Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Rusija obnovila dobavo plina Ukrajini

Kot so potrdili pri Gazpromu, so plinske pipe znova odprli ob šesti uri zjutraj po srednjeevropskem času.
UKRAINE-CRISIS/GAS-DEADLINE
UKRAINE-CRISIS/GAS-DEADLINE
9. 12. 2014 | 12:00

Kijev, Moskva − V Ukrajino je danes znova začel pritekati ruski plin. Potem ko je Moskva zaradi spora o ceni plina in neplačanih dolgov pred šestimi meseci zaprla plinske pipe, so jih, kot so potrdili pri Gazpromu, ob šesti uri zjutraj po srednjeevropskem času znova odprli.

Kot so sporočili iz ukrajinskega državnega podjetje za transport plina Ukrtransgaz, je plin začel pritekati dva dni prej, kot so pričakovali. »Količina plina je približno 43,5 milijona kubičnih metrov na dan,« je po navedbah Reutersa sporočil tiskovni predstavnik podjetja.

Pomanjkanje tako plina kot premoga, katerega proizvodnjo je močno prizadelo nasilje na vzhodu države, je že pokazalo svoje negativne učinke − ponekod po državi so morali prestaviti začetek kurilne sezone, drugod pa so šole zaprle svoja vrata. A ponovno dotekanje plina iz Rusije pomeni, da bi morala imeti 45-milijonska Ukrajina, ki v mrzlih zimskih mesecih v povprečju porabi 200 milijonov kubičnih metrov plina na dan, to sezono dovolj energije za ogrevanje, piše AFP.

Preden so se odnosi med Kijevom in Moskvo zaradi februarske odstavitve ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča močno ohladili, je Rusija Ukrajini dobavljala skoraj polovico plina. A zaradi tesnejše navezave Kijeva na Evropsko unijo je Moskva ukinila posebne cene plina, ki jih je sosedi nudila v preteklosti, ter s tem ceno plina več kot podvojila. Kijev je to potezo označil za obliko »ekonomske agresije« in ni bil pripravljen plačati nove cene. Poleg tega so se nakopičili tudi njegovi dolgovi iz preteklosti, ki jih je bila Moskva pred februarskim prevratom pripravljena spregledati, po njem pa je zahtevala njihovo takojšnje plačilo. Poleg tega je od Kijeva zahtevala tudi vnaprejšnje plačilo za vsakršno novo pošiljko plina.

Ker strani nista dosegli dogovora, je Gazprom 16. junija ustavil dobavo plina Ukrajini. Konec oktobra sta strani nato dosegli kratkoročni dogovor: Ukrajina mora do konca leta poplačati dolgove v vrednosti 3,1 milijarde dolarjev − Kijev je Gazpromu prvo tranšo dolga v višini 1,45 milijarde dolarjev nakazal že nekaj dni po sklenitvi dogovora; drugo tranšo v višini 1,65 milijarde dolarjev pa mora poravnati še ta mesec −, poleg tega pa mora Kijev za zimsko pošiljko plina plačati še 1,5 milijarde dolarjev. Ukrajinsko državno energetsko podjetje Naftogaz je ruskemu energetskemu gigantu Gazprom v petek tako že plačalo 378 milijonov dolarjev predplačila za milijardo kubičnih metrov plina za december.

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine