Odprta kuhinja: Najboljši recepti z bučami

S septembrsko etapo zbiranja naj receptov bralcev bomo zelo verjetno veliko dobrih buč rešili pred prozaično usodo.

Objavljeno
01. oktober 2016 01.22
Karina Cunder Reščič
Karina Cunder Reščič
Že spet! Že spet ta trenutek, ko se na koncu spogledamo – in se nam zdi vse tako dobro, da se ne moremo odločiti, kdo je zmagovalec. S septembrsko etapo naše akcije zbiranja najboljših receptov bralcev bomo zelo verjetno veliko dobrih buč rešili pred prozaično usodo, da končajo (zgolj) kot bučna juha. Akcijo pripravljamo s partnerjem Lidlom Slovenija.

Kar nekaj časa je trajalo cincanje. Najprej smo se spopadli z izzivom prvega mesta. Izenačenost med dvema receptoma. Oba sta preprosta, oba sta slastna in oba imata potrebno »kvaliteto« zmagovalcev te akcije: vsi zbrani smo si takoj predstavljali, kje in kdaj ju bomo doma uporabili, in smo bili že čisto zasan­jani od teh jesenskih in zimskih slasti.

Prvi

Po daljšem tehtanju tokrat prvo mesto prisojamo krušnim bučam, receptu, ki nam ga je poslala Vojka Cijan. Spomnimo: eden njenih receptov je letos že zmagal, vsi v kuhinji Kulta316 na ljubljanskem BIC smo se še spominjali, da smo zvijali sardelice iz njenega recepta. Kruhki so slastni, predvsem pa ljubki: oblikovni dodatek – buča ima pecelj, bobi palčko – ni zanemarljiv, kajti bombetko, ki jo dodelamo kar s škarjami, kakor boste videli v receptu, naredi igrivo, otroško, tako, da privabi nasmeh. Predlagamo vam, da te kruhke vsaj enkrat spečete in se veselite, da je jesen in da imamo znova na mizi ta nezahtevni plod, ki je dolgo veljal za hrano za pujse. Mojca Koman, članica komisije: »Inovativno, nezapleteno in predvidevam res prikupno. Brez odvečnih besed, recept je uporaben, sploh če imate otroke, saj lahko bučkice delajo z vami. No, malo je že treba imeti izkušenj s kvašenim testom, ker bučni pire lahko vsebuje zelo veliko vode in je tisti 'delamo po občutku' za marsikoga nepremostljiva težava. Sicer pa, kombinacija rožmarina z bučo je znano aromatična, dodatek masla (in maka) okrepi absorpcijo hranljivih anti­oksidantov karotenoidov iz buč, dodatek z minerali in aminokislinami bogatega maka pa je za piko na i tega recepta. Pohvalno.« Čestitke in bon za 120 evrov.

Drugi

Drugo mesto, spet imeniten okus: še bolj preprosto, ampak bili smo resnično presenečeni nad popolnostjo tega, kar je nastalo: bučni kompot. Saj veste: buče ponavadi ne rastejo v ravno porcijskih velikostih. Kar bo ostalo od juhe, morda kruhkov, boste uporabili za ta kompot. Vino mu da plemenit priokus, začimbe ugodje zimskega užitkarjenja, vse skupaj pa ima, nenavadno, celo rahel okus po rožni vodi. To je najbrž odvisno tudi od buče: mi smo imeli čudovito lepo muškatno provansalsko bučo. Zlasti navdušen je bil Jan Mohorič, ki je recept pripravljal za ocenjevanje: narezal je koščke, velike približno 2 krat 2 centimetra, in buča je bila na koncu ravno prav kuhana. Popolnoma čvrsta, hkrati pa mehka. Imenitno! Ta kompot smo si vsi predstavljali v decembrskih dneh. Samo še kak kamin nekje pridobimo ... Drugo mesto in bon za 60 evrov za Slavico Zbičajnik.

