Koncept FoodCloud širi svoja krila

Projekt razporejanja hrane, ki ji bo kmalu potekel rok trajanja, dobrodelnim organizacijam, na Irskem dosegel odmeven uspeh.

Objavljeno
22. junij 2017 20.27
Catherine Cleary, The Irish Times
Catherine Cleary, The Irish Times
Univerzitetni projekt, s katerim poskušajo razporediti hrano, ki je namenjena prodaji na drobno in ji bo kmalu potekel rok trajanja, je bil na Irskem tako uspešen, da se zanj zanimajo tudi v Veliki Britaniji, morda ga bodo začeli uporabljati tudi drugod po svetu.

Aoibheann O'Brien se še spominja prve škatle s hrano pred petimi leti. Skupaj s soustanoviteljico Iseult Ward jo je dobila na kmetijski tržnici in jo oddala mladinski organizaciji v Dublinu. »Dobro sva se počutili. Škatla je vsebovala tradicionalne klobase in zelo okusen kruh iz kislega testa, mislim, da je bilo zraven še sveže mleko.«

To je bila poskusna dostava za FoodCloud, univerzitetni projekt, ki sta ga ustanovila. Razvil se je v tehnološko novo podjetje, ki povezuje podjetja z odvečno hrano in dobrodelne organizacije, ki potrebujejo hrano. V petih letih so 8300 ton hrane oziroma več kakor 18 milijonov obrokov rešili pred tem, da bi jih odvrgli v smeti. Food Cloud zaposluje 30 ljudi, ki zbirajo odvečno hrano pri skoraj 2000 podjetjih na Irskem in v Veliki Britaniji.

Na novem sedežu podjetja v Dublinu knjiga gostov leži na podstavku, izdelanem iz lesene palete; v podjetju tudi tako pokažejo, kako lahko uporabijo stvari, namesto da bi jih vrgli v smeti. Pisarne v živahnih barvah so prepleskali zaporniki, ko so jih izpustili iz odprtega zapora. Skupina tehnoloških strokovnjakov dela v pritličju, klicno središče pa deluje v prvem nadstropju, kjer sprejemajo klice britanskih supermarketov. Hrano jim pošiljajo iz več kakor 1600 podružnic Tesca in treh trgovin Waitrose.

Do druge polovice leta 2016 je FoodCloud deloval tako, da so posamezne dobrodelne organizacije prejemale manjše pošiljke zbrane hrane od supermarketov in trgovin, namenjene so bile najbolj prikrajšanim ljudem. V skladišču zdaj takoj opazimo, kako velika so nova središča FoodCloud Hubs. »Prodajalne na drobno zavržejo veliko hrane, vendar velikanske količine hrane končajo v smeteh, še preden pridejo na prodajne police supermarketov,« pojasnjuje O'Brienova. Zato v skladiščih, kakršno je to ter skladišči v Corku in Galwayu, sprejemajo pakete s hrano iz irskih podjetij, med drugim iz distribucijskih središč supermarketov in proizvajalcev hrane, ter jo dostavljajo dobrodelnim organizacijam.

Med tovorom sta paketa s ploščicami Nutrigrain, ki bi končale v smeteh, saj se počasi izteka njihov rok trajanja. V hladnem okolju hranijo cele race in purane iz Aldijeve velikonočne ponudbe, zamrznili so jih, da bi podaljšali njihov rok trajanja. FoodCloud je naredil dolgo pot od svoje prve škatle s kruhom, mlekom in klobasami.

O'Brienova se je prvič navdušila nad trajnostnim pristopom k hrani, ko je živela v Londonu in je prejemala štipendijo investicijske banke JP Morgan. Ko jo končala študij prava in računovodstva, se je vrnila v Dublin na magistrski študij in začela sodelovati pri manjšem projektu odvečne hrane v mestu.

Ustanoviteljici projekta Food Cloud Iseult Ward in Aoibheann O'Brien. Foto: Food Cloud

Odločila se je prilagoditi idejo o kavarni z odvečno hrano, za katero je izvedela na prireditvi neke krajevne organizacije. Tam je srečala študentko ekonomije na Trinity Collegeu Iseult Ward, ki je bila navdušena nad idejo. »Opazili sva priložnost na trgu za odvečno hrano iz supermarketov,« pove O'Brienova. »Zdelo se nama je zanimivo, saj v istih družbah opazimo presežke in pomanjkanje. Pomislili sva, da bi bilo koristno povezati vse skupaj. Nekje opaziš obilje vsega [odlaganje hrane v smeti], nato se sprehodiš po ulici in zagledaš napis, da zbirajo denar za [dobrodelno dejavnost] organizacije St. Vincent de Paul.«

Hitro sta ugotovili, kako sodoben sistem prehranjevanja ovira takšno preprosto idejo o povezovanju presežka s pomanjkanjem. »Nekaj podobnega je počel nekdo v Chicagu, zato sva se pogovorili z njim, toda ko sva omenili bolj izpopolnjen model s središči za takšno dejavnost, nama je odgovoril, da je zelo težko sodelovati s prodajalci na drobno zaradi manjših količin hrane. Po njegovem mnenju je na tej ravni potrebnega preveč truda, da bi bilo to vredno početi. Poleg tega je to zelo zapleteno opravilo.« Vendar se nista odpovedali svojim načrtom.

Namesto tega sta vsako oviro sprejeli kot težavo, za katero je treba poiskati rešitev. Sestavili sta pravne pogodbe, da so se dobrodelne organizacije strinjale, da bodo odgovorne za varno dostavo hrane, ko jo bodo prejele v dobrem stanju. Tega nista počeli zaradi dobička, zato so jima drugi dovolili uporabljati njihove vire. »Iz Chicaga so nam sporočili, da lahko uporabljava njihovo aplikacijo. Znanci v Londonu so nama pomagali sklepati nova poznanstva.«

Oktobra 2013 sta se dokončno uveljavili, potem ko je z njima začel sodelovati Tesco na Irskem. »Do takrat sva se trudili sodelovati z nekaterimi kavarnami in pekarnami.« Hitro sta začeli sodelovati s 13 trgovinami. Do naslednjega poletja sta sodelovali s Tescovimi trgovinami po vsej državi in začeli zaposlovati prve delavce. Zdaj FoodCloud povezuje 274 irskih prodajaln na drobno s 303 dobrodelnimi organizacijami.

FoodCloud se razvija, vendar ga čaka dovolj izzivov, med drugim mora zagotoviti finančno trajno poslovanje in skrbeti za to, da hitro razpošilja hrano, da se ne bi pokvarila v skladiščih. Vendar so mnogi zadovoljni z njihovim delom. »Odvečna hrana in njeno pomanjkanje sta sestavni del trajnostne uporabe hrane, vendar meniva, da lahko Irska postane vodilna država pri upravljanju tega področja.«

Radi bi dosegli, da ne bi več metali hrane med odpadke. Toda dokler se to ne zgodi, si bosta prizadevali, da odvečna hrana pride v roke ljudi, ki jo potrebujejo. »Imava veliko energije in veliko ljudi nama je pripravljenih pomagati. Vedno se lahko lotiš nekega projekta, vendar potrebuješ pomoč drugih, da se projekt nadaljuje ... Ljudje so nagonsko vedeli, da počneva nekaj dobrega.«

***