»Nasilje je virus, nevarnejši od vseh bolezni«

Zlorabe med domačimi stenami v času koronavirusa: Če nam je mar sočloveka, bomo kot sosedje odreagirali prvi.
Fotografija: Le zakaj otrok joka? Foto Leon Vidic/Delo
Odpri galerijo
Le zakaj otrok joka? Foto Leon Vidic/Delo

Ljubljana – Na otroke in ženske, žrtve nasilja in zlorab, največja nevarnost običajno preži znotraj domačih sten. Kdo in kako naj ukrepa, da njihov dom, kamor so se morali v teh dneh zateči pred koronavirusom, ne postane najbolj nevaren in ogrožujoč kraj zanje? Doktor pravnih znanosti Dragan Petrovec v prvi vrsti prisega na čuječnost sosedske skupnosti, saj ta »praviloma ve za nasilne odnose« …

»Nasilje je virus, ki ga ne znamo pregnati, je pa nevarnejši od vseh bolezni, kar jih poznamo,« aktualno stanje koronaepidemije z nasiljem slikovito primerja dr. Petrovec z Inštituta za kriminologijo pri ljubljanski Pravni fakulteti.

Socialna izolacija in negotovost utegneta iz ljudi, ki si moč in avtoriteto v družini tudi sicer zagotavljajo z nasiljem in manipuliranjem, izvabiti najslabše. Študije, ki so jih v svetu doslej opravili različni strokovnjaki, potrjujejo, da družinsko nasilje v obdobjih kriz vselej eskalira. Dr. Petrovec se strinja, da sedanje razmere celotno družbo postavljajo pred številne preizkušnje: »Prisilno skupno bivanje v prostoru, česar nismo vajeni, lahko potencira dobre, prav tako tudi slabe učinke. Tam, kjer odnosi niso dobri, je hitro še slabše. Celo v normalnih razmerah nastajajo napetosti, ker nimamo skoraj nobene možnosti, da bi se vsaj za kratek čas izognili drug drugemu in užili nekaj potrebne samote.«


Solidarnost je tudi sosedsko opozarjanje na nasilje




Policija, sodišče, navsezadnje celo zapori so tudi v teh razmerah institucije, ki imajo vlogo obrambnega zidu pred nasiljem nad najbolj ranljivimi. A najpomembnejšo vlogo dr. Petrovec pripisuje sosedski skupnosti, ki pa, kot žal kaže praksa, »tudi v normalnih razmerah le redko deluje. Ko govorimo o solidarnosti in požrtvovalnih prostovoljcih, bi morali imeti pred očmi sosedsko skupnost. Ta praviloma ve za nasilne odnose, spremlja njihov razvoj in oblike, a redko poseže vanje. V sedanjih razmerah je več ljudi ves čas doma in ta nadzor bi se lahko spremenil – v resnici bi se moral spremeniti – v posredovanje, če nam je res mar do soljudi. Pogosto imamo najprej v mislih centre za socialno delo, a sami centri niso prilagojeni za iskanje nasilja na terenu. Do njih mora najprej priti informacija. To pa lahko najprej da tisti, ki ve, kaj se dogaja. Malokatero nasilje ostane prikrito. Zanj vemo, a se nočemo izpostavljati.«

Če želimo pokazati solidarnost, je prav, da jo kažemo tudi tako, morda celo najprej tako, še dodaja dr. Petrovec. Če se bo solidarnost v teh razmerah dokazala tudi na tem področju, je po njegovem nekaj upanja, da se obdrži tudi po tem, ko nas koronavirus ne bo več ogrožal.
 

Smo v istem morju, a v različnih čolnih

 
Na tisoče Slovencev že drugi oziroma tretji teden dela od doma, socialne službe so priprle vrata, otroci in mladostniki so »ujeti« med štirimi stenami, starejši sami, osamljeni posedajo po stanovanjih, vsakdanji ritem in mnogokrat tudi odnosi so porušeni, mnogi starši se bojijo za delovna mesta, skrbi jih za zdravje najbližjih, stresa je vse več, izhod je mnogokrat nasilje, posledica pa hude psihosocialne  težave...

Nasilje v družini: sosedje vedo zanj, a ga ne prijavljajo ... FOTO: Shutterstock
Nasilje v družini: sosedje vedo zanj, a ga ne prijavljajo ... FOTO: Shutterstock


Sociologinja dr. Milica Antić Gaber, profesorica na ljubljanski filozofski fakulteti, pravi: »Priča smo izjemnim razmeram. Česa takšnega nihče od nas še ni doživel. Naše vsakdanje življenje je dobilo nove okvire. Na to, kar se nam dogaja, nismo bili pripravljeni in se tudi nismo mogli pripraviti. Če je na začetku še kazalo, da bo takšna situacija kmalu za nami, zdaj vidimo, da temu ni tako in da bo trajalo in trajalo. Nekateri pravijo, da smo vsi v istem čolnu, kar se na prvi pogled sliši družbeno sočutno, a pravzaprav, če pogledamo pobliže, ne drži povsem. Vsi smo v istem morju, a v različnih čolnih. Nekateri čolni so večji, drugi manjši, eni hitrejši, drugi počasnejši, eni so celi in nališpani, drugi pa stari, nekateri so celo že naluknjani.«

Milica Antić Gaber, sociologinja in predavateljica na Oddelku za sociologijo Filozofske fakultete. FOTO: Aleš Černivec/Delo
Milica Antić Gaber, sociologinja in predavateljica na Oddelku za sociologijo Filozofske fakultete. FOTO: Aleš Černivec/Delo

Komentarji: