Kontrolna točka

Nenačelno sodelovanje Slovenije z Azerbajdžanom.

Objavljeno
18. junij 2016 23.55
Posodobljeno
19. junij 2016 21.00
A man attends an opposition rally in Baku, October 12, 2013. Police beat and detained demonstrators after an opposition rally on Saturday in Baku, capital of the oil-rich ex-Soviet republic of Azerbaijan. Several thousand people had gathered in a stadium
Rok Kajzer
Rok Kajzer
Panamski dokumenti razkrivajo, da je družina azerbajdžanskega predsednika Ilhama Alijeva uporabljala ustanove in podjetja v Panami, da je pridobila skrivne deleže v rudnikih zlata in nepremičnine v Londonu. Alijev režim je ne le močno koruptiven – novinarska organizacija OCCRP je Alijeva pred časom okronala z naslovom najbolj skorumpiranega človeka na svetu – temveč tudi nedemokratičen. Novinarje, pripadnike civilnodružbenih organizacij in člane opozicijskih strank preganjajo; zaradi opozarjanja na korupcijo in kršenje človekovih pravic jih je bilo veliko pretepenih, zaprtih ali celo ubitih. Po presoji organizacije Novinarji brez meja imajo kritiki na izbiro le troje: »pobegnite, molčite ali v zapor«. Konec maja so zaradi mednarodnega pritiska po sedemnajstih mesecih izpustili na prostost novinarko Hadidžo Ismajlovo, na montiranem procesu obsojeno na sedem let zapora.

Slovenske oblasti in državnega aparata hudi očitki niso nikoli motili. Z diktatorjem so se brez težav družili Janez Drnovšek, Danilo Türk, Janez Janša, Borut Pahor, Roman Jakič, Mitja Brvar ... Vsi so se izgovarjali na državne interese – pridobivanje investicij, pri čemer jih ni motilo, da bi na tak način prišel k nam umazan ali celo krvav denar. Še več, vsa dosedanja srečanja niso prinesla čisto nič. Z Azerbajdžanom pa sodeluje tudi slovensko sodstvo. Pred kratkim je vrhovno sodišče gostilo predstavnike tamkajšnjega sodstva in pravosodnega ministrstva. Obisk delegacije, so pojasnili, je bila želja azerbajdžanskih predstavnikov pravosodja pri projektu Sveta Evrope v Azerbajdžanu, pri katerem sodeluje tudi Rado Brezovar, svetovalec predsednika vrhovnega sodišča. Obisk je bil namenjen »seznanitvi z inovativnimi pristopi slovenskega sodstva«. Sodišče smo vprašali še, ali imajo kakšne zadržke, saj azerbajdžanski pravosodni aparat pomaga vzdrževati diktaturo v državi. Sporočili so, da ne gre za nikakršno obliko sodelovanja med sodstvoma in da tisto, kar so jim predstavili v Sloveniji, ni povezano z vodenjem sodnih postopkov. Ker pa interpretacij, kakšni so cilji, učinki in sodelovanje Azerbajdžana in Sveta Evrope, ne morejo dati, so nas napotili na to organizacijo in tudi evropsko komisijo.