Pričakovanje hitre rasti števila okuženih po Evropi

Zdravstveni ministri EU na izrednem zasedanju v Bruslju o usklajevanju ukrepov proti širjenju koronavirusa.
Fotografija: V evropski komisiji poudarjajo nujnost sodelovanja držav članic za uspeh v bitki proti širjenju virusa. Foto: Toby Melville/Reuters
Odpri galerijo
V evropski komisiji poudarjajo nujnost sodelovanja držav članic za uspeh v bitki proti širjenju virusa. Foto: Toby Melville/Reuters

Bruselj – Zdravstveni ministri EU so na današnjem izrednem zasedanju razpravljali o ukrepih za zajezitev širjenja koronavirusa in izmenjali izkušnje z dosedanjim delovanjem. Ena od težav, ki se pojavlja po EU, so motnje v oskrbi z opremo.

»Pripravljeni smo na zelo verjeten scenarij širjenja virusa,« je v razpravi zatrdil zdravstveni minister Aleš Šabeder. Slovenija naj bi o odpovedi velikih dogodkov odločala »od primera do primera«. Opozoril je, da v prihodnjih fazah utegne priti do pomanjkanja osebne zaščitne opreme za zdravstvene delavce, respiratorjev in opreme za teste.

Slovenija sicer glede širjenja koronavirusa nasprotuje zapiranju meja in omejitvam pri uvozu ali izvozu blaga. »Z zapiranjem meja ni mogoče prepričati širjenja okužbe,« je ocenil minister Šabeder. V evropski komisiji sicer poudarjajo nujnost sodelovanja držav članic za uspeh v bitki proti širjenju virusa. »Ni čas za paniko, marveč za racionalne, usklajene odločitve, ki temeljijo na znanosti in zadnjih epidemioloških nasvetih,« je povedala komisarka za zdravje Stela Kiriakides.



Eden od ukrepov evropske komisije je skupno javno naročilo za opremo za vso EU. Ponudbe naj bi bile zbrane v ponedeljek.
Zdravstveni ministri opozarjajo na hitro spreminjanje položaja in da je glavni cilj upočasnjevanje širjenja virusa. Nemški minister Jens Spahn je opozoril na žarek upanja. »Dlje kot bo trajalo, več bo zdravil, bolj verjetno bo cepivo in zdravstveni sistemi bodo pod manjšim stresom.«

Zdravstveni ministri EU so na današnjem izrednem zasedanju razpravljali o ukrepih za zajezitev širjenja koronavirusa in izmenjali izkušnje z dosedanjim delovanjem. Foto: John Thys/Afp
Zdravstveni ministri EU so na današnjem izrednem zasedanju razpravljali o ukrepih za zajezitev širjenja koronavirusa in izmenjali izkušnje z dosedanjim delovanjem. Foto: John Thys/Afp


Komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič je napovedal, da bodo za raziskave virusa ob že zagotovljenih 10 milijonih milijonov zagotovili še dodatnih 47,5 milijona evrov. Opozoril je tudi, da se moramo resno posvetiti pripravljenosti. »Bolj verjetno je, da bomo imeli to, kar je zdaj v Italiji, drugje v Evropi, kot obratno,« je povedal.

Po zadnjih podatkih evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je bilo v Evropi doslej 5544 primerov okužbe. Največ, 3858 ali okoli 70 odstotkov, jih je v Italiji. Smrtnih žrtev je bilo 159. Kot je opozorila komisarka Stela Kiriakides, je bilo na zadnjem izrednem zasedanju 13. februarja manj kot 50 primerov v skupno sedmih članicah. Opozorila je na oceno ECDC o hitri rast okužb v prihodnjih tednih. Po njihovih ocenah je tveganje za Evropejce zmerno do visoko. V nekaterih članicah število okuženih že hitro narašča, v Belgiji, denimo, od včeraj z 59 na skupno 109 oseb.

V Bruslju sicer kar nekaj vznemirjenja povzročajo pojavi okužb v strukturah EU. Ker je v ponedeljek na enem od zasedanj sedela ob enem od uslužbencev Sveta EU, pri katerem je bila pozneje potrjena okužba, se je hrvaška veleposlanica pri EU Irena Andrassy skladno s protokolom odločila za samoizolacijo. 

Preberite še:

Komentarji: