Predstavitvena informacija

Oblikujte svoj vrt – obrezovanje za novo življenje

Pomlad je tu in čas je za prvo resno urejanje okolice. V teh dneh je pravi čas za obrezovanje, ki je eno najpogostejših opravil v vrtu. Od njega so odvisni videz rastline, njena rodnost in kakovost plodov.
Fotografija: Foto: Petrol
Odpri galerijo
Foto: Petrol

Obrezovanje rastlin je nujno za zdravo rast in dolgotrajnejše cvetenje, hkrati pa da vašemu vrtu urejen in lep videz.

Z obrezovanjem pa lahko pridobimo tudi nove rastline za svoj vrt. Ali pa za sosedo, ki ga vedno občuduje.


Razmnoževanje rastlin s potaknjenci
Gojenje rastlin iz potaknjencev je odličen način pridobivanja novih sadik. Ukoreninjeni potaknjenci so pogosto vzdržljivejši in hitreje zorijo kot sejanci, saj imajo mnogi cvetove in sadje veliko prej. 

Rastline, vzgojene iz potaknjencev, so kloni matične rastline, zato natančno veste, kaj vzgajate, kar pa ne velja za rastline, ki jih gojimo s semeni. Zato številni vrtnarji raje gojijo nove rastline iz potaknjencev, čeprav bi jih zlahka tudi iz semen. Izbirate lahko med obstoječimi rastlinami z želenimi lastnostmi: moč, optimalna velikost, odpornost proti boleznim in dober pridelek.

Foto: Petrol
Foto: Petrol


Populacija vašega vrta s potaknjenci se lahko izkaže za stroškovno zelo učinkovito. Ena rastlina vam lahko da veliko potaknjencev, ne da bi trpelo njeno zdravje. Če imate prijatelje, ki vrtnarijo, si jih lahko izmenjujete. Sicer pa lahko iz vrtnarskega centra dobite le eno ali dve rastlini in od njih vzamete več potaknjencev, še preden jih zasadite na vrtu.

Nekatere rastline so sterilne in ne ustvarjajo živih semen. To velja za številne naravne in umetno razvite hibride. Takšne rastline se lahko razmnožujejo samo s potaknjenci ali katero drugo metodo vegetativnega razmnoževanja, kot so delitev, plastenje, cepljenje ali kultura tkiv.

Priprava
Potaknjence je treba odrezati stran od spodnjih listov, preden jih vstavimo v posodo. Za vzgojo priporočamo primerno posodo, potaknjenci naj se med seboj ne dotikajo in rastni substrat, končni rez, naj bo vedno vlažen. Vrtni zemlji se je bolje izogniti, saj vsebuje organizme, ki povzročajo bolezni, prav tako sporam, ki lahko povzročijo gnitje potaknjencev. Kombinacija šotnega mahu in peska zadrži dovolj vlage, hkrati pa omogoča dobro drenažo. V mešanico ne dodajajte nobenega gnojila.

Potaknjenci ne smejo oveneti, zato jih redno škropite. Pokrijte posodo s plastično folijo, da zagotovite toplo in vlažno ozračje, ki je idealno za rast.

Koreninski hormoni se lahko uporabijo za zagotovitev večjega uspeha pri ukoreninjenju, vendar so potrebni le pri nekaterih rastlinah, ki jih je težje ukoreniniti. 

Foto: Petrol
Foto: Petrol

 
Najbolj primerne rastline za razmnoževanje s potaknjenci
Čeprav ni škodljivo eksperimentirati z gojenjem rastlin ali zelišč iz potaknjencev, se pri večini enoletnic, ki hitro zrastejo iz semen, ne splača truditi. Odlične rezultate boste dobili pri naslednjih rastlinah (in tudi številnih drugih):
– žajbelj
– timijan
– bazilika
– rožmarin
– sivka
– hren
– afriška vijolica
– kraljevska begonija

Čist in natančen rez potaknjenca
Pri obrezovanju svetujemo uporabo dobro nabrušenega orodja, ki ga je zaradi zdravja rastlin priporočljivo tudi razkuževati. Pri manjših rastlinah so nepogrešljive kakovostne vrtne škarje. Odlična izbira so obrezovalne škarje Fiskars PowerGear™ premium, ki jih letošnjo pomlad lahko dobite po zares ugodni ceni na Petrolu.

Vrtne škarje so le del pestre palete zelo kakovostnega vrtnega orodja Fiskars. So izjemno lahke in hkrati udobne za uporabo, ne glede na delo, ki ga morate opraviti. Odlikuje pa jih značilen in prepoznaven dizajn. Zaradi edinstvenega mehanizma PowerGearTM je rezanje do 3,5-krat enostavnejše v primerjavi s standardnimi mehanizmi.

Za tiste, ki se boste v oblikovanju vrta šele preizkusili, pa so prav tako na Petrolu na voljo obrezovalne škarje Fiskars Solid. Namenjene so rezanju lesa in stebel s premerom do 12 mm, z rezili iz ogljikovega jekla in udobnimi ročaji SoftGrip. Omogočajo preprosto rezanje in čiščenje zaradi premaza proti prijemanju na zgornjem rezilu.