Nov presežek: Vršič kopen, cesta pa zaprta

Koncesionarja še vedno čistita cesto do vrha prelaza ne glede na to, ali to opravlja služba na drugi strani.
Fotografija: Cesta čez Vršič je bila splužena in suha, toda prelaz je bil uradno zaprt. FOTO: KS Soča - Trenta
Odpri galerijo
Cesta čez Vršič je bila splužena in suha, toda prelaz je bil uradno zaprt. FOTO: KS Soča - Trenta

Ogorčeni nad novim nelogičnim dogajanjem na prelazu Vršič v krajevni skupnosti Soča - Trenta od ministrice za infrastrukturo Alenke Bratušek zahtevajo pojasnila. Sneg, ki je med prvomajskimi prazniki pobelil tudi prelaz, so na primorski strani splužili, na gorenjski pa ga je pobralo, skoraj povsem kopna cesta pa je nato kljub temu ostala zaprta vse do torka.



Zapletov glede prevoznosti najvišjega slovenskega cestnega prelaza na 1611 metrih nadmorske višine očitno še ni konec, čeprav so se s prekategorizacijo ceste pred štirimi leti, ki nalaga čiščenje, dokler snežne razmere, če ni nevarnosti snežnih plazov, to dopuščajo, razmere izboljšale. »Mislili smo, da je problem s prekategorizacijo rešen, toda med zadnjimi prazniki je bila cesta splužena le na primorski strani, o plazovih ni bilo govora, cesta pa je bila uradno zaprta še po tem, ko je bila povsem kopna,« je začuden predsednik KS Soča - Trenta Božidar Kavčič.

Spluženo na primorski strani, na drugi pa ne, ker koncesionarja plužita zgolj do meje. FOTO: KS Soča - Trenta
Spluženo na primorski strani, na drugi pa ne, ker koncesionarja plužita zgolj do meje. FOTO: KS Soča - Trenta


Skupnost ministrico Alenko Bratušek v pismu opozarja na nerazumno delitev čiščenja 18 kilometrov dolgega odseka na dva koncesionarja: »Vsak s svoje strani vedno opravita težji del posla po klancu navzgor do meje na vrhu in se nato obrneta ne glede na to, v kakšnem stanju je cesta na drugi strani.«

Tokrat je snežilo 28. aprila, cesta pa je bila zaprta kar dober teden dni. Vmes je Kolektor CPG s primorske strani dvakrat očistil cesto do vrha, medtem ko je sneg na gorenjski strani skopnel. Cesta je ostala zaprta, čeprav so nekateri brez težav vozili čez prelaz.


 

Krajevna skupnost pričakuje od ministrice pojasnila


»Zaradi tega so nas kritizirali občani in turisti. S pomisleki sosedov se povsem strinjamo,« je dejal kranjskogorski župan Janez Hrovat. Menda so cestarji čakali na dovoljenje agencije za okolje glede (ne)varnosti plazov.

Cesta čez Vršič je bila splužena in suha, toda prelaz je bil uradno zaprt. FOTO: KS Soča - Trenta
Cesta čez Vršič je bila splužena in suha, toda prelaz je bil uradno zaprt. FOTO: KS Soča - Trenta


Krajevna skupnost ministrico poziva, naj pojasni, zakaj je Vršič zaprt, ko zapade do pol metra snega na zeleno in toplo podlago, zakaj prelaz ni bil tudi uradno odprt, ko se je sneg popolnoma stalil, in zakaj kljub številnim opozorilom o povsem očitni nesmotrni porabi javnega denarja cesto še vedno čistita dva koncesionarja samo do meje. Od Bratuškove zato zahtevajo, naj jim posreduje stroške zimskega vzdrževanja Vršiča v zadnjih štirih sezonah. »Denar za vzdrževanje ceste gre iz ene malhe. Denar pa se vrže stran, če en koncesionar opravi delo do polovice, druga stran pa ni splužena,« je na nesmiselnost ureditve spet opozoril bovški župan Valter Mlekuž.

Zapore vsi niso upoštevali. FOTO: KS Soča - Trenta
Zapore vsi niso upoštevali. FOTO: KS Soča - Trenta


V trentarski dolini opozarjajo na gospodarsko škodo, ki jo imajo zaradi nepotrebnih zapor ceste domačini. »Skoraj vsaka hiša v dolini se ukvarja s turizmom, zaslužek zunaj turistične sezone pa ni zanemarljiv. Prihodki za domačine pomenijo tudi davke za državo,« je opozoril Kavčič. Z ministrstva za infrastrukturo pojasnil nismo dobili.

Komentarji: