Občina za kopalno sezono še nima rešitelja

Bazen brez najemnika. Nejasni odgovori, ali se je na razpis sploh kdo prijavil. MC Krško noče biti več upravnik.

Objavljeno
09. februar 2017 10.54
Brestanica
Janoš Zore
Janoš Zore

Krško – Dva tedna po izteku podaljšanega roka za prijavo na razpis za najem brestaniškega bazena še vedno ni znano, ali je občini uspelo najti primernega kandidata. Rešitev v sili bi lahko bil prenos bazena na enega od krških javnih zavodov. A dosedanji podnajemniki z občinskega mladinskega centra takšno možnost odločno zavračajo.

»Postopek izbora najemnika bazena še ni končan,« so nam v torek sporočili s krške občine. Medtem ko se do prvotno predvidenega roka za oddajo ponudb ni prijavil nihče, se je po spletu razširila informacija, da so menda v krški občinski upravi po podaljšanju roka za prijave za teden dni prejeli eno vlogo.

Na vprašanji Dela, ali nepreverjena informacija drži in ali domnevni ponudnik izpolnjuje vse pogoje, so z občine odgovorili, da »plavalna sezona na bazenu v Brestanici gotovo ni ogrožena. Če na razpisu najemnika ne bi pridobili, bi morali izbrati med enim od obstoječih javnih zavodov.«

Občina ponuja bazen v najem za osem let in ob plačilu 9000 evrov letne najemnine, tudi ob letošnjem razpisu pa se ponavlja zgodba izpred treh let. Takrat so v občini po neuspešnem iskanju zasebnega partnerja neposredno pred poletno sezono, med prvomajskimi prazniki, bazen predali v upravljanje svojemu zavodu, Mladinskemu centru Krško. A njegov direktor pravi, da po izteku triletne pogodbe MC bazena ne bo več upravljal.

Vzel preveč energije

»Bazen smo videli kot lokacijo, kjer bi lahko izvajali del našega programa, denimo izmenjave mladih, in kjer bi našim prostovoljcem omogočili, da prek študentskega dela med poletjem zaslužijo nekaj denarja,« se načrtov iz leta 2014 spominja Mitja Valentinc.

»Ob prevzemu so imeli velike stroške. Postaviti smo morali nov točilni pult, kupiti kosilnice, pipe. Zaradi deževnega vremena je bil obisk leta 2014 slab, sezono smo sklenili z 20.000 evri izgube. Leta 2015, ko je bilo vroče, smo ustvarili 10.000 evrov dobička. Lani je izguba znašala 9000 evrov,« je po treh letih upravljanja bazena Valentinc ostal brez prvotnega zagona: »Ker je v Brestanici več kot 1200 kvadratnih metrov vodnih površin, moraš ves čas imeti na lokaciji dva reševalca, strojnika in čistilko.«

Drugi ključni vzrok, da MC letos ni oddal ponudbe za najem bazena, je obremenjenost celotnega zavoda: »Pol leta smo delali le na bazenu. Ob koncu zime je treba začeti iskati kader, pripraviti vstopnice, marketing. Med sezono sem bil na bazenu vsak dan, sanitarne in varnostne zahteve so velike, obiski inšpektorjev pogosti. Občina nam je v teh treh letih šla na roke, leta 2015 je prevzela strošek kloriranja. Toda bazen je prezahteven, da bi ga imeli tudi ob vseh dejavnostih MC. Šlo je za prevelik odmik od našega osnovnega dela, pobral nam je preveč energije.«

Alternativni najemniki

Kateri krški javni zavod bi ob morebitnem neuspehu občinskega razpisa lahko prevzel upravljanje brestaniškega kompleksa, kjer so leta 2010 končali 2,2 milijona evrov vredno prenovo, na občini niso pojasnili. Valentinc meni, da bi veljalo razmisliti o ustanovitvi zavoda za šport.

Medtem ko na občini zamisli niso komentirali, je krška športna zveza v preteklosti že predlagala ustanovitev zavoda, ki bi poleg športa skrbel tudi za turizem, mladino in še kaj, pravi predsednik Luka Šebek: »Odsotnost športnega zavoda prihrani marsikateri evro, kar nakazuje na gospodarno ravnanje občine Krško. A primeri vzdrževanja brestaniškega bazena, Stadiona Matija Gubca in skoraj neuporabljenega novega atletskega objekta na Senovem kažejo na potrebo po sistemskem reševanju problematike športa.«

Druga alternativa, ki bi lahko rešila poletno kopalno sezono v Brestanici, je prenos bazena v upravljanje športnim društvom, meni Šebek: »Športna društva so v navezavi z lokalnim ponudnikom gostinskih storitev pred leti ustanovila konzorcij, ki je oddal prijavo na razpis za večletni najem bazena v Brestanici. Združili smo športe, ki so imeli interes organizirati poletne počitniške aktivnosti v obliki taborov in športnih delavnic. S prijavo smo bili neuspešni, na razpisu je bil uspešen zasebni zavod (zaradi neplačanega študentskega dela na bazenu je Zavod Regio končal na sodišču, op. a.). Nov razpis je potem izključeval možnost, da bi se društva lotila najema, tako da o najemu v prihodnjih letih nismo več razmišljali. V primeru ponudbe občine Krško za najem bi o tem resno razmislili.«