Kaj pomeni črna obroba

Nekateri so zmedeni pri tablah brez obrobe.
Fotografija: Infografika
Odpri galerijo
Infografika

Krajevnih tabel z obrobo smo vajeni v vsakodnevnem prometu, a marsikoga zmede, ko zagleda (redkejše) krajevne table brez obrobe, saj ne ve, s kakšno hitrostjo naj pelje.

»Znak za naselje s črno obrobo pomeni, da veljajo pravila vožnje v naselju, kar pomeni omejitev hitrosti na 50 kilometrov na uro,« odgovarja Robert Gril iz Agencije za varnost prometa (AVP). »Znak brez obrobe pa obvešča voznike, da peljejo mimo naselja ali da gre za razpršeno poselitev. Če je torej omejitev pred tem 90 ali 70 kilometrov na uro, enako velja tudi po tabli za naselje brez obrobe.«

Kljub temu obstaja izjema. »Drugače je samo v primeru, če je zraven krajevne table tudi znak za drugačno omejitev, ki nato velja v celotnem naselju,« je pristavil Gril. Torej, če je zraven krajevne table z obrobo znak za omejitev 30 kilometrov na uro, se ne smete peljati 50 km/h. Ali če se peljete po regionalni cesti 90 km/h in je ob krajevni tabli brez obrobe znak za omejitev 70 km/h, potem morate hitrost prilagoditi na 70 km/h.



In kako na ministrstvu za infrastrukturo določijo, ali bo krajevna tabla imela obrobo ali ne? »Za postavitev krajevne table s črno obrobo je treba upoštevati, da gre za pozidano območje ob cesti, ki ga sestavlja vsaj deset stanovanjskih stavb, ki tvorijo prostorsko celoto, v kateri se pešci in vozila lahko vključujejo v promet z dovoznih poti, ulic, trgov, parkov ali drugih javnih površin,« so odgovorili na ministrstvu. »Meje naselja so označene s predpisano prometno signalizacijo; v naselje so vključeni tudi deli cest znotraj pozidanega območja, ob katerih ni stanovanjskih stavb.«

Komentarji: