Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Nove težave 
v katedrali cenzure

Konec prejšnjega tedna je več sto zaposlenih na Hrvaški radioteleviziji (HRT) protestiralo, ker je vodstvo čez noč postavilo na cesto kakšnih 300 honorarnih sodelavcev.
21. 11. 2010 | 19:42
Zagreb – Ta najnovejši protest je samo eden izmed mnogih, ki so ga novinarji pripravili v zadnjih mesecih in s katerimi opozarjajo na politično podrejanje HRT, ki se je začelo že v času Iva Sanaderja, nadaljuje pa se tudi pod njegovo naslednico, premierko Jadranko Kosor. Katedralo cenzure, kakor na Hrvaškem ironično pravijo HRT, je zaznamovala tudi nenadna odstavitev dveh soustvarjalcev priljubljene oddaje Latinica. 

Režiserju Latinice Vjeranu Pavliniću in novinarju Josipu Oreči so odpovedali sodelovanje zaradi restrukturiranja. Seveda se je to zgodilo čisto po »naključju« po nedavni Latinici, ki so jo delno cenzurirali in to – seveda spet po naključju – prav tisti del, ki ga je pripravil odstavljeni novinar. Prispevek je govoril o nekdanjem blagajniku HDZ Mladenu Barišiću, ki je za Sanaderja na nezakonit in koruptiven način pridobival javna sredstva. Ker Barišić zdaj sodeluje s tožilci, so na HTV očitno »državotvorno« ugotovili, da ga ni primerno obtoževati v oddaji, ko pa s svojim pričanjem zoper Sanaderja dela korist vladajoči HDZ in premierki Kosorjevi. Zoper takšno početje je ostro protestiralo hrvaško novinarsko društvo (HND); menilo je, da je ravnanje vodstva HRT nedopustno.

Nenadna odpoved sodelovanja 300 honorarcem, ki na HRT ustvarijo glavnino programa, in brutalni posegi vodstva v delo novinarjev so le del zgodb, ki že nekaj let pretresajo nacionalko. Politični pritiski se stopnjujejo tudi z novim zakonom o RTV, ki bo dopuščal velik vpliv politike, z naraščajočim davčnim dolgom, grožnjami z znižanjem naročnine (če HRT ne bo obveščala javnosti v skladu z željami vlade) in zahtevami Banskih dvorov po obsežni prenovi HRT. Restrukturiranje je – glede tega so si vsi edini – nujno potrebno, saj je nacionalka neučinkovita in ima kar 3500 redno zaposlenih, prispevek mnogih pa je zanemarljiv. Ker večino njihovega dela opravijo honorarni sodelavci, je bil najnovejši rez povod za proteste, ki so se jim pridružili tudi Denis Latin, Aleksandar Stanković, Maja Sever in drugi znani novinarji.

Ustvarjalci programa so na shodu v začetku novembra sporočili javnosti, da se izvaja pritisk na medije, posebno na HRT, in da se s političnimi pritiski na kritične novinarje onemogoča resnični boj zoper korupcijo in organizirani kriminal. V HND so pojasnili, da vladni ministri »neposredno uvajajo cenzuro«. Protestniki so zahtevali zamenjavo vseh ključnih ljudi – direktorjev, programskega sveta in urednikov, ki »skrbijo« za cenzuro – ter sprejetje novega zakona, ki bo omogočil, da bo HRT postala javni servis.

Med glavnimi zahtevami je tudi odstavitev Tuđmanove dvorne urednice in zdajšnje direktorice TV-programov Hloverke Novak Srzić, glavne cenzorke in »izpostave« vladajoče politike na HRT, ki je, med drugim, nastavila kadre, ki nikoli ne bi smeli prestopiti praga te ustanove, če bi bila pravi javni servis. Prav zaradi ljudi njenega kova in nesposobnega vodstva upadata ugled HTV in gledanost njenih osrednjih oddaj, čedalje manj pa je tudi možnosti, da bi nacionalko, ta predimenzionirani, neuspešni in neučinkoviti stroj, uspešno restrukturirali. Najboljšo rešitev, ki pa, žal, ne bo nikoli uresničena, je včeraj ponudil kolumnist Denis Kuljiš: »Morali bi ustanoviti novo HRT, staro podjetje pa potopiti in pozabiti.«

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine