Bo 415 let staro pravilo pokopalo ločitveni sporazum?

Potrjevanje ločitvenega sporazuma v britanskem parlamentu se spreminja v ustavno krizo. 
Fotografija: Predsednik spodnjega doma britanskega parlamenta John Bercow je presodil, da poslanci ne morejo še v tretje glasovati o ločitvenem sporazum z EU, brez da se vsebina tega ne spremeni. FOTO: Jessica Taylor/Afp
Odpri galerijo
Predsednik spodnjega doma britanskega parlamenta John Bercow je presodil, da poslanci ne morejo še v tretje glasovati o ločitvenem sporazum z EU, brez da se vsebina tega ne spremeni. FOTO: Jessica Taylor/Afp

Predsednik spodnjega doma britanskega parlamenta John Bercow je danes zavrnil možnost vnovičnega glasovanja o ločitvenem sporazumu z EU v poslanski zbornici, če bo ta ostal »praktično enak«, kot na prejšnjem glasovanju. Kot je pojasnil poslancem, po pravilih parlamenta iz leta 1604 od njih ne morejo zahtevati, da dvakrat glasujejo o isti zadevi. 

Britanski poslanci so novembra doseženi ločitveni sporazum z EU zavrnili že dvakrat. Prvič 15. januarja, v drugo pa so ga zavrnili prejšnji torek, čeprav je britanska premierka Theresa May dan pred tem na pogovorih s predsednikom evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem v Strasbourgu dobila pravno zavezujoča zagotovila Evropske unije, da sporno irsko varovalo, katerega namen je preprečiti nastanek fizične meje na irskem otoku, ne bo veljalo za vedno.
 

Strah pred neskončnim glasovanjem o istem sporazumu


Britanski analitiki so odločitev Bercowa opisovali kot udarec strategiji premierke May, ki si je prizadevala, da bi britanski parlament ta teden najkasneje do srede še tretjič glasoval o ločitvenem sporazumu. V primeru, da bi poslanci dogovor v tretje potrdili, bi britanska vlada zahtevala krajšo preložitev do 30. junija. V primeru tretje zavrnitve pa bi London zaprosil EU za precej daljšo preložitev izstopa iz povezave.

Bercow ni problematiziral drugega glasovanja o ločitvenem sporazumu, saj je bil predlog, o katerem so poslanci glasovali, bistveno drugačen od prvotnega. »Če bo vlada preložila v glasovanje nov sporazum, ki ne bo enak ali praktično enak (kot tisti, ki je že bil zavrnjen), bo vse v redu,« je poudaril Bercow. V nasprotnem primeru se bo parlament skliceval na pravilo, ki ga je po besedah predsednika že uporabil v letih 1864, 1870, 1882, 1891 in 1912. »To pravilo je nujno, če želimo zagotoviti, da je čas parlamenta uporabljen racionalno in da se njegove odločitve spoštujejo,« je še dejal predsednik poslanske zbornice.

Bercow se je s tem odzval na skrbi številnih poslancev, da bodo »v neskončnost glasovali o istem sporazumu«. 

Britanska premierka Theresa May in predsednik evropskega sveta Donald Tusk po sklenitvi ločitvenega sporazuma novembra lani. FOTO: REUTERS
Britanska premierka Theresa May in predsednik evropskega sveta Donald Tusk po sklenitvi ločitvenega sporazuma novembra lani. FOTO: REUTERS

 

Na pragu velike ustavne krize


Težava za Mayevo je, da so se pogajanja z EU o ločitvenem sporazumu končala že novembra lani, sedemindvajseterica se o dogovoru ne želi znova pogajati, čas do 29. marca, ko naj bi Združeno kraljestvo v skladu s 50. členom pogodbe o EU zapustilo unije, pa se je skoraj že iztekel.

Vlada lahko po besedah namestnika britanskega državnega pravobranilca Roberta Bucklanda zaobide odločitev predsednika parlamenta, tako da predčasno zaključi trenutno dvoletno zasedanje parlamenta in predlog ponovno vloži na začetku novega zasedanja. 

»Znašli smo se v veliki ustavni krizi,« je Buckland pojasnil v intervjuju za BBC. »Obstajajo poti okoli te odločitve, a do 29. marca ni več veliko časa.«

Preberite še:

Komentarji: