»Policisti so imeli papirje v roki. Nisem mogla reči, da nič ne vem«

Ponovno objavljamo pogovor z Urško Jurkovič. Zaradi povezave z njo v kliničnem centru odslavljajo direktorja, ki je komaj nastopil mandat.
Fotografija: Urška Jurkovič FOTO: Roman Šipić/ Delo
Odpri galerijo
Urška Jurkovič FOTO: Roman Šipić/ Delo

Ljubljana – Konec leta 2013 so se organi pregona lotili korupcije v zdravstvu: obravnavali so 59 kaznivih dejanj sprejemanja in dajanja daril. Urško Jurkovič, direktorico podjetja Emporio Medical, žalosti, da je ostala glavna akterka v aferi, ki bi ji morala slediti obsežna nadaljevanja.

Dobavitelji zdravstvene opreme in pripomočkov so zdravnikom in zaposlenim v zdravstvenih ustanovah domnevno ponudili nagrade v zameno, da bi bili izbrani oziroma bi zdravstveni zavod kupil ravno njihove izdelke. Del cene teh zdravstvenih pripomočkov je že vseboval odstotke, ki so bili namenjeni za podkupnine. Eno od dobaviteljskih podjetij, ki naj bi, sodeč po vsebini odredbe o decembrski preiskavi, skrbelo, da zdravniki niso ostali praznih rok, je bil tudi zgoraj omenjeni Emporio Medical.


Razprtije vodile k razkritjem


Avgusta 2013 smo v uredništvo prejeli anonimno pismo, ki se je nanašalo na njegovo domnevno sporno poslovanje. Informacije smo tedaj preverjali pri direktorici Urški Jurkovič. Pojasnila je, da so se po gradnji poslovne stavbe v Grosupljem, investiciji, vredni dobrih pet milijonov evrov, znašli v finančnih težavah, dodatno jim jo je zagodla recesija, odnosi v podjetju pa so se zaradi poslovanja, ki se je od izrazito uspešnega nagnilo v rdeče številke, skrhali. Ker niso imeli dovolj sredstev za nakup materiala, so začele zamujati dobave bolnišnicam. Jurkovičeva pravi, da jih je nekaj zaposlenih zapustilo, med njimi tudi takšni, ki so jim prevzeli del posla: »Podjetja so ustanovili še v času, ko so bili zaposleni pri nas. Zlorabili so notranje informacije, zaradi česar smo podali eno kazensko ovadbo.«

V anonimnem pismu, o katerem Jurkovičeva sklepa, da ga je napisal prav nekdanji zaposleni, je bilo med drugim navedeno, da ima podjetje Emporio Medical odprte račune v Švici, Srbiji, Avstriji in na Hrvaškem ter da so se več kot 20 let izogibali plačevanju davčnih obveznosti v Sloveniji: »Podjetja so se odpirala pod fiktivnimi imeni, za katerimi so se skrivali lastniki – člani družine Jurkovič, brez odgovornih oseb. Za seboj so puščali neporavnane obveznosti in odpirali nove družbe.« Nad temi in podobnimi informacijami je bila Jurkovičeva začudena. Poudarila je, da so ves čas plačevali davek in da ni bilo nikakršnih skrivalnic. To, da bi njihovo podjetje plačevalo pristojnim za prirejanje razpisne dokumentacije po navodilih njihovega podjetja in da so zdravnikom na račune v tujini nakazovali denar, je zanikala. Mesec dni po našem obisku je vse želene podatke posredovala policistom na njihovo zahtevo. Ti so jo poiskali po prejemu nekega drugega anonimnega pisma, v katerem je pisalo, da je menda vodja lekarne v Ortopedski bolnišnici Valdoltra od zastopnikov družbe Emporio Medical leta 2008 prejemala nedovoljene nagrade za dobave medicinskega materiala. »Imeli so papirje v roki. Nisem mogla reči, da ne vem nič. Včasih je treba kaj povedati in tako mislim, da je prav,« je pojasnila Jurkovičeva. Zdaj jo žalosti, ker jo vsi vidijo kot glavno pobudnico decembrske akcije, usmerjene v razkrivanje sistemske korupcije v zdravstvu. Pravi, da organi pregona ogromno vedo, pri tem pa se ji zdi čudno, da se izpostavlja samo njihovo podjetje, kakor da so oni edini. »Pri tem ne Jurkovičeva ne družba Emporio Medical sploh nista predmet preiskave, kar je jasno razvidno tudi iz odredbe, saj sodišče ni odredilo preiskave niti zoper njo niti zoper omenjeno družbo. Sodišče je v okviru preiskave odredilo samo preiskavo strežnikov in drugih elektronskih naprav podjetja Emporio Medical (tako kot tudi strežnikov drugih pravnih oseb),« je povedal Gašper Friškovec Iršič, njihov pravni zastopnik.


Klic na zagovor


Jurkovičeva pravi, da je bila vedno navajena vse urediti po mirni poti, kdaj zamahniti z roko, a so zdaj drugi časi, časi »kdo bo koga«. Ker se je znašla v položaju, v katerem nima več česa izgubiti, se je odločila narediti korak, ki bi ga morala že zdavnaj. A se je zavedala, da bi v tem primeru postala sovražnica sistema: »Celotni sistem poslovanja je bil tako naravnan. Ustaljena praksa, ki je podobna v vsakem poslu, ne le v zdravstvu. Nakazila so bila v različnih oblikah, predvsem kot donatorske pogodbe, za veliko je bilo zaželenih, da se nakažejo društvu, ki ne pripada bolnici, ampak zdravniku, zasebnim praksam.« Ko se je razvedelo, da je pomagala organom pregona, so jo hvalili za pogum, zadnje čase pa so se stvari zapletle: »Ker se ne zgodi nič novega. To se mi zdi krivično, saj vsi vemo, da je podobnih ravnanj veliko. Vendar nočem nikomur nič slabega, le borim se za svoj obstoj.«

Vodja preiskave in delovne skupine za sistemsko korupcijo na NPU Robert Slodej je napovedal, da bodo sledile druge preiskave, a teh ni, zato prvo damo družbe Emporio Medical skrbi: »Zadeve potekajo počasi, nobenega epiloga ni, kakor da bi vse zamrlo, dodatne preiskave pa bi bile ustavljene. Zato sem zdaj v dodatnih težavah. Zgodilo se je celo, da sem poklicala koga, s katerim sem že dolga leta v stiku, pa so prekinili zvezo. V eni od bolnišnic so rekli, da sem oblatila celotno zdravstvo.« Prepričana je, da so s to preiskavo obrnili zgolj majhen kamenček: »Strašno je tisto, kar še lahko sledi. Tole je malo!« Zaradi preiskave je bilo njihovo podjetje klicano na zagovor v Švico in ZDA. Tam korupcijo v zvezi s poslovanjem jemljejo veliko bolj resno kot pri nas, navaja Jurkovičeva: »Pri nas je žal že del vsakdanjika.«

Friškovec Iršič vidi krivdo za sporna ravnanja tako na strani dobaviteljev kot na strani zdravnikov, a meni, da je pri prvih precej manjša: »Logično lahko sklepate, da ne pride dobavitelj in reče, da bi rad nekaj dodatno financiral, ampak pride prošnja od kupca.« Pove, da je sistem že tako utečen, da so se zdravniki, ki so dobivali denar, čutili tako nedotakljive, da tega niso poskušali skrivati: »Kot je bilo razvidno iz poročanja medijev, akterji v aferi (zdravniki) niso zahtevali izročitve gotovine v neoznačenih bankovcih, temveč so sprejemali kar nakazila na osebne bančne račune.«

Jurkovičeva navaja, da so utrpeli resne posledice, zato si še toliko bolj želi, da bi zgodba, ki je še v predkazenskem postopku, čim prej dobila epilog. »Zdaj je vse v zraku. Dva v odredbi o preiskavi omenjena dobavitelja poslujeta nemoteno, mimo razpisov, kakor da ne bi bilo nič, poleg tega ni jasno, kaj je bilo s preiskavami pri drugih dobaviteljih, izpostavljeni ostajamo samo mi.«
So pa, po tej preiskavi, v številnih dobaviteljskih podjetjih dolgo v noč gorele luči. Poznavalci vedo povedati, da se je domnevno uničevala dokumentacija, menjavali so menda računalniške komponente.

Komentarji: