Svet so ljudje: Evroskeptični Cameron

Nekdanji britanski premier, ki je zagovarjal članstvo Britanije v EU, je nakazal, da je tudi on evroskeptik.

Objavljeno
31. marec 2017 15.16
BRITAIN-EU/POLITICS-RIVALS
Ju. K.
Ju. K.

Na dan, ko je britanska vlada uveljavila 50. člen lizbonske pogodbe, s čimer se je začel uradni proces izstopa Združenega kraljestva iz Evropske unije, je nekdanji britanski premier David Cameron med nastopom na narodni univerzi v Kijevu nakazal, da je bil vselej skeptičen glede britanskega članstva, tudi med referendumsko kampanjo, ko je neuspešno zagovarjal obstanek države v osemidvajseterici.

»Vodil sem kampanjo za obstanek [v EU], kljub temu da mi nista bila všeč ne evropska zastava ne evropski parlament,« je povedal med dogodkom, ki ga je sponzoril ukrajinski milijarder Viktor Pinčuk. Cameron je občinstvu po pisanju otoških medijev pojasnil, da je bilo podobnega mnenja od nekdaj veliko Britancev. »Vedno smo bili negotovi glede političnega povezovanja. Pravzaprav smo bolj povezani in integrirani Uniji vedno nasprotovali,« je poudaril nekdanji vodja konservativne stranke.

Cameron, ki je po porazu na referendumu odstopil s položaja britanskega premiera, kasneje pa se umaknil še iz aktivne politike, je v zadnjih mesecih gostoval na številnih univerzah po svetu in razpravljal o svoji karieri ter komentiral aktualno politično dogajanje. V javnosti je večkrat vztrajal, da njegova odločitev o izvedbi referenduma o članstvu v EU ni bila napaka in da mu zanjo ni žal. Mediji in analitiki so ga vedno uvrščali na proevropsko stran konservativne stranke. Njegove najnovejše izjave kljub temu kažejo, da je tudi on vsaj v določenih pogledih evroskeptičen.

50-letnega nekdanjega politika so pred kratkim opazili v newyorškem Harlemu s še enim evroskeptikom, britanskim zunanjim ministrom Borisom Johnsom. Po referendumu dolgo časa nista govorila, domnevno zaradi Johnsonove podpore brexitu, a sta bojno sekiro od takrat očitno že zakopala.