Slovenj Gradec – Pet let po tem, ko je Verbund, upravljavec avstrijskih hidroelektrarn na Dravi, 5. novembra okoli poldneva po polni strugi Drave izpustil v reko še dodatnih dva tisoč kubičnih metrov vode v sekundi, je na slovenjgraško sodišče stopila skupina šestih Dravograjčanov z levega brega Drave. Za gmotno škodo v višini 354 tisočakov in prestani strah, ki ga po njihovem ni moč poplačati, krivijo Verbund.
»Dom smo v teh letih popravili toliko, da lahko v njem živimo, okolica hiše pa na obnovo še čaka,« je povedal Vojko Grilc, ki živi v stanovanjski hiši tik pod elektrarno v Dravogradu. Ko je poplavni val dosegel Dravograd, so Grilčevi poskušali rešiti, kar se je rešiti dalo. Pa še sosedom so pomagali. A voda je v nekaj urah uničila hišo do prvega nadstropja in poslovne prostore v pritličju. »Drava nam je tekla skozi hišo,« pravi Grilc. »Ne gre toliko za materialno škodo, ki so nam jo povzročili. Naše nepremičnine so manj vredne, a kljub temu plačujemo enake davke kot drugi državljani. Največji problem pa je, ker nas nobena zavarovalnica več noče zavarovati proti poplavam,« je ogorčen Grilc.
V petek obravnava tudi v Mariboru
Kaj se je 5. novembra 2012 dogajalo v porečju reke Drave na slovenski in avstrijski strani, bodo po nalogu sodišča ugotavljali izvedenci. Kdo to bodo, bo sodnica mariborskega okrožnega sodišča Urška Kežmah morda predlagala že v petek, ko je v Mariboru pri njej razpisanih še pet obravnav proti Verbundu. Sodnica zagovarja stališče, naj bo izvedensko mnenje zaradi visokih stroškov izdelave eno za vse spore, narejeno pa tako, da bo situacija med posameznimi hidroelektrarnami na Dravi razjasnjena ločeno.
Tomaž Rotovnik, eden od odvetnikov petdesetih poplavljencev v porečju Drave: »Prav je, da se zadeva razčisti pri temelju odgovornosti tožene stranke. Če ta temelj obstaja, se bo zadeva nadaljevala z odškodnino. Pri temelju bo verjetno izdana vmesna sodba.«
Če sodišče izvedenca ne bo našlo v Sloveniji, k čemer se nagibajo odvetniki poplavljencev, ga je pripravljeno poiskati v tujini. Že zdaj pa je jasno, da to ne bo že izdelano izvedensko mnenje nemškega strokovnjaka za vode
Stephana Theobalda, ki ga je angažiralo državno tožilstvo v Celovcu in je obremenilno za avstrijskega giganta, saj temu nasprotujejo Verbundovi odvetniki. Sodnica Kežmahova je odločena, da bo storila vse, da se sojenje premakne z mrtve točke.
Pred oškodovanci dolgotrajen boj za pravico
Čeprav bodo oškodovanci bržkone še dolgo čakali na izid spora – za pripravo izvedenskega mnenja bo menda potrebno celo leto, pa so zanje razveseljive novice prišle iz Maribora. Po besedah Tomaža Rotovnika je tamkajšnje višje sodišče v dveh zadevah presodilo, da pravdne zadeve zoper Verbund v Avstriji in Sloveniji niso sorodne. »To pomeni, da bodo postopki, ki so bili prekinjeni, morali teči naprej,« meni Rotovnik.
»Napredujemo počasi. Po korakih. Doslej nam je še vse uspelo,« pravi kranjska odvetnica
Magda Vraničar, ki v sporu z Verbundom na sodišču med drugim zastopa občini Dravograd in Maribor. »Borili se bomo še naprej, a zadeva je zelo zahtevna in kompleksna,« opozarja Vraničarjeva.
Komentarji