Kontrolna točka

Upokojitev (nekoč) večnega zunanjega ministra Dimitrija Rupla

Objavljeno
17. maj 2015 17.30
Posodobljeno
17. maj 2015 21.00
Dimitrij Rupel in njegov odvetnik Franci Matoz pred sodiščem. Ljubljana,19. 06.2014
Tina Kristan, Ozadja
Tina Kristan, Ozadja
Kaj: upokojitev Dimitrija Rupla

Kje: na ministrstvu za zunanje zadeve

Kdaj: julija 2013

Kdo: vse do vrhovnega sodišča in nazaj

Zakon o uravnoteženju javnih financ iz maja 2012 je jasen: pogodba o zaposlitvi javnim uslužbencem, ki izpolnjujejo pogoje za starostno upokojitev, preneha veljati. Podaljša se jim lahko zgolj izjemoma, ko je to nujno za zagotavljanje nemotenega delovnega procesa. Toda kljub temu je iskanje resnice očitno lahko zelo dolgotrajno, pri čemer morajo biti, kot je pri nas že v navadi, vključena tudi sodišča – tokrat ne eno, ne dve, temveč tri.

Dimitrij Rupel je bil za generalnega konzula v Trstu (z dvoletnim mandatom) imenovan v začetku maja 2012. Še isti mesec je bil sprejet Zujf. Že takrat je sicer 66-letni Rupel, ki je imel 41 let delovne dobe, izpolnjeval pogoje za upokojitev. A ker je za to mesto potreben agrema in so ga za Rupla pridobili tik pred uveljavitvijo Zujfa, je ministrstvo za zunanje zadeve z njim sklenilo dogovor o podaljšanju delovnega razmerja. Dogovor se je iztekel julija 2013. In tako se je, ker novega dogovora z njim niso sklenili, končalo njegovo delovno razmerje na ministrstvu. Sam je bil prepričan, da je šlo za politično čistko. Zato se je odločil, da resnico poišče na sodišču.

Kot smo mediji že poročali, je ljubljansko delovno in socialno sodišče julija lani v celoti zavrnilo njegov tožbeni zahtevek. Sklenilo je namreč, da je delovno razmerje tožniku prenehalo na zakonit način, prav tako je zavrnilo plačilo odškodnine zaradi diskriminacije.

Sledila je Ruplova pritožba.

In višje delovno in socialno sodišče je pritrdilo mnenju prvostopenjskega sodišča, da je bila prekinitev delovnega razmerja zakonita, del o odškodnini pa mu je vrnilo v ponovno sojenje. Ker da svoje odločitve ni obrazložilo. Narok za glavno obravnavo je razpisan v juliju.

Rupel še vedno ni bil zadovoljen.

Pritožba zoper sodbo višjega delovnega in socialnega sodišča sicer ni možna, dopustno pa je kot izredno pravno sredstvo vložiti revizijo. In Rupel je prav to februarja tudi storil.

Ta je bila odstopljena v reševanje vrhovnemu sodišču, toda to je ugotovilo, da je ni mogoče šteti za revizijo. Rupel je tako pogorel tudi na tretji stopnji. Z zanimanjem čakamo njegovo naslednjo potezo.