Svet so ljudje: Farage bo dobil svoj radijski šov

Kljub temu, da še vedno opravlja naloge evropskega poslanca, bo s prihodnjim tednom začel voditi svojo lastno oddajo.

Objavljeno
05. januar 2017 15.23
BRITAIN-EU/
Nekdanji vodja britanske evrofobične stranke neodvisnosti UKIP Nigel Farage je lani napovedal umik iz politike, rekoč, da je z uspešno referendumsko kampanjo za izstop Združenega kraljestva iz Evropske unije dosegel vse, kar si je zadal. Kljub temu, da uradno še vedno opravlja naloge poslanca v evropskem parlamentu, je z napovedjo očitno mislil resno, saj bo s prihodnjim tednom začel voditi svojo lastno pogovorno oddajo na britanskem radiu LBC.

Njegovi privrženci in vsi ostali, ki jih zanimajo mnenja in pogledi enega najbolj kontroverznih britanskih politikov, bodo lahko ob delovnikih med 19. in 20. uro prek radijskih valov spremljali Šov Nigela Faragea.

Najbolj prepoznavni obraz britanskega evroskepticizma obljublja, da bo oddaja »polna mnenj«, poslušalcem pa bo dala možnost, da izzovejo njegove poglede. Novico o selitvi med radijske voditelje je 52-letni politik objavil na Twitterju, kasneje pa jo je potrdilo tudi vodstvo LBC, ki je Faragea opisalo kot »močnega komunikatorja« in naravni talent. »Nigel Farage bo v središču dveh najpomembnejših zgodb tega leta - brexita in inavguracije novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa,« je pojasnil odgovorni urednik radia James Rea. LBC po poročanju Guardiana verjame, da bo Farage v eter prinesel »insajdersko znanje, izkušnje in razumevanje svetovne politike v ključnem trenutku naše zgodovine«.

Nekateri so dolgoletnemu evropskemu poslancu po uspehu britanskega referenduma o EU napovedovali svetlo nadaljevanje kariere na katerem od visokih političnih položajev. Njegovo prijateljevanje z novoizvoljenim ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom je spodbudilo ugibanja o tem, da bi lahko postal britanski veleposlanik v Washingtonu. Vlada Therese May je to možnost hitro zavrnila, s pojasnilom, da je položaj že zaseden. Ta teden se je Farage znašel na seznamu potencialnih zamenjav za Ivan Rogersa, nekdanjega britanskega veleposlanika pri EU, ki je po novem letu, le nekaj mesecev pred napovedano uveljavitvijo 50. člena lizbonske pogodbe, nenapovedano odstopil. Farageu tudi v tem primeru ni uspelo. Kako resna je bila njegova kandidatura, je seveda drugo vprašanje. Za zdaj se zdi, da je njegova edina resnična ambicija vzdrževanje vpliva in javne podobe, ki sta mu jo prinesla referendum in Trumpova izvolitev v ZDA.

Farage je na LBC reden gost pogovornih oddaj, izjave, ki jih je dal v etru, so v preteklosti izzvale ostre reakcije in obsodbe iz različnih delov otoške javnosti. Z redno radijsko oddajo bo lažje ohranil glas v javnih razpravah o brexitu, veliko stavi tudi na nadaljevanje težav v EU. »Če je bilo leto 2016 razburljivo, utegne biti leto, ki je pred nami, turbulentno,« napoveduje Farage. »Predsednik Trump, uveljavitev 50. člena, volitve po vsej Evropi, izključeno ni niti sesutje evra. Komaj čakam na začetek svoje oddaje.«