Janez Janša: To je največji izziv v samostojni Sloveniji

Nova vlada predstavila načrte, kaj nameravajo storiti v prihodnjih dneh. Oglasil se je tudi predsednik republike Borut Pahor.
Fotografija: Zdravko Počivalšek, Matej Tonin, Janez Janša in Aleksandra Pivec so predstavili še več ukrepov. FOTO: Zajem Zaslona
Odpri galerijo
Zdravko Počivalšek, Matej Tonin, Janez Janša in Aleksandra Pivec so predstavili še več ukrepov. FOTO: Zajem Zaslona

Sredi širjenja novega koronavirusa bomo v Sloveniji dobili tudi novo vlado, zato so danes pred novinarske mikrofone stopili najvidnejši predstavniki prihajajoče koalicije. Prihodnji predsednik vlade Janez Janša in predsedniki koalicijskih strank Zdravko Počivalšek, Matej Tonin in Aleksandra Pivec so predstavili načrte, kaj nameravajo storiti v prihodnjih dneh za upočasnitev širjenja koronavirusa.


 

Janša: Koronavirus nas je doletel v nesrečnem vmesnem času


»Bolje je, da je ukrepov preveč in se podvajajo, kot da jih je premalo,« je uvodoma rekel Janša. »Koronavirus nas je doletel v nesrečnem vmesnem času. V zgodovini samostojne Slovenije še nismo imeli večjega izziva.«



Janša je nadaljeval z obračunavanjem z odhajajočo koalicijo, češ da ni uresničila vseh dogovorjenih ukrepov. »Zamujamo, zdaj pa poskušamo to nadoknaditi,« je dejal. Kot primer dobre prakse je omenil Južno Korejo. »Za vse, ki so prišli iz Kitajske, so uvedli karanteno in obsežne preiskave. V Evropi tega nismo storili.« Novi premier je prepričan, da bi morala enako ravnati tudi Slovenija, potem ko je postalo jasno, da število okuženih v Italiji samo narašča.

Infografika: Delo
Infografika: Delo


Predlagajo tudi drugačen odvzem brisov


Janez Janša: »Bolje je, da je ukrepov preveč in se podvajajo, kot da jih je premalo.« FOTO: Zajem Zaslona
Janez Janša: »Bolje je, da je ukrepov preveč in se podvajajo, kot da jih je premalo.« FOTO: Zajem Zaslona
Kasneje je prebral pismo infektologov, ki »predlagajo zaustavitev javnega življenja v Sloveniji, s tem pa se strinja tudi nova koalicija«. Še posebno apelira na mlade, naj se raje zadržujejo doma.

Janša predlaga tudi drugačno organizacijo odvzema brisa, da ljudje sploh ne bi izstopali iz avta, da ne prihaja do nepotrebnih stikov z ostalimi ljudmi.

Napovedal je tudi, da bo nova vlada na prvi seji ustanovila krizni štab v ožji in širši sestavi. Po pričakovanjih bo nova vlada potrjena v petek zvečer.

Omenil je še številne druge dejavnike. »Zagotavljanje varstva otrok prioritetno za zaposlene v zdravstvu, energetiki, oskrbi, komunali in na področju varnosti,« je povedal in pristavil: »Kjer je mogoče, naj se organizira delo od doma, tudi v javni upravi; medije prosimo za širitev navodil za omejevanje okužb.«


 

Tonin: Polovičarski ukrepi niso ustrezni


Aleksandra Pivec. FOTO: Delo
Aleksandra Pivec. FOTO: Delo
Predsednica Desusa in kmetijska ministrica Aleksandra Pivec je opozorila na prehrambeno oskrbo. »Že prihaja do težav pri preskrbi svežega sadja in zelenjave iz tujine, predvsem iz Italije,« je rekla. »Toda večjih motenj kljub temu ni. V Sloveniji je dovolj hrane.«

Spregovoril je tudi predsednik Nove Slovenije Matej Tonin: »Polovičarski ukrepi niso ustrezni in ne zaustavljajo širjenja virusa. Če virusa ne zaustavimo, bodo zmogljivosti zdravstvenega sistema presežene.«

Tonin bo tudi prihodnji obrambni minister. »Iščemo primerno vojašnico, da bi jo lahko uporabili za dodatno zdravniško oskrbo ob morebitnem pomanjkanju bolniških postelj,« je pristavil in omenil mednarodno pomoč: »Dobra novica je, da je Kitajska pripravljena pomagati z zaščitnimi sredstvi in respiratorji.«

Opozoril je še, da si precej starejših ne more zagotoviti osamitve, ker živijo sami, zato jim mora nekdo pomagati: »Razmišljamo o tem, da bi za tiste, ki se morajo osamiti, pa doma nimajo teh možnosti, namenili kapacitete na Debelem rtiču.«
 

Počivalšek: Ključno je, da ohranimo likvidnost


Ukrepe v gospodarstvu je predstavil predsednik SMC Zdravko Počivalšek. »Blagovni toki morajo ostati prehodni, nadzorovati pa moramo ljudi. Podjetjem moramo omogočiti, da ohranijo delovna mesta. Lahko se učimo iz krize 2008. Če bi tedaj ravnali pravočasno, bi lahko ohranili več delovnih mest,« je povedal. »Ključno je, da ohranimo likvidnost.«

Počivalšek je sicer priznal, da je v trenutnih ukrepih premalo pomoči za samozaposlene, kar bodo popravili v prihodnjih dneh.

Šolske klopi bodo prazne. FOTO: Voranc Vogel
Šolske klopi bodo prazne. FOTO: Voranc Vogel

 

Šarec: Sedanji ukrepi usklajeni s prihajajočo vlado


Danes je sicer znova govoril tudi odhajajoči premier Marjan Šarec. Napovedal je, da bomo v Sloveniji zaradi okužb s koronavirusom uradno razglasili epidemijo. Premier je izpostavil predvsem posledice zaprtja šol, opozoril je tudi na Umarjevo oceno o polovičnem padcu gospodarske rasti. Zapiranje šol zadeva 300.000 otrok.

Zraven je dodal, da je vlada v odhodu glede ukrepov usklajena s prihajajočo. »Ne glede na vse, kar si mislimo o ministrih nove vlade, apeliram na poslance, da maksimalno skrajšajo jutrišnjo razpravo v državnem zboru, ker so glasovi zagotovljeni. Pomembno je, da ne vlečemo potrjevanja nove vlade v noč,« je povedal.

Med ukrepi je napovedal tudi zavračanje tovornih vozil ob italijansko-slovenski meji. Ukrep je potreben zaradi preprečitve tega, da bi postala Slovenija žep za ta vozila.

Predsednik republike Borut Pahor. FOTO: Leon Vidic
Predsednik republike Borut Pahor. FOTO: Leon Vidic

Komentarji: