Svet so ljudje: optimistično o podnebju

Al Gore verjame, da se lahko uspešno spopademo s posledicami podnebnih sprememb.

Objavljeno
19. februar 2016 16.37
S. R. P.
S. R. P.


Al Gore
, politik in okoljevarstvenik, nekdanji ameriški podpredsednik v času predsedovanja Billa Clintona, se že vrsto let zavzema za preprečevanje in prilagajanje podnebnim spremembam. Za svoje ozaveščevalno delo pri opozarjanju na vplive človekovih dejavnosti, ki ogrožajo okolje in pospešujejo podnebne spremembe, je leta 2007 celo dobil Nobelovo nagrado za mir. A v nasprotju z večino drugih okoljskih in podnebnih aktivistov ta 67-letni politik v prihodnost človeštva ne gleda s pesimizmom.

Nasprotno: na TED 2016, seriji znamenitih predavanj, je v sredo v Vancouvru v Kanadi kljub priznanju, da podnebne spremembe korenito slabšajo življenjske razmere na našem planetu, poudaril, da v prihodnost zre z optimizmom: »Trdno sem prepričan, da bomo zmagali v bitki z negativnimi posledicami podnebnih sprememb, pa čeprav se te dogajajo hitreje, kot smo domnevali,« je omenil nekdanji podpredsednik in senator, sicer diplomant ugledne univerze Harvard.

Svoj optimizem je oprl na šest točk: »V 80. letih prejšnjega stoletja je telefonsko družbo AT&T zanimalo, koliko ljudi bi do leta 2000 prešlo z uporabe stacionarnih telefonov na mobilne. Javnomnenjska agencija McKinsey je v raziskavi ugotovila, da bi jih bilo 900.000. To se je res zgodilo, a ne v dvajsetih letih, ampak v treh – dneh!«

Podobno podcenjevanje zdaj vidi tudi v napovedih o uporabi obnovljivih virov energije. »Leta 2000 so najbolj optimistične ocene napovedovale, da bomo do leta 2010 imeli 30 gigawatov zmogljivosti za vetrno energijo; to smo presegli za več kot 14-krat.«

Skoraj isto po Gorovih besedah velja tudi za sončno energijo: »Napovedi izpred 14 let smo do leta 2010 presegli kar 17-krat, do lani pa že 58-krat. Za letos kaže, da jih bomo presegli celo 68-krat. Brez dvoma torej izraba sončne energije eksponencialno narašča.«

Svoj optimizem utemeljuje tudi s padanjem cen obnovljivih virov energije, za katere je prepričan, da so največja priložnost za investicije v vsej človeški zgodovini. Svetel pogled v prihodnost mu spodbujata še velik delež uporabe obnovljivih virov energije v Nemčiji in nedavni podnebni vrh v Parizu, kjer so se vse države strinjale o nujnosti ukrepanja.