorana Tabor, še vedno ni povsem dograjena, nujno pa jo je treba obnoviti, je vodstvo Mestne občine Maribor (MOM) prepričano, da mesto potrebuje novo sodobno večnamensko dvorano. Zato že potekajo aktivnosti za naložbo, ki bi lahko stala 30 milijonov evrov. V zavodu Športni objekti Maribor (ŠOM) pa pravijo, da ti načrti ne bodo ogrozili ali celo preprečili obnove in dokončanja Dvorane Tabor niti bližnje Ledne dvorane. »Obstaja nekaj različic idejnih zasnov. Predvidena lokacija nove dvorane je na območju Športnega parka Tabor. Za namen gradnje strokovne službe MOM pripravljajo vse potrebno za sprejetje občinskega podrobnega prostorska načrta (OPPN) za celotno območje tega parka,« je pojasnila Tatjana Štelcer iz županovega kabineta. Po načrtih bi v prihodnji dvorani uredili večfunkcionalno športno površino (za atletiko, košarko, rokomet, odbojko), namenjena pa bi bila tudi zimskim športom (drsanje, hokej, kerling) ter drugim javnim in protokolarnim prireditvam. Odvisno od dogodka bi lahko dvorana sprejela od 5000 do 8000 gledalcev, so sporočili z MOM.
Po njihovih pojasnilih zdaj intenzivno usklajujejo programe, da bi čim prej uspešno končali izdelavo OPPN. »O ceni takšne dvorane je na podlagi doslej pripravljene dokumentacije težko govoriti,« so na vprašanja Dela odgovorili z MOM. Niti financiranje še ni dorečeno, med možnostmi za izvedene naložbe pa omenjajo neposredno zadolžitev MOM, javno-zasebno partnerstvo ali sodelovanje z državo oziroma sofinanciranje s pridobljenimi sredstvi na raznih razpisih.
»Tako dvorana Tabor kot Ledna dvorana sta programsko izpopolnjeni, zaradi nove dvorane pa se program ne bi zmanjšal. Prinesla bi kvečjemu neko dodano vrednost pri organizaciji tako športnih in kulturnih kot drugih dogodkov,« je povedal direktor ŠOM Anton Knez. Po njegovih besedah bi bila nova dvorana namenjena za potrebe evropske prestolnice kulture, univerzijade, evropskega prvenstva (EP) v košarki, svetovnega mladinskega šahovskega prvenstva, EP v frizbiju ...
Čeprav so novo dvorano načrtovali že pred dvema letoma, je zaradi vseh napovedanih dogodkov zdaj pravi čas za pospešitev postopkov za njeno gradnjo, je povedal Aleš Antolinc, pomočnik direktorja ŠOM. Ker bi lahko v tej dvorani uredili tudi ledeno ploskev, Maribor za univerzijado ne bi potreboval nove ledne dvorane, ki je potrebna za študentsko tekmovanje. Nova večnamenska dvorana bi omogočila tudi izvedbo najatraktivnejših tekem EP v košarki, je poudaril Antolinc, v stari dvorani Tabor pa bodo lahko le manj pomembne tekme. Prostorski načrt bi po njegovih besedah lahko sprejeli do februarja, gradbeno dovoljenje pa pridobili do konca prihodnjega leta. Sestali so se že z nekaterimi potencialnimi investitorji, ki jih zanima sodelovanje. Ko bo OPPN sprejet, bodo naredili natančen načrt dvorane in takrat bo po Antolinčevih besedah znana okvirna cena naložbe.
Komentarji