5 predmetov Jake Prijatelja

Večina njegovih najljubših je povezana z njegovimi prijatelji.

Objavljeno
09. december 2016 11.08
Saša Bojc
Saša Bojc
Jaka Prijatelj je ljubljanski starinar in znan obraz

Trubarjeve ulice. Poznavalci starin ga poznajo tudi kot prireditelja dražb antikvitet. Ena takih se obeta pojutrišnjem ob 18. uri v Narodnem muzeju Slovenije, kot razkriva katalog, pa najvišja izklicna cena (58.000 evrov) pripada platnu Zorana Mušiča z naslovom Paesaggio Dalmata (Konjički).

Kot spominek na prvo dražbo 17. oktobra 1999 v Grand hotelu Union je ohranil takratni katalog, v katerem sta bila najzanimivejša predmeta štafetna palica berlinskih olimpijskih iger iz leta 1936 in cigara, narejena na Jamajki, s podpisom jugoslovanskega predsednika Josipa Broza Tita. Z najvišjo izklicno ceno – 360.000 takratnih tolarjev – sta se ponašala olje na platnu Portorož iz leta 1912 nemškega slikarja in baročni kip svetega Janeza.



Morda najljubša med izbranimi petimi predmeti, pravi, je fotografija z njegovima otrokoma Jonom in Zojo, ki jo je posnel njegov prijatelj, znani fotograf Jani Štravs, leta 2006 s ceneno kamero, kupljeno v trafiki, ko so šli mimo nekega lokala. »To dokazuje, da kdor zna, zna. Enkrat mi jo je prinesel in odtlej je ta fotografija vedno nekje v moji bližini.«



Na dve pesniški zbirki prav tako njegovih prijateljev Esada Babačića in Braneta Bitenca je naletel na bolšjaku, v obeh knjigah pa je našel tudi njuna osebna dokumenta; novinarsko in osebno izkaznico. »Na poezijo se ne razumem dosti, a poeta sta mi ljuba prijatelja. Še zlasti z Branetom sva se veliko družila in ga zelo pogrešam,« iskreno priznava o svojem preminulem prijatelju.



Jaka Prijatelj je postal tudi prvi državljan NSK, države v prostoru in času, med navadnimi civilisti. To dokazuje potni list NSK z vpisano številko 2 in datumom 25. 8. 1993.


Manšetni gumbi so ostali kot spominek na uspešno rešeno nalogo, za katero ga je prosila ameriška diplomacija. Ob drugem obisku Billa Clintona v Sloveniji, tedaj že nekdanjega predsednika, leta 2009 jim je pomagal poiskati primerno darilo za vladarja z Bližnjega vzhoda. »Povabljen sem bil tudi na sprejem in se s Clintonom fotografiral. Prišel naj bi tudi v trgovino, a se je zadržal pri stojnicah, spremstvu pa naročil, naj pokupijo vse majice s Titovo sliko. Na lastna ušesa sem pozneje v hotelu Union slišal, kako se je veselil, da ima že darila za božič.«