Tretji

Tretjo nagrado je komisija uredništva OK in BIC Ljubljana, ki sta jo sestavljali še Neli Selan in Živa Kralj, podelila buči, skriti v črnem gozdičku. Veganski predlog Marije Bešter - Rogač zelo kakovostno razširja spekter slaščic, ki jih znamo pripraviti iz zimskih buč: je brez sladkorja in brez moke. Za sladkost poskrbijo zmleti datlji, za polnost okusa pa še zdrava kokosova maščoba in oreščki. Recept, ki si ga je vredno zapomniti, še zlasti zato, ker je ta tortica, po izjavah komisije, lažja in manj nasitna, kot so običajno veganske. Priporočamo pa, da ne pozabite na dodatek sadja, najbolje jagodičevja, ki je lep poudarek. »Če bi namesto mandljev uporabili bučne golice, bi zadeva dobila res bučni pridih, vendar se bojim, da manj žlahten, zato bi obdržala recept takšen, kot je. Nimam pripomb. Morda le ta: kaj ni črni gozdiček vedno z višnjami?« se je spraševala Mojca Koman. Bon v vrednosti 40 evrov in zahvala avtorici za prispevek!

Četrti, peti

Še četrto in peto mesto. Četrti recept bo razveselil ljubitelje pasulja: bučna enolončnica po italijansko! »Buče uporab­ljamo v sladkih ali slanih jedeh, odlično se ujemajo z večino začimb in dodatkov, so res nevtralna zelenjava, zato tudi z aromatičnim koromačem naj ne bi bilo nikakršnih težav. Sama bi kdaj dodala kuhano čičerko, namesto koromača pa kdaj raje svežo papriko. Kar nekaj možnosti. Tu se sprašujem, ali gre pri tem receptu res za enolončnico ali le za omako (neke vrste golaž), ki jo ponudimo s polento, v tem primeru belo. Drugače, če smo pikolovski, v receptu manjka zapis, kam damo tofu. ;-)« Ravno ta manjša nedoslednost – vedno poudarjamo, recepti morajo biti napisani natančno, ponovljivo – je tej krepki, gostljati juhici odnesla boljšo uvrstitev. Četrto mesto tokrat ni opis okusa in kakovosti recepta. Navdušeni boste celo zapriseženi mesojedci, saj juha diši čisto tako, kot bi vanjo stopil pujs – zaradi dimljenega tofuja, seveda. Komisija se je spominja z veseljem, priporočamo pa jo z jogurtom (s tem sicer odpade pridevnik vegansko), manj z belo polento. Četrto mesto, torej, za Mojco Kosmatin Fras.

In še peto – znova ne zato, ker nam ne bi bil všeč okus ali, še manj, prezentacija, ampak zato, ker je bil recept pomanjkljivo, pravzaprav slabo napisan, poleg tega je časovno kar zahteven. Ni ravno nekaj, česar bi se lotili v ponedeljek po službi, in imeli smo občutek, da moramo zaradi izenačenosti okusov na koncu poteg­niti iz predala rezervne kriterije. Anja Mikek, tudi ime, ki se ga že spomnimo iz prejšnjih izzivov, se je izjemno potrudila tako s pripravo kot postavitvijo tortelinov za noč čarovnic z bučo, jurčki in pršutom. »Hecno, ni kaj. Tale recept me je zelo navdušil. Je res jesenski, iz pravih sestavin. Sama sicer ne bi nadevala izdolbene buče s kuhanimi tortelini, pač pa bi jih raje ponudila lepo na krožniku, osvetljene buče pa bi bile za okras na mizi. Pri tem receptu že pri opisu res prav vidim vse oranžno, rjavo, s pritajeno svetlobo sveč, sem in tja na mizi kostanjeva ježica in porumenel listek ... Kaj ni tako?« je Mojca Koman v sezonskem duhu zaokrožila september z bučami. Ravno to smo vam hoteli pričarati ...

Uživajte!