Obrtniki pred parlament, peticija v Bruselj

Tretja razvojna os na Koroškem: ministrov nastop je povsem razočaral obrtnike, ki napovedujejo protest v Ljubljani.

Objavljeno
24. november 2014 22.24
SLO., TREBNJE, CESTA, 15.7.2011, FOTO: DEJAN JAVORNIK
Mateja Celin, Slovenj Gradec
Mateja Celin, Slovenj Gradec
Slovenj Gradec – Predsednik slovenjgraške obrtno-podjetniške zbornice Ivan Meh je po petkovem nastopu ministra Gašperšiča odločen: obrtniki bodo v drugi polovici decembra pripravili protest pred parlamentom. Peticijo s 7000 podpisi so pobudniki poslali tudi evropski komisarki Violeti Bulc in evropskim poslancem.

Težko pričakovan obisk ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča Korošcem ni prinesel zahtevanih odgovorov glede časovnice in čimprejšnjega začetka gradnje na edinem že umeščenem odseku Velenje–Slovenj Gradec. Gašperšič namerava pri gradnji dati prednost odseku od avtoceste do Velenja, za katerega pa je napovedal, da ga ne bo mogoče prav kmalu niti umestiti v prostor. Dejstvo, da je odsek do Slovenj Gradca že umeščen, a bo po ministrovem na vrsti zadnji, koroške župane in gospodarstvenike navdaja z nezaupanjem. Ko bo hitra cesta zgrajena do Velenja, je država naprej na Koroško sploh ne namerava zgraditi, so prepričani.

Nepokorščina ali protest

Predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Slovenj Gradec Ivan Meh je dejal, da so jih ministrova stališča prepričala o nujnosti organiziranega protesta. »Začeli bomo z aktivnostmi za organizirano državljansko nepokorščino ali opozorilni protest,« napoveduje Meh. Koroški obrtniki se bodo sestali še ta teden, o protestu se bo izrekel upravni odbor zbornice, Meh pa se namerava te dni sestati tudi s koroškimi župani. Povezali se bodo tudi z drugimi območnimi zbornicami in obrtniki, pa tudi z gospodarstveniki in ravenskim mladinskim svetom ter vsemi drugimi pobudniki, ki so doslej javno opozarjali in zahtevali gradnjo sodobne prometnice na Koroško. »Računam na podporo celotne regije in širše – od Žalca do Radelj in Črne na Koroškem,« pravi Meh, »ostro bomo nastopili proti vladi, saj smo koroški obrtniki v povsem podrejenem položaju v primerjavi z drugimi v Sloveniji.«

Ker dvomijo, da bi s protesti na Koroškem karkoli dosegli, načrtujejo proteste v Ljubljani. »Računam, da se bomo v drugi polovici decembra, morda prav okoli božiča, z našimi vozili zapeljali pred parlament in pokazali, da mislimo resno. V obrtni zbornici Slovenije imamo 4000 prevoznikov in mislim, da tudi zelo veliko podporo. Če ne bo posluha, bomo aktivirali tudi njih.«

Meh pojasnjuje, da so prevozniki iz območne sekcije za promet s pomočjo študije ugotovili, da so njihova vozila zaradi dotrajanih cest desetkrat bolj uničena od tistih na avstrijskem Koroškem. »Mislim, da imamo tudi v primerjavi z osrednjo Slovenijo zaradi nemogočih cest na Koroškem vsaj petkrat bolj uničena vozila.« Zato so manj vredna, zahtevajo več vzdrževanja, stroški so večji, obrtniki Koroške pa so po Mehovih besedah že zaradi tega le težko konkurenčni obrtniku v Ljubljani. »Imam pet službenih vozil in pet vinjet. Mogoče grem dvakrat ali trikrat na mesec po avtocesti v Ljubljano, pa moram plačati enako, kot nekdo iz osrednje Slovenije, ki lahko avtoceste uporablja vsak dan. Zdi se mi zelo nepošteno, da moramo vse, tudi cestnino, državi plačevati enako, ko pa imamo popolnoma različne pogoje.«

Minister brez vizije

Obrtniki pričakujejo takojšnjo sanacijo regionalne ceste od Hude luknje na Koroško. »Ta cesta niti približno ni več varna in mislim, da bi si država že zaslužila tožbo.« Kot pravi Meh, se ne bodo zadovoljili z ministrovim izogibanjem konkretnim zavezam. »Minister, ki je odgovoren – pa čeprav je na položaju komaj dva meseca, ima pa državne sekretarje, ki vse to vedo–- bi moral imeti vizijo. Tudi jaz sem jo moral imeti, ko sem šel v podjetništvo in še danes jo imam – vem, kaj moram narediti, da bo podjetje delovalo. Tudi on bi moral vedeti, kaj bo naredil, da bo država delovala za vse enako, ne pa da smo nekateri tretjerazredni državljani.«