Namesto denarja moralno zadoščenje

Trojica, ki je odgovorna za finančni zlom občine Štore, je obsojena, več pa župan Miran Jurkošek ne pričakuje.

Objavljeno
11. marec 2016 18.31
Špela Kuralt
Špela Kuralt
Štore – Občina Štore mora zaradi finančnega debakla pred petnajstimi leti bankam plačati še okoli 600.000, potem ko jim je vrnila že okoli 2,4 milijona evrov. Trojica, ki je povzročila finančni zlom občine, je bila obsojena. Občina že leta odplačuje dolgove, za katere ni dobila ničesar. Za ta denar bi imeli dokončano kanalizacijo in zgrajeno športno dvorano.

Finančne akrobacije med občino in podjetjem Hudournik, kasneje tudi Hudournik inženiringom, sta vodila na zaporne kazni obsojena nekdanji podjetnik Stanko Zakelšek in nekdanji župan Franc Jazbec, pomagala je tudi nekdanja vodja občinske uprave Irenca Ocvirk, ki je dobila pogojno kazen. Vsi trije morajo vrniti 3,3 milijona evrov, za kolikor so s svojimi goljufijami oškodovali občino. Župan Miran Jurkošek, ki se s tem problemom ukvarja že devet let, tega denarja ne pričakuje: »Treh milijonov obsojenci zagotovo nimajo, lahko jih kar pozabimo. Če bo karkoli prišlo na račun občine, bomo zelo veseli. Najverjetneje so premoženje že prepisali na koga drugega.«

Novi župan stopil v godljo

Jurkošek, ki je vodenje občine prevzel za Jazbecem leta 2006, ob primopredaji za dolgove občine, ki so nastali s poroštvi in asignacijskimi pogodbami, ni vedel. »V primopredajnem zapisniku je bil omenjen le posel s Fineo Holdingom, vendar so pojasnili, da Hudournik (Zakelškovo podjetje, ki je kasneje pristalo v stečaju, op. p.) redno plačuje obroke. V nekaj mesecih se je pokazalo, da to ni res. Občasno so poklicale različne banke in spraševale, kdaj bodo obroki plačani. Dokumentacije na občini ni bilo in smo jo pravzaprav dobivali od bank,« se spominja Jurkošek. Ko je leta 2007 ugotovil, da so razmere resne, so na občini želeli stvari z Zakelškom in Jazbecem še urediti, pa jih je še pred dogovorom ujela izvršba. Tej je sledilo še več kot 20 izvršb, občina je ostala brez denarja.

Ministrstvo ni pomagalo

Občina je imela do leta 2010 blokiran račun, vsak izdatek je moralo odobriti sodišče. Jurkošek je bil razočaran, ker ministrstvo za finance takrat občini ni dovolilo vzeti posojila, s katerim bi poplačali vse banke in sklade naenkrat, saj bi občina na takšen način zaradi nižjih obresti vrnila manj: »Ministrstvo je to štelo za novo zadolžitev. Tega niso obravnavali kot nekaj podedovanega. Pa bi bila ta možnost vsaj pol milijona evrov cenejša. So nam pa pomagali, ko smo se pogovarjali o umiku izvršb. Vsi banke in skladi, s katerimi smo se potem morali posebej pogajati, so umaknili izvršbe.«

Sodišče je ugotovilo, da je Zakelškov Hudournik dobil vsa gradbena dela, za katera ga je občina najela, plačana. V zgodbi s poroštvi je vračala le Hudournikove dolgove in ničesar za to dobila, opozarja Jurkošek: »Za ta denar bi lahko obnavljali ceste, načrtujemo okoli deset kilometrov kanalizacije, potrebujemo športno dvorano.« Kljub temu jim je v Štorah v tem času uspelo pridobiti nekaj evropskih sredstev, uredili so vrtec, razširili in obnovili kulturni dom, nekaj kanalizacije.

Je pa tudi nova oblast nezakonito zadolžila Štore, ko so iz Hudournikove stečajne mase kupovali Almin dom, ki so ga kasneje poimenovali Dom na Svetini. Jurkošek zagotavlja, da nezakonitega zadolževanja ne bi bilo, če ne bi bilo te finančne afere, ki jim je skoraj onemogočila delovanje: »Sploh si ne znam predstavljati, kako fino bi bilo, če ne bi bilo teh dolgov za nazaj.«