Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Vas Kompolje vsa pod vodo

Po štirih letih se prebivalci v dobrepoljski občini spet borijo z vodno ujmo - Zalitih 50 hiš.
8. 11. 2014 | 07:40
Videm, Ljubljana - Narasla reka Rašica je čez noč poplavila naselje Kompolje v dobrepoljski občini, kjer je najmanj 50 stanovanjskih objektov povsem zalitih. Ljudem pomaga 34 gasilcev.

V hišah je več kakor meter vode, je za spletno Delo povedal tamkajšnji poveljnik civilne zaščite Jože Gorjup. V Kompoljah so gasilci evakuirali žensko in enega moškega. Gasilcem je preko noči uspelo pred katastrofalnimi poplavami rešiti naselja Ponikve in Predstruge. Na Vidmu pa zdaj črpajo vodo iz doma starejših občanov, kjer je še nekaj centimetrov vode.

V Struški dolini izpraznili hleve

Prebivalci v Struški dolini oziroma v naseljih Podtabor, Tržič, Paka, Pri Cerkvi, Kolenča vas in Potiskavec, ki so bili pred štirimi leti povsem zaliti, jih tokratna vodna ujma ni prizadela, česar pa ni mogoče izključiti, saj se voda iz Kompolj umika proti vasem dolvodno proti Struški dolini. Gorjup je povedal, da so kraške vrtače poplavljene, tri hiše pa so že ogrožene. Povezovalne ceste med naselji v Struški dolini so že neprevozne. Tamkajšnji domačini so izpraznili hleve z živino in jo odpeljali na varno ter na varno spravili tudi kmetijske stroje.

V Grosupljem se voda umirja

V Grosupljem so gasilci in delavci komunale do poznih večernih ur prebivalcem razdeljevali protipoplavne vreče. Potok Grosupeljščica je sicer prestopil bregove, a se je tudi zelo hitro vrnil v strugo, tako da škode ni povzročil, je povedal direktor grosupeljske komunale Tomaž Rigler. Zadrževalnik na potoku Bičje je povsem zaprt in se zelo hitro polni.

Sava in Krka bosta naraščali

Reka Krka je v Podbočju presegla pretok 200 kubičnih metrov na sekundu in se razliva na območju pogostih poplav. Narašča reka Kolpa, ki pa predvidoma ne bo dosegla opozorilnih vrednosti, so sporočili iz Agencije republike Slovenije za okolje (Arso). Reka Reka se v zgornjem toku umirja, v spodnjem še narašča. Pretok Ljubljanice se je ustalil pri 290 kubičnih metrov na sekundo.

Sava s pritoki v zgornjem toku upada, upadajo tudi reke v Polhograjskem in škofjeloško-Cerkljanskem hribovju, Kamniška Bistrica s pritoki, Vipava s pritoki ter barjanski pritoki Borovniščica, Iška in Ižica.

Sava se je v srednjem in spodnjem toku ustalila in poplavlja na izpostavljenih mestih. Na meji s Hrvaško je njen pretok trenutno 2000 kubičnih metrov na sekundo, v Hrastniku pa 1500 kubičnih metreov na sekundo.

V soboto dopoldne bodo reke Škofjeloškega hribovja ter Sava v srednjem in spodnjem toku začele ponovno naraščati. Po zadnjih izračunih lahko reka Sava na mejnem profilu s Hrvaško sredi dneva doseže pretok med 2300 in 2500 kubičnih metrov na sekundo, proti večeru pa lahko reka Krka v Podbočju doseže 250 kubičnih metrov na sekundo.

Na južnem robu Ljubljanskega barja se voda razliva na območju redkih poplav. Ojezerjene površine na območju Dolenjskega in Notranjskega krasa se povečujejo. Pretok reke Drave na mejnem profilu z Avstrijo ne presega 1500 m3/s. V soboto sredi dneva, predvidoma po 14. uri, je možno povečanje pretoka tudi do okoli 1750 m3/s. Ob tem bo Drava poplavila izpostavljena območja ob strugi, ter posamezne objekte na območju Dravograda ter med Mariborom in mejo s Hrvaško.

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine