Zdravje v hrani: Rdeča leča

Zaradi visoke vrednosti vlaknin leča pomaga pri zniževanju povišanega skupnega holesterola ter zmanjšuje tveganje za obolevnost srca in ožilja.

Objavljeno
09. november 2017 10.48
Alja Dimic
Alja Dimic

Hladni, vlažni in turobni jesenski dnevi so tukaj. Stročnice so tiste, ki vas bodo napolnile z zalogo energije, hranil in vlaknin ter vam pomagale, da se boste bolje počutili in dobili več energije. Jaz jih imam res zelo rada, saj so tako vsestranske za uporabo, hkrati pa poskrbijo za res pestro hranilno sestavo.

Zaradi nizke vsebnosti kalorij in visoke vsebnosti hranil je rdeča leča popolna stročnica, ki jo lahko uživate v obliki juhe, omake, namaza ali kot popečeno v pečici.

Leča je zelo preprosta za pripravo, poda se k vsakemu obroku in uživajo jo lahko prav vsi.

Visoka vrednost vlaknin v leči pomaga pri zniževanju povišanega skupnega holesterola ter zmanjšuje tveganje za obolevnost srca in ožilja. Prav tako je več študij pokazalo, da stročnice, kot je leča, zmanjšujejo tveganje za obolenje srca in ožilja tudi zaradi visoke vsebnosti folatov. Ti znižujejo nivo vnetnega homocisteina, ki je prav tako povzroča bolezni srca.

Magnezij v leči izboljšuje pretok krvi, kisika in hranil po krvi. Nizke ravni magnezija namreč prav tako povezujemo s srčnimi boleznimi.

Leča vsebuje veliko netopnih vlaknin, ki pomagajo preprečevati zaprtje ter številne prebavne težave, kot sta razdražljivo črevesje in kolitis.

Prav tako leča pomaga uravnati in stabilizirati krvni sladkor, saj vlaknine upočasnijo prebavo in hiter dvig sladkorja, kar je še posebej dobrodošlo za vse, ki imate diabetes in težave z nihanjem krvnega sladkorja.

Od vseh stročnic in oreščkov ima leča največ beljakovin, zaradi česar je odlično živilo za vse športnike, starejše ter ljudi s posebnimi prehranskimi navadami.

Leča vas napolni z energijo za dolgo časa, saj je dvig sladkorja počasen zaradi kompleksnih ogljikovih hidratov, prav tako pa je leča odličen vir železa, ki je ključno za energijo in presnovo.

Leča je idealno živilo za vse, ki hujšate, saj vas s tem, ko boste zaužili malo kalorij, napolni s številnimi potrebnimi hranili.

Prav tako leča pomaga pri preprečevanju ateroskleroze, saj vas oskrbi z antioksidanti, ki zmanjšujejo možnosti za njen razvoj. Ti antioksidanti namreč nevtralizirajo proste radikale ter preprečujejo poškodbe celic in genov.

Zaradi rastlinskih lektinov, vrste rastlinskih beljakovin, leča spodbudno deluje kot preprečevalka raka. Rastlinski lektini povzročajo apoptozo ali smrt rakavih celic.

Na lečo nikakor ne pozabite vse, ki načrtujete naraščaj, in nosečnice, saj je odličen vir folne kisline in preprečuje možganske okvare ploda ter skrbi za tvorbo rdečih krvnih celic.

Prav tako so številni vitamini in minerali v leči odlični pri krepitvi možganskih funkcij, preprečujejo nastanek degenerativnih bolezni ter krepijo spomin.

Ker leča vsebuje veliko kalija, je izjemna za vse, ki vam v telesu zastaja voda, ki imate težave z zabuhlostjo, podočnjaki, napihnjenostjo ali pa se spopadate s čezmernim stresom.

Prav tako je kalij nujno potreben za pravilno presnovo ogljikovih hidratov ter za dobro delovanje srca, možganov in ledvic.

Številni B-vitamini, ki jih vsebuje leča, pa so tisti, ki bodo poskrbeli za vaše zdravo hormonsko ravnovesje, za hormone pa tako in tako vemo, ki nadzorujejo naše celotno delovanje, videz in počutje.

Tako, mislim, da sem tudi vas navdušila za uživanje rdeče leče, za še boljši navdih pa današnji recept za lečine polpete.

Za 4 osebe potrebujete:

- 2 skledici čez noč namočene in do mehkega skuhane rdeče leče
- 2 jajci
- 6 jedilnih žlic kvasnih kosmičev (namesto parmezana)
- 200 g svilnatega tofuja
- sesekljan strok česna
- sesekljan peteršilj, muškatni orešček ter timijan
- naribano lupinico bio limone
- malo soli

Priprava:

V električnem mešalniku vse sestavine premešajte, dokler se ne držijo skupaj. Če je vsebina pretekoča, dodajte fino mleto mandljevo moko. Zavijte v folijo za živila in pustite počivati pol ure.

Oblikujte polpete ter jih zapecite na peki papirju, na 180 stopinjah Celzija do zlato rumene barve.

Zraven si pripravite avokadovo omako. Avokado, limonin sok, malo kvasnih kosmičev ter mandljevo smetano v mešalniku vmešajte do gladkega.

***

Alja Dimic je prehranska terapevtka v centru Holistic.

V vlogi avtorjev naših kulinaričnih blogov, s katerimi vas razveseljujemo vsak četrtek ob 15. uri, ji družbo delajo še:

Gorazd Potočnik, slaščičarski mojster, Sladkozvočje

Anita Lozar in Matej Pelicon, pivovarja in lastnika ajdovske craft pivovarne Pelicon

- Uroš Štefelin, kuharski mojster, Vila Podvin

- Klemen Rojnik, jedec, triatlonec in farmacevt

Anja Korenč, oblikovalka embalaže, soustanoviteljica studia Fork.

Po dosjeju kulinaričnih blogov lahko brskate TUKAJ.