Sistematske preglede naj bi rešila navodila

Spremembe zakonodaje niso potrebne. Kaj bo obveznost šole?

Objavljeno
12. november 2017 21.26
Špela Kuralt
Špela Kuralt

Ljubljana – Da je preventivno zdravstveno varstvo otrok v zakonodaji dobro urejeno, se strinjajo vsi vpleteni. Si pa, očitno, zakonodajo še vedno razlagajo vsak po svoje. Ministrstvo za šolstvo je sporočilo, da bodo podrobna navodila pripravili v treh mesecih. Ravnatelji vztrajajo, da je dovolj informiranje o sistematskih pregledih. Starši menijo, da sistema, ki deluje, ne bi smeli spreminjati, svoj del odgovornosti pa mora prevzeti tudi zdravstvo.

Ministrstvo za šolstvo je sporočilo, da podpirajo kontinuirano izvajanje sistematskih pregledov otrok: »Sistematski pregledi so ustaljena in dobra praksa v večini šol in zdravstvenih domov. Glede na zadnji dogodek smo se na našo pobudo že sestali s predstavniki ministrstva za zdravje in se dogovorili o načinu reševanja operativnih težav, ki so nastale v posameznih primerih. Spremembe (pod)zakonskih predpisov niso potrebne, bodo pa v treh mesecih pripravljena podrobnejša navodila za izvajanje sistematskih pregledov.«

Čeprav vsi menijo, da je nujna samo neka jasnejša in nedvoumna ureditev, imajo drugačna izhodišča. Predsednik Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije Gregor Pečan vztraja: »V zakonodaji je napisano, da so šole dolžne sodelovati z zdravstvenimi domovi zgolj pri informiranju. Na nekaterih šolah je ustaljeno, da organizirajo vse, čeprav niso dolžne.« Predsednik Zveze aktivov svetov staršev Slovenije Tone Meden trdi, da je ravnanje šol, ki v izvedbo sistematskih pregledov vključujejo starše in ki so zgolj posredovalci naslovov staršev otrok ali še to ne, v nasprotju z zakonodajo.

Zakon o osnovni šoli določa, da »mora osnovna šola sodelovati z zdravstvenimi zavodi pri izvajanju zdravstvenega varstva učencev, posebno pri izvedbi obveznih zdravniških pregledov za otroke, vpisane v prvi razred, rednih sistematičnih zdravstvenih pregledov v času šolanja in cepljenj«. Meden dodaja: »Če bi država želela predpisati dolžnost staršem, da sodelujejo pri izvedbi sistematskih pregledov, bi to bilo tudi navedeno.«

Pravilnik za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni predpisuje, da je »preventivno zdravstveno varstvo šolskih otrok in mladine organizirano skupinsko za posamezne šole oziroma razrede in ni vezano na izbranega osebnega zdravnika«. Zdravnika izbere šola, starši pri tem ne sodelujejo. »To kaže na to, da gre za sistem v javnem interesu, za izvedbo katerega je odgovoren javni sistem. Izvedba torej poteka izrecno le prek šol, starši v ta sistem niso vključeni,« še pravi Meden.

Problemi šol ...

Večina šol še vedno vozi otroke na sistematske preglede, vendar ravnatelji drug za drugim opozarjajo predvsem na formalne probleme. Meden v svojem zapisu, ki ga je poslal na ministrstvo za šolstvo, povzema neimenovanega ravnatelja: »Kaj naj pišemo na ta dan, ki je za kurikulum programa sicer izgubljen? Nekatere šole imajo na ta dan tematski dan: 'salomonska' rešitev, ki ni strokovna (katere cilje pa so dosegli?). Resorni ministrstvi sta dolžni čim prej poiskati sistemsko sprejemljivo in korektno rešitev v odnosu najprej do učencev, njihovih staršev in tudi zaposlenih.«

Kaj bodo prinesla pravila, ki jih pripravljajo na ministrstvu za šolstvo, ni znano. Pečan vztraja pri razlagi zakonodaje, da je informiranje dovolj, da so starši tisti, ki so odgovorni za sistematske preglede otrok. Na vprašanje, ali bodo šole tudi v prihodnje vozile otroke na sistematske preglede, pa odgovarja: »Avtonomija šole je, če želi izvajati več, kot od nje zahteva zakonodaja, če s tem ne posega v kake druge pravice.«

... in zdravstvenih zavodov

Oton Račečič
, ravnatelj preboldske šole, na kateri so z letošnjim šolskim letom odločili, da otrok ne bodo več vozili v Žalec na sistematske preglede, je omenil, da je učiteljice zmotil odnos zdravstvenega osebja. V Žalcu vsakršno odgovornost za nesporazume zanikajo, a se je izkazalo, da je praksa po državi različna. Medtem ko v nekaterih zdravstvenih zavodih v času sistematskih pregledov za otroke in mladostnike pripravijo različna predavanja in izobraževanja (tudi za učitelje), kar določa tudi pravilnik, so marsikje učitelji in učenci v tistem času prepuščeni samim sebi.

Na ta problem opozarja tudi Meden in ministrstvo za zdravje poziva, naj glede tega uvede nadzor: »Glede na pravilnik je izvedba sistematskih zdravstvenih pregledov najprej dolžnost zdravstvenega sistema, s katerim mora šola sodelovati. V vsakem primeru pa sta obe ministrstvi dolžni sodelovati pri izvedbi in reševanju težav izvedbe, ne pa se reševanju izogibati oziroma problem prelagati na druge, še najmanj na starše.«

V Preboldu sistematskih pregledov letos še niso imeli, predvideni so februarja. Občina je kot ustanoviteljica šole dala ravnatelju jasno vedeti, da pričakujejo, da bodo otroke peljali na sistematski pregled. Župan Vinko Debelak je dejal, da se bodo pogovorili tudi s starši, ali bi bil kdo pripravljen pri spremljanju otrok pomagati, razume pa tudi zaposlene v šoli: »Če so v Žalcu razmere slabe, ni treba, da hodijo tja. Saj si šola sama izbere zdravnika. Občina pa tako ali tako plača prevoz. Jih bomo pač peljali drugam. Vse se je mogoče dogovoriti. Če je v državi vse narobe, ni treba, da je tudi pri nas.«