Dvojna zmaga: odprava sive mrene in očesne dioptrije hkrati

Če ste stari nad 65 let, obstaja petdeset odstotna verjetnost, da se bo na vašem očesu pojavila siva mrena. Zaradi tehnološkega napredka v oftalmologiji ob operaciji sive mrene lahko odpravite tudi dioptrijo. In to ne samo tiste na daljavo, pač pa tudi bližinsko.

Objavljeno
30. marec 2016 12.43
Pa veste tudi, da zaradi tehnološkega napredka v oftalmologiji ob operaciji sive mrene lahko odpravite tudi dioptrijo? In to ne samo tiste na daljavo, ampak tudi bližinsko.

V Slovenji letno operiramo približno 18.000 pacientov s sivo mreno. Poseg je rutinski, neboleč, saj poteka v kapljični anesteziji in traja od petnajst do trideset minut. Bistvo posega je, da očesni kirurg odstrani naravno zamotnjeno lečo in jo nadomesti z umetno znotrajočesno lečo.

 

Izbira leče določa ostrino vida

Poznamo več znotrajočesnih leč. V grobem jih ločimo na standardne monofokalne leče in sodobnejše multifokalne, tako imenovane premium leče. Največja razlika med njimi je, da monofokalne leče popravijo samo vid na daleč, ne pa astigmatizma oziroma cilindra in bližinskega vida. Po vstavitvi multifokalnih leč pa za večino vsakodnevnih aktivnosti očala niso več potrebna.

»Ne obstajajo ene najboljše leče za vse. Izbiramo jih individualno, glede na potrebe in življenjski slog pacienta. Tistemu, ki rad veliko bere, a malo vozi, bomo zagotovo svetovali drugačne leče, kot nekomu, ki je veliko za volanom ali se veliko ukvarja s športom,« razloži dr. Kristina Mikek, specialistka oftalmologije iz očesnega centra Morela okulisti.

 

V zadnjem času se za vstavitev multifokalne leče odločajo tudi ljudje po štiridesetem letu, ki nimajo sive mrene, imajo pa starostno spremenjeno lečo in si tako želijo odpraviti starostno dioptrijo.

 

Različne vrste multifokalnih leč

Vse multifokalne leče popravijo dioptrijo in astigmatizem tako, da omogočajo dober vid na daljavo in bližino, razlika je le, da z nekaterimi lečami boljše vidite na srednji razdalji, na primer pri delu z računalnikom, pri drugih pa je bolj oster zelo bližinski vid.

Najsodobnejše multifokalne leče Amo Symfony tako na primer omogočajo oster vid na srednji razdalji, za popolno ostrino na zelo kratke razdalje pa so včasih še potrebna očala z majhno plus dioptrijo. Zato pa tovrstne leče bistveno zmanjšajo pogostost nezaželenega nočnega bleščanja.

»V praksi to pomeni, da večina uporabnikov teh leč po posegu brez težav bere knjige, uporablja računalnik, vozi avto, podnevi in ponoči, in se športno udejstvuje brez uporabe očal. Se pa morajo uporabniki teh leč nekoliko navaditi in se prilagoditi, kar običajno traja od nekaj tednov do nekaj mesecev po operaciji,« pojasni dr. Mikekova.

Pri operaciji sive mrene uporabljamo tudi bifokalne in trifokalne znotrajočesne leče. Prve so primerne za tiste, za katere je pomemben predvsem dober vid na daljavo in bližino, vidna ostrina pri gledanju na srednje razdalje pa je zanje manj pomembna. Trifokalne leče pa omogočajo dober vid na daljavo, bližino in na srednje razdalje, imajo pa isto pomanjkljivost kot bifokalne leče. Pri obeh se namreč pojavlja možnost nočnega bleščanja, kar je moteče pri gledanju v izvore svetlobe, predvsem zvečer in ponoči.

 

Koncesija samo za standardne leče

Na koncesijo je mogoče opraviti samo poseg odprave sive mrene z vstavitvijo monofokalne leče, ker samo za to vrsto operacije zavarovalnica krije stroške. Če se odločite za vstavitev multifokalne leče in si tako popravite tudi vid na blizu in daleč, se poseg lahko izvede le samoplačniško.

V očesnem centru Morela okulisti, kjer sicer delajo oboje, pravijo, da se za multifokalne leče odloči približno 30 odstotkov njihovih pacientov. Ti tako pridobijo trajno dober vid, če seveda imajo zdravo očesno ozadje in ne dobijo katerih drugih očesnih bolezni, ki lahko vplivajo nanj.

Če bi radi preverili, katere leče bi bile najprimernejše za vas, se naročite na pregled.