Zaradi napačnega zdravila so otroci postali dlakavi

Najmanj sedemnajst otrok je v Španiji dobilo »sindrom volkodlaka«.

Objavljeno
29. avgust 2019 12.25
Posodobljeno
29. avgust 2019 12.31
Otrok s hipertrihozo. FOTO: Navesh Citrakar/Reuters
J.P.
J.P.
Madrid - Špansko ministrstvo za zdravstvo je sporočilo, da je zaradi napačnega zdravila najmanj sedemnajst otreok - med njimi tudi dojenčkov - dobilo takoimenovani sindrom volkodlaka oziroma jim je začela dolga dlaka rasti po vsem telesu, poroča agencija AFP.
 

Namesto omeprazola minoxidil


Vsi prizadeti otroci bi morali dobivati zdravilo omeprazol proti želodčnemu refluksu, vendar so v preiskavi, ki je sledila nenavadnemu pojavu med otroki, ugotovili, da so otroci v resnici dobivali minoxidil, sredstvo za preprečevanje izpadanja las. Po besedah zdravstvene ministrice Marie Luise Carcedo so preiskovalci ugotovili, da so v farmacevtskem laboratoriju FarmaQuimica Sur v Malagi v stekleničke za omeprazol napolnili sredstvo minoxidil in jih v lekarne poslali z etiketami omeprazola.

Otroci so zaradi napake dobili redko bolezen hipertrihozo, katere posledica je nenormalna rast dlak. Za sedaj še ni znano, kako se je v laboratoriju lahko zgodila takšna napaka, na ministrstvu pa pričakujejo, da bodo težave otrok potem, ko so prenehali jemati sporno zdravilo, minile. Laboratorij so preventivno zaprli, sporno zdravilo pa umaknili s trga.