Hud poraz za bavarsko CSU, a še vedno na prvem mestu

Komaj 37,2 odstotka za pol stoletja bolj ali manj absolutno vladajočo krščanskosocialno unijo.
Fotografija: »Vse smo naredili, borili smo se!« je med spuščanjem svojega glasu v volilno skrinjico povedal ministrski predsednik Bavarske Markus Söder. FOTO: FOTO: Peter Kneffel/AFP
Odpri galerijo
»Vse smo naredili, borili smo se!« je med spuščanjem svojega glasu v volilno skrinjico povedal ministrski predsednik Bavarske Markus Söder. FOTO: FOTO: Peter Kneffel/AFP

Berlin – Glasovi včerajšnjih bavarskih volitev so prešteti in prvi uradni rezultati kažejo le 37,2 odstotka glasov za tradicionalno vladajočo CSU, kar je daleč od 47,7 odstotka na volitvah leta 2013. Kar 17,5 odstotka ali več kot deset odstotnih točk so pridobili zeleni, na tretje mesto so se z 11,6 odstotka uvrstili Svobodni volivci. Z nič na 10,2 odstotka so se povzpeli nacionalisti Alternative za Nemčijo, na bavarski in na zvezni politični sceni pa bo odmevalo tudi komaj 9,7 odstotka za SPD. S 5,1 odstotka se bo v deželni parlament v Münchnu uvrstila tudi liberalna FDP.

Infografika Delo
Infografika Delo


Za pol stoletja bolj ali manj absolutno vladajočo CSU je nedeljski rezultat katastrofa, a ministrski predsednik Markus Söder vendarle pravi, da jim »delno boleči rezultat«, ki ga sprejemajo s ponižnostjo, daje jasen mandat za nadaljnje vladanje. Dokončna volja okrog 9,5 milijona volivcev bo znana po preštetju vseh glasov, zdaj pa je videti, da bo CSU morda vendarle lahko vladala s Svobodnimi volivci. »Freie Wähler« so se najprej v občinski politiki in kasneje v višji pogosto odcepili prav od Krščanskosocialne unije in 47-letni voditelj Hubert Aiwanger ne skriva želje po sovladanju v Münchnu.

S CSU ga družijo številna politična prepričanja, tam, kjer so razlike, pa so, kot kažejo uspehi levih strank, številne njihove zahteve tudi pri srcu bavarskim volivcem - pa naj gre za brezplačne otroške vrtce in manj dela za določen čas, nasprotovanje širjenju münchenskega letališča, omejitev priseljevanja družinskih članov beguncev, spodbujanje bavarskih dialektov in več domovinske vzgoje.

Bavarski konservativci bi lahko vladali tudi v koaliciji z zelenimi, a to zavrača vrsta vidnih politikov CSU, še posebej, ker jim je zeleni prvak Robert Habeck na tviterju ocenil, da se na Bavarsko »končno končno« vrača demokracija. Polovica novega vodilnega dua nemških zelenih – sopredsednica je Annalena Baerbock - se je za to oceno kmalu opravičil, po lastnih besedah je šel v predvolilni vročici malo predaleč. Tudi sam ve, da je CSU doslej slavila na demokratičnih volitvah, a si 49-letni politik ni mogel kaj, da ne bi dodal: »V ponedeljek zjutraj bomo vstali in ugotovili, da Alpe še vedno stojijo, jezera niso poniknila in tudi reke še tečejo, ja, še vedno imamo celo svinjsko pečenko!«

Zeleni prvak Robert Habeck (na sliki) je na tviterju ocenil, da se na Bavarsko »končno končno« vrača demokracija. FOTO: Andreas Gebert/Reuters
Zeleni prvak Robert Habeck (na sliki) je na tviterju ocenil, da se na Bavarsko »končno končno« vrača demokracija. FOTO: Andreas Gebert/Reuters


Preden se bodo v Münchnu dogovorili za takšno ali drugačno vlado, pa bodo stranke z velikimi izgubami iskale dežurne krivce, med njimi na prvem mestu CSU. Poleg sestrske CDU, ki je pod kanclerko Angelo Merkel vso državo pretresla z odprtjem meja za begunske množice, je v nevarnosti predsednik CSU Horst Seehofer, pa čeprav je zelo ostro nastopal proti takšni migrantski politiki. V Münchnu je kljub temu izgubil položaj ministrskega predsednika, kot zvezni notranji minister pa je s svojo napadalno politiko povzročal resne razkole v zvezni vladi ter tako prispeval k nezadovoljstvu manj radikalnih bavarskih volivcev. Prav visoka uvrstitev zelenih kaže, da je takšnih, ki hočejo pomagati, veliko tudi v svobodni deželi.

Z nič na enajst odstotkov odstotka so se povzpeli nacionalisti Alternative za Nemčijo. FOTO: Wolfgang Rattay/Reuters
Z nič na enajst odstotkov odstotka so se povzpeli nacionalisti Alternative za Nemčijo. FOTO: Wolfgang Rattay/Reuters


Seehofer še zavrača pozive po odstopu in zagotavlja, da bo ostal na vseh svojih položajih. V neznosnem političnem položaju pa so se spet znašli tudi socialdemokrati, na zvezni ravni koalicijski partnerji CDU/CSU. Na zadnjih bavarskih volitvah so prejeli še 20,6 odstotka, zato je več kot prepolovitev podpore še en udarec tistim, ki vztrajajo v zvezni vladi krščanskodemokratske kanclerke Angele Merkel.

Preberite še:

Komentarji: