Homeopatijo je treba umestiti v zdravstveni sistem

»Homeopatija in sodobna medicina se ne izključujeta, temveč sodelujeta - bolniku lahko pomagata z roko v roki. «

Objavljeno
05. julij 2016 13.58
Maruša Hribar
Maruša Hribar

Svoje mesto sem našla v homeopatiji, s katero v strokovni medicinsko-farmacevtski svet lahko uspešno prinašam dodano vrednost zdravju in zdravljenju. Za prihodnost globalnega zdravja je namreč zelo pomemben tako preventivni pristop kot tudi čim zgodnejši začetek zdravljenja, v začetnih fazah razvoja bolezni, preden ta postane kronična.

Sem ena redkih slovenskih znanstvenic, ki se z odzivanjem na povabila svetovnih komitejev za homeopatijo redno udeležuje aktualnih strokovnih srečanj in konferenc. Tako v Slovenijo lahko prinašam nova znanja in spoznanja na tem področju.

Na ta način poskušam dokazati tudi upravičenost umestitve homeopatije v slovenski zdravstveni sistem - da bi bilo torej homeopatsko zdravljenje ljudem na voljo znotraj veljavnega zdravstvenega sistema, na podlagi zdravstvenega zavarovanja.

Takšna praksa je uveljavljena širom po svetu, kajti homeopatija pomembno prispeva k boljšemu in hitrejšemu učinku klasičnega zdravljenja z zdravili. Pomaga lajšati neželene učinke zdravil, ki pestijo bolnike pri polifarmakoterapiji - zdravljenju z velikim naborom zdravil.

Cilj homeopatskega zdravljenja je ravnovesje, zato se vsakega posameznika obravnava celostno: na telesni, duševni in mentalni ravni. Foto: Shutterstock

Poleg tega homeopatija zmanjšuje odpornost bakterij na zdravila, do katere je prišlo zaradi prepogostega ali neutemeljenega predpisovanja antibiotičnih terapij v preteklosti.

Predvsem pa je pomembno, da ima homeopatsko zdravljenje - poleg koristi in prednosti, ki jih občutijo bolniki - tudi pozitiven ekonomski vpliv. Stroški zdravljenja obolele populacije se opazno znižajo, kar je pomemben dejavnik v vsaki družbi, tudi v Sloveniji - še zlasti v današnjem času.

Homeopatska zdravila so pripravljena z redčenjem in dinamiziranjem v glavnem naravnih substanc. S tovrstnim celostnim načinom zdravljenja, ki vsakega posameznika obravnava na telesni, duševni in mentalni ravni, želimo pri bolnem človeku ponovno vzpostaviti zdravo stanje - ravnovesje.

Homeopatija in sodobna uradna medicina se ne izključujeta, ampak sodelujeta, saj bolniku lahko pomagata z roko v roki. Homeopatska zdravila so brez stranskih učinkov in ne povzročajo zasvojenosti, zato so primerna za rizične paciente, tudi za doječe matere. Poleg tega homeopatski pripravki omogočajo postopen prehod, ko se nekdo odvaja od zdravil, na primer od tablet za spanje, zdravil za alergijo na cvetni prah ali protibolečinskih tablet.

Tovrstna zdravila imajo pomembno prednost: njihovo predpisovanje je prilagojeno posamezniku. V personaliziranem pristopu k zdravljenju je mogoče izbrati kombinacijo, ki ustreza telesni, čustveni in mentalni predispoziciji pacienta. To kombinacijo pa je mogoče prilagoditi tudi različnim spremembam v celotnem spektru človekovega počutja, ki se odraža v fizičnih, miselnih in čustvenih nihanjih. Tu lahko homeopatija odigra res zelo pomembno vlogo.

Glavni razlogi, da ljudje - tudi pri nas, čeprav to področje še ni celovito urejeno - posegajo tudi po homeopatskih zdravilih, so trije: celostni pristop, cenovna ugodnost in varnost.

Svetovni dan homeopatije, ki ga po vsem svetu praznujejo ob obletnici rojstva legendarnega znanstvenika, začetnika homeopatije dr. Christiana Friedricha Samuela Hahnemanna, je bil tudi letos idealna priložnost za razmislek in razpravo o novih možnostih za zagotavljanje globalnega zdravja - in, seveda, za vključitev homeopatije v javno zdravstvo.

Tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) poudarja, da je treba homeopatijo kot holistično medicino umestiti v zdravstveni sistem - kot ekonomično, varno in učinkovito dopolnilno metodo zdravljenja. V tem kontekstu WHO v svoji strategiji 2014 - 2023 spodbuja k celovitemu zagotavljanju dostopnosti do preventivnih, kurativnih in rehabilitacijskih zdravstvenih storitev.

Poglejmo Indijo, ki je danes vodilna v svetu v homeopatije, tako v smislu infrastrukture kot tudi na račun usposobljenih kadrov. Imajo 212 homeopatskih bolnišnic, več kot 8000 homeopatskih ambulant, približno 250.000 homeopatov, več kot 400 licenciranih lekarn, ki ustrezajo standardom na tem področju, ter 28 raziskovalnih inštitutov, ki proučujejo delovanje te vede.

Centralni svet za raziskave v homeopatiji (CCRH), ki je samostojna raziskovalna organizacija ministrstva za ajurvedo, naturopatijo in homeopatijo (AYUSH) indijske vlade, je aprila letos skupaj z mednarodno ligo Medicorum Homeopathica Internationalis (LMHI) organiziral mednarodno konvencijo o homeopatiji v New Delhiju. Tema konvencije je bila integracija homeopatije v zdravstveni sistem - na podlagi znanstvenih dokazov in bogatih kliničnih izkušenj.

Na konvenciji so sodelovali številni udeleženci iz 24 držav - Brazilije, Rusije, Južne Afrike, Italije, Nizozemske, Velike Britanije, Avstrije, Armenije, Kanade, Izraela, Avstralije, Bangladeša, Japonske, Francije, Združenih arabskih emiratov, Kube, Nepala, Turčije, Argentine, Slovenije, Pakistana, Gane, Kenije in Indije. Indijski predsednik Shri Pranab Mukherjee je na dogodku imel slovesni govor, medtem ko je bil Shri Shripad Yesso Naik, minister za AYUSH, častni gost konvencije.

Na povabilo obeh organizatorjev dogodka sem se konvencije udeležila kot vabljena predavateljica, seveda pa sem sodelovala tudi v številnih strokovnih razpravah o zanimivih temah - med drugim o učinkovitosti personaliziranega homeopatskega zdravljenja v primerjavi s standardnim alopatskim zdravljenjem pri akutnem vnetju srednjega ušesa pri otrocih. Sicer pa smo na konvenciji lahko prisluhnili številnim aktualnim ugotovitvam o učinkovanju homeopatije pri raku in epidemijah, o njenem vplivu na duševno in na javno zdravje, o kliničnih raziskavah in izsledkih pri preizkušanju homeopatskih zdravil.

***

Dr. Maruša Hribar je raziskovanje molekularne biologije na ljubljanski fakulteti za farmacijo nadaljevala z doktorskim študijem v Ženevi. Tam je raziskovala možnosti uporabe zarodnih celic pri zdravljenju nevrodegenerativnih bolezni in tudi po doktoratu nadaljevala z nadgradnjo znanj o nevrofiziologiji, farmaciji in homeopatiji.

***

Zdravstveni blogi na Delo.si

Izjemen odziv bralcev Dela na tematske zdravstvene strani, s katerimi smo v zadnjih letih poskušali čim bolj celovito prispevati k védenju o najbolj priporočljivih in strokovno preverjenih prijemih za ohranjanje zdravja, o boleznih in možnostih za njihovo zdravljenje pri nas, nas je spodbudil k nadgradnji pisanja o aktualni in akutni problematiki s področja zdravja in zdravstva.

Še naprej vam bomo predstavljali zgodbe posameznikov, ki jim je, čeprav se je zdelo nemogoče, uspelo premagati težko bolezen, še bolj dosledno bomo opozarjali tako na vrhunske dosežke slovenske medicine kot tudi na sistemske pomanjkljivosti in napake, da bi jih lahko čim prej odpravili.

Tematska zdravstvena stran bo v Delu znova postala stalnica. Na spletu pa objavljamo zdravstvene bloge. Vsako sredo točno opoldne si podajajo pero in izmenjujejo dobronamerne pa tudi kritične misli strokovnjaki z različnih področij:

dr. Erik Brecelj, kirurg

prim. mag. Matjaž Turel, pulmolog

dr. Maruša Hribar, homeopatinja

Sabina Senčar
, ginekologinja

Anja Mihevc, socialna pedagoginja

Diana Zajec, novinarka

izr. prof. dr. Danica Rotar Pavlič, družinska zdravnica

prof. dr. Zvezdan Pirtošek, nevrolog