Novi virus ogroža tudi dobri stari ritual

Inštitut za javno zdravje še vedno odsvetuje bralno ponudbo, torej časopise in revije, po gostinskih lokalih, frizerskih salonih, skratka javnih prostorih.
Fotografija: Na mizah lokalov po navodilu NIJZ zdaj ne sme biti ničesar, kar uporablja več ljudi. Foto Blaž Samec
Odpri galerijo
Na mizah lokalov po navodilu NIJZ zdaj ne sme biti ničesar, kar uporablja več ljudi. Foto Blaž Samec

Jutranja kava v lokalu s časopisom v roki. Barvanje las v frizerskem salonu, ki ga krajša debela modna revija. Knjižnična čitalnica z bogato, domačo in tujo periodiko. Tesnobno čakanje na zobozdravnika v beli čakalnici, v kotu katere je kup zanimivega branja. A v Sloveniji teh prizorov zdaj ni videti, nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) namreč odsvetuje ponudbo časopisov in revij zaradi možnega prenosa novega koronavirusa, ki bi bil posledica izmenjave med več ljudmi.

V ljubljanski kavarni Sputnik, kjer se je njihov dolgi točilni pult skorajda šibil pod revijami in časopisi, so zdaj umaknili vse. Posebnih navodil z NIJZ sicer niso prejeli, so pa časopise umaknili v okviru priporočila, da na mizah ne sme biti ničesar, kar uporablja več ljudi. Ker so celoletno naročnino že plačali, bodo počakali, da se smernice spremenijo, saj njihovi gostje časopise in revije radi berejo.

Gostje pogrešajo branje časopisov in revij, pravijo v gostinskih lokalih, frizerskih salonih in drugod, kjer je branje za marsikoga tudi del obveznega rituala. Foto Voranc Vogel
Gostje pogrešajo branje časopisov in revij, pravijo v gostinskih lokalih, frizerskih salonih in drugod, kjer je branje za marsikoga tudi del obveznega rituala. Foto Voranc Vogel


V frizerskih salonih je podobno, kot pravijo v verigi Simple, so jih prav tako umaknili po priporočilih NIJZ. Ko bodo tiskani mediji v salonih spet dovoljeni, jih bodo znova imeli na voljo. V Mestni knjižnici Ljubljana, kjer so po epidemiji precej prilagodili izposojo knjig (mimogrede, do knjižnih polic in čitalnic še ni mogoče, prosto gibanje po prostorih knjižnice prav tako ni dovoljeno), dnevno časopisje trenutno sploh ni dostopno, revije pa si bralci lahko naročijo in izposodijo na dom. Ko jih vrnejo, gredo tako kot drugo gradivo v sedemdnevno karanteno.



Na inštitutu za javno zdravje so potrdili, da še vedno odsvetujejo ponudbo časopisov in revij zaradi možnega prenosa novega koronavirusa, ki bi bil posledica izmenjave med ljudmi. »Najpomembnejša pot prenosa novega koronavirusa je namreč prek izločkov iz dihal in onesnaženih rok. Roke imamo vedno za onesnažene, razen neposredno po umivanju ali razkuževanju. Z onesnaženimi rokami prenašamo povzročitelje okužbe nase in na druge osebe ter predmete, ki se jih dotikamo, to so kljuke, ročaji, držaji, delovni pripomočki, denar in podobno.«


Izmenjava med ljudmi


Na vprašanje, kako to, da na Hrvaškem stroka odobrava časopise in revije po lokalih, pri čemer zlasti za turizem niso nepomembni niti različni prospekti in reklame, in ljudi tako rekoč vabi, naj se predajo starim ritualom, češ da so varni, saj okužbe prek časopisov ne potrjuje nobena raziskava, na NIJZ odgovarjajo, da je tveganje za prenos koronavirusa prek časopisov in revij zaradi postopkov tiskanja in dostave do posameznih naročnikov z upoštevanjem higienskih priporočil res minimalno, vendar je izmenjava časopisov med ljudmi povsem nekaj drugega. »Tveganje je pri tem večje, zato tako ponudbo odsvetujemo.«

Toda kaj so doslej v resnici pokazale raziskave o preživetju virusa na nekaterih površinah, med drugim na papirju, torej tudi časopisih, revijah ...? Na NIJZ se sklicujejo na tri strokovne objave: prva raziskava je bila v začetku aprila objavljena v reviji The Lancet Mikrobe in so jo opravili strokovnjaki medicinske fakultete hongkonške univerze, druga, objavljena v reviji The New England Journal of Medicine, je delo virologinje z ameriškega nacionalnega inštituta za zdravje Neeltje van Doremalen in njenih kolegov, tretjo pa je pripravil nemški zvezni inštitut za oceno tveganja. Po teh objavah koronavirusa ni bilo več zaznati na tiskarskem in tekstilnem papirju tri ure po inkubaciji, na bakreni površini štiri ure, na kartonu 24 ur, na lesu in tkaninah drugi dan, na gladkih površinah, kot so steklo in bankovci, četrti dan, na gladkih površinah, kot sta jeklo in plastika, pa šele sedmi dan po inkubaciji.

Na mizah lokalov po navodilu NIJZ zdaj ne sme biti ničesar, kar uporablja več ljudi. Foto Matej Družnik
Na mizah lokalov po navodilu NIJZ zdaj ne sme biti ničesar, kar uporablja več ljudi. Foto Matej Družnik


»V praksi je zaradi dodatnih dejavnikov, kot so dnevna svetloba, nihanja v temperaturi, vlažnosti, in nižjih začetnih koncentracij virusa pričakovati, da je stabilnost manjša v primerjavi z omenjenimi laboratorijskimi študijami, vendar je virus še vedno lahko prisoten,« dodajajo na NIJZ. Na vprašanje, ali bi bilo mogoče prepoved kmalu umakniti, pa so odgovorili, da o sproščanju ukrepov odloča vlada.


Brezstično Delo


Kot smo že pisali, smo zaščitne ukrepe v družbi Delo in distribucijski družbi Izberi uvedli še pred uradno razglasitvijo epidemije. Ne le zato, da bi obvarovali sodelavce, ampak tudi bralce Dela ter tako poskrbeli, da se širjenje okužbe čim prej zajezi. Zaposleni v tiskarni so razdeljeni v dve ekipi, ki se med seboj ne srečujeta in ne mešata. Fizični stiki med oddelki so redki, če je le mogoče, komunicirajo po telefonu ali elektronski pošti. V procesu tiska in sortiranja vse do nalaganja v kombije za dostavo se delavci časopisa sploh ne dotaknejo, saj je proces avtomatiziran in v celoti poteka strojno, s hitrostjo šest izvodov na sekundo. T

Tudi pozneje, pri nalaganju izvodov časopisov, skrbno pazijo na razkuževanje in uporabo zaščitnih sredstev. Raznašalci imajo prav tako navodila, da uporabljajo zaščitna sredstva, zato je tveganje prenosa okužbe zmanjšano na minimum. Del naših časopisov na dom dostavi Pošta Slovenije, ki je prav tako sprejela stroge zaščitne ukrepe.

Preberite še:

Komentarji: