Odprta kuhinja: Otroška kosila, butična različica

V sodelovanju otrok z načrtovalci šolske prehrane je v šolskih kuhinjah v skoraj pol leta projekta Kuhanpato nastalo več kot 150 uravnoteženih jedilnikov.

Objavljeno
08. april 2017 20.00
A. P.
A. P.
Na prvem letošnjem regijskem tekmovanju v pripravi zdravih tradicionalnih kosil, ki je potekalo v Gostilni Rajh, smo bili priča butičnim izvedbam obrokov, ki so jih učenci osnovnih šol Središče ob Dravi, Sv. Jurij pri Rogašovcih, Juršinci, Križevci pri Ljutomeru, Gorišnica in Bogojina vse od novembra 2016 pripravljali svojim sošolcem.

V sodelovanju otrok z načrtovalci šolske prehrane je v šolskih kuhinjah od novembra 2016 do marca 2017 nastalo več kot 150 uravnoteženih jedilnikov, usklajenih z letnim časom, prazniki in okoljem. To pomeni 52.000 obrokov.

Okusne polnovredne obroke iz velikanskih šolskih loncev so mladi kuharji tokrat priredili v tekmovalno izvedbo, brez šale! Profesionalnost se je kazala v izjemno privlačnih likovnih zasnovah krožnikov, okusih, ki so temeljili na sestavinah, večinoma prinesenih z domačih kmetij ali od malih lokalnih pridelovalcev iz najbližje okolice, dodani zelenjavi ter na ta račun odvzeti maščobi, v sadju v poobedkih in sezonskih dodatkih, nabranih na okoliških travnikih, ki so jedi naredili še privlačnejše.

Kot običajno pa poseben čar ali piko na i doda razlaga otrok, zakaj so se odločili za neko jed, kakšno je njeno kulturno ozadje, od kod izvirajo sestavine, kako pomembna je zelenjava v prehrani, česar se lotijo z vso resnostjo.

Ker so prazniki krojili raznolikost slovenske kuhinje v zgodovini ali jedem dali poseben pečat, imamo tokrat opravka s prihajajočimi velikonočnimi običaji, barvami, okusi, sestavinami in tehnikami priprave jedi, ki so v slovenski kuhinji pustili morda enega značilnejših pečatov tudi na krožnikih. Kot slike so se vrstile jedi v obliki kaše z dodatki, pa mačiklnov v barvah, seveda naravnih, ustvarjenih z uporabo čemaža, korenčka, buče in podobnih »barvil«, v kombinaciji s hrenom, posebej obdelano šunko, domačo klobaso, ki seveda ne manjka in tudi tokrat ni smela manjkati, vse v znamenju bogate velikonočne pojedine.

Ob tem smo se poučili o antonovanju, prazniku sv. Antona Puščavnika, ki je kot menih menda pomagal umsko manj sposobnim otrokom. Pisano, drzno, saj se je v juhi znašel svinjski rep – in ne le na tekmovalnem krožniku! Priznanje ali poklon si zaslužijo jedci z ene izmed osnovnih šol, ki so z veseljem in na začudenje učiteljev z užitkom pospravili vse do zadnjega grižljaja.

Tako je imela strokovna komisija, ki je delo otrok opazovala iz različnih zornih kotov, izjemno težko delo pri ocenjevanju podrobnosti, ki bi jih razumeli le profesio­nalni kuharji. Članice komisije Marjetka Škafar (Vinarstvo Marof), Gordana Toth (NIJZ) in Tanja Pintarič, Gostilna Rajh, so se odločile, da bomo v finalu spet priča zdravim tradicionalnim kosilom, ki sta jih skuhali skupini Goričke kujarce z OŠ Sv. Jurij pri Rogašovcih (pogača iz kislega zelja in ajdove kaše ter krema iz prosene kaše z medenjaki in jabolki v kozarcu) in Središke Antonke z OŠ Središče ob Dravi (pripravile so Antonovo župo in sirov krapec z jabolki).

Še majhna misel za konec uvodnega finalnega srečanja: v šestih letih delovanja projekta Kuhnapato ni zmanjkalo novih izzivov, ki so otrokom sprva povzročili malce zdrave živčnosti, pozneje pa prinesli izjemne rezultate pri ohranjanju lastne prehranske dediščine, dvigu kulture prehranjevanja in sledenju zdravemu načinu življenja. Marsikomu od sodelujočih to že pomeni samoumevni del vsakdana. In tako je tudi letos, ko na pobudo ministrstva za zdravje v okviru nacionalnega programa Dober tek, Slovenija z akcijo poskušajo čim več mladostnikov motivirati za zdrav in odgovoren način življenja.