Kontrolna točka

Zavajanje otrok v reviji Modri Jan.

Objavljeno
02. avgust 2015 17.20
Posodobljeno
02. avgust 2015 21.00
Urban Červek, ozadja
Urban Červek, ozadja
Kaj: zavajanje otrok

Kje: v reviji Modri Jan

Zakaj: zaradi elektrarn

Kdo: HSE

Če zaupamo strokovnosti zavoda za šolstvo, se zavajanje otrok z enostranskim prikazovanjem prednosti hidroelektrarn in prikrito propagando pod krinko izobraževanja v brezplačni reviji Modri Jan nadaljuje.

Potem ko smo marca letos objavili kritike nevladnih organizacij o sporni praksi Holdinga slovenskih elektrarn, ki si z izdajanjem brezplačne revije »za spoznavanje in ohranjanje narave« Modri Jan s prefinjenimi prijemi prizadeva za izboljšanje javnega mnenja o hidroelektrarnah, je zavod za šolstvo objavil mnenje, da je revija »strokovno pomanjkljiva, saj enostransko prikazuje pridobivanje električne energije iz hidroelektrarn«. »To prikazujejo kot okolju prijazen način, kar je v nasprotju z znanimi vplivi gradnje in delovanja hidroelektrarn na vodotoke in posledično okoliške ekosisteme. Enostranske, strokovno dvomljive ali celo napačne razlage pojmov in konceptov v najrazličnejših gradivih lahko vodijo do napačnega razumevanja učencev, če niso ustrezno pojasnjene oziroma dopolnjene,« so med drugim zapisali na zavodu za šolstvo.

Junija so pri HSE izdali novo številko revije Modri Jan, v kateri je predstavljena črpalna hidroelektrarna Avče. Otroci med drugim izvedo, da črpalna hidroelektrarna proizvaja električno energijo tako, da najprej prečrpa vodo v višje ležeči akumulacijski bazen ali zbiralnik, ki deluje kot skladišče energije, in jo izkorišča takrat, ko je najbolj potrebna. Nič pa ne piše o negativnih posledicah gradnje in delovanja elektrarn na okolje.

HSE smo vprašali, ali so pri pripravi revije Modri Jan upoštevali mnenje zavoda za šolstvo in kaj spremenili pri vsebini. »Revije Modri Jan konceptualno nismo spreminjali, saj menimo, da je dobro zastavljena, kar nam potrjujejo tudi vedno nova naročila,« je odgovorila Majna Šilih s HSE. Morebitnih dodatnih vprašanj iz šol niso prejeli, prav tako ne odpovedi revije. »Smo pa prejeli nekaj klicev in pisnih obvestil v podporo reviji,« je še zapisala Majna Šilih.