Od adrenalinskih zanesenjakov do modrecev

Predavanji Vikija Grošlja in Reinholda Messnerja
Fotografija: ni podpisa
Odpri galerijo
ni podpisa

»Himalaja mi je vedno pomenila več kot le najtežje in najvišje, kar je v alpinizmu mogoče. Zame je bila vselej tudi veličastna prispodoba življenja. Od nje sem se naučil več, kot sem si kdajkoli mogel misliti.«

Tako razmišlja eden od velikanov slovenskega alpinizma, Viki Grošelj – pritrjuje mu prijatelj in kolega, alpinist mislec Reinhold Messner, s katerim bosta odgrinjala zastore spoznanj na poti, ki še ni končana.

Viki Grošelj
40 LET MOJIH SOOČANJ S HIMALAJO -
Ponedeljek, 18. januarja, ob 19. uri

»Od leta 1975 pa do danes sem se udeležil sedemnajstih odprav na najvišje gore sveta in enajstkrat mi je uspelo stopiti na njihove vrhove. Že prva – Makalu je bila moja vstopnica v nov svet. Prvo srečanje s Himalajo. Prva resna učna ura spoznavanja veličine narave in tega, da zmoremo veliko več, kot si v zavetju varnega doma sploh lahko predstavljamo. Spoznanje, da pa smo kljub temu tako neznatni in nepomembni v primerjavi s silami, ki nas obdajajo. Alpinizem je skozi leta zame tako postal način življenja. Dragocena življenjska izkušnja, ki jo lahko pridobim le z lastno izpostavljenostjo. Največji mogoči približek popolni svobodi, ki obenem uči odgovornosti. Uči me vztrajnosti, predanosti in zavezanosti cilju. Tovarištva, strpnosti in sočutja. Iskanja meja lastnih sposobnosti. Spodbuja me, da želim postati boljši. Ne le kot alpinist, ampak predvsem kot človek.« Viki Grošelj

Reinhold Messner
PREMIKANJE GORA
- Sreda, 3. februarja, ob 19. uri

Za življenje Reinholda Messnerja je značilna ustvarjalna inovativnost. Njegovi gorniški dosežki so povzročili revolucijo v alpinizmu. Njegovi življenjski vodili sta pogum za podajanje v neznano, pogosto celo »nemogoče« in umetnost samoomejevanja – z odpovedovanjem tehnologiji. Zaveda se svojih meja in spoštuje zakone narave. Kljub temu sta mu njegova zagrizenost in disciplina omogočili »premikanje gora«. Njegove pustolovščine zrcalijo uspeh in poraz na meji mogočega. Njegovi podvigi predstavljajo do skrajnosti izpopolnjeno uravnavanje tveganja.

Obe predavanji v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma

Cena posameznega predavanja: 15 EUR
Komplet obeh predavanj: 20 EUR

Od 17. 12. do 3. 2. vabljeni tudi v preddverje Linhartove dvorane na ogled fotografske razstave 40 let mojih soočanj s Himalajo Vikija Grošlja ob izidu istoimenske knjige.

O knjigi

V založbi Delo je 30. novembra 2015 izšla knjiga Vikija Grošlja ob 40 letnici prvega slovenskega vzpona na osemtisočak. V njej so objavljeni avtorjevi zapisi z letošnje jesenske odprave na nepalsko Himalajo in zbrani avtorjevi članki, objavljeni zadnjih dvajsetih let v Sobotni prilogi, ki dodobra odslikavajo slovenska in svetovna dogajanja v Himalaji.

»Grošelj ne piše le o krajih, kamor ljudje navadno ne gredo. Piše o krajih, kamor človeška noga še ni stopila. Je prvi posrednik med naravo, najmogočnejšimi, najbolj srhljivimi, najbolj neukročenimi in neukrotljivimi deli narave, ter kulturo. Gre, zelo dobesedno, za poročila z roba. Ne le robov prepadov, pač pa tudi robov zemeljske oble, točk, ki so dobesedno najbližje preostanku neskončnosti vesolja.« Ali Žerdin, urednik knjige in Sobotne priloge

Več iz te teme:

Komentarji: