Top in Flop tedna

Vrhunci in porazi preteklega tedna.

Objavljeno
24. julij 2017 13.31
Ozadja
Ozadja

Zamenjaj in prihrani

 

 

V Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), ki jo vodi Breda Kutin, so uspešno opravili licitacijo za drugi skupinski nakup elektrike in plina. Zanj se je registriralo 13.997 gospodinjstev, licitacija ponudnikov za nove naročnike pa je trajala kar štiri ure.

V ZPS so izračunali, da bo povprečno prijavljeno gospodinjstvo pri računu za elektriko v enem letu prihranilo 102,79 evra, pri računu za plin pa 108,44 evra. Vsako prijavljeno gospodinjstvo bo individualno oceno prihrankov dobilo v drugi polovici avgusta, pogodbe pa se bodo podpisovale 5. oktobra. Sklenjene bodo za 12 mesecev, vendar brez vezave in brez skritih stroškov, poleg tega bo moral Gen-I, ki je zmagal pri obeh energentih, porabnike pravočasno obvestiti o cenah po enem letu. ZPS si vzame 22,50 evra pri pogodbi za elektriko in 25 evrov pri pogodbi za plin.

Prijave v akcijo so zaradi zelo velikega zanimanja še mogoče. »Imamo zelo dober produkt,« pravi Kutinova. Potrošniki po njenem velikokrat ne razmišljajo o rednih prihrankih: »Če bi sešteli vse male prihranke v več letih, bi si življenje zelo pocenili.«



Naročilo brez učinka


Na direktoratu za javno naročanje, ki ga vodi Sašo Matas, so pretekli teden odprli devet ponudb za nakup materiala za interventno kardiologijo – žilne opornice (stente). Odpiranje ponudb je pokazalo, da dobavitelji v kar treh od petih sklopov razpisa za posamezno žilno opornico pričakujejo bistveno več, kot so bile postavljene cenovne omejitve v razpisni dokumentaciji.

Informacije o visokih ponudbah dobaviteljev opornic so tudi pri predsednici parlamentarne komisije, ki preiskuje zlorabe v slovenskem zdravstvenem sistemu pri prodaji in nakupu žilnih opornic, Jelki Godec (SDS) vzbudile vtis, da je v ozadju morda kartelno dogovarjanje za cene. Zdaj bodo domnevno usklajeno delovanje ponudnikov preverili tudi na agenciji za varstvo konkurence.

Strokovna komisija bo do konca avgusta pregledala prispele ponudbe in se odločila, kateri ponudnik bo dobil posel. A po sedanjih podatkih je jasno, da bomo nekatere vrste opornic še vedno preplačevali.