Radioterapija na OI z novo opremo

Zdaj lahko zdravniki natančneje opredelijo tumor in načrtujejo obsevanje.

Objavljeno
16. junij 2016 20.43
Onkološki inštitut Ljubljana
Dragica Bošnjak
Dragica Bošnjak
Ljubljana - Na Onkološkem inštitutu v Ljubljani so na oddelku za radioterapevtsko dejavnost pridobili dve novi aparaturi; magnetnoresonančni simulator ter nov linearni pospeševalnik, ki je zamenjal 15 let star aparat. Kot je ob današnji predstavitvi povedala doc. dr. Irena Oblak, dr. med., predstojnica sektorja radioterapije, bo nov linearni pospeševalnik omogočal tako enostavnejše kot kompleksnejše, predvsem pa še bolj natančnejše tehnike obsevanj. Simulator MRI pa je prav tako izjemno pomemben za kakovstnejše načrtovanje in nadaljnji razvoj radioterapevtske dejavnosti.

Novi linearni pospeševalnik Versa HD proizvajalca Elekta, omogoča intenzitetno modulirano obsevanje (IMRT) oziroma volumetrično ločno terapijo (WMAT) ter slikovno vodeno radioterapijo (IGRT). To pa omogoča tudi stereotaktično obsevanje in uporabo tehnike aktivnega nadzora dihanja.

Omenjene kompleksne tehnike, ki omogočajo bolj natančno obsevanje, dovoljujejo uporabo višjih doz na prizadetem tkivu in varovanje sosednjih zdravih tkiv oziroma organov; na primer pri obsevanju leve dojke, se bolje zavaruje srce, podobno pa tudi drugi organi. Tako je omogočen boljši nadzor nad boleznijo in pričakovan boljši izid zdravljenja.

Kot so še pojasnili, na omenjenem oddelku s stereotaktičnim obsevanjem že več let zdravijo bolnike z možganskimi tumorji in tako imenovanimi solitarnimi zasevki v možganih, pred kratkim pa so na ta način začeli obsevati tudi prve bolnike z omejenim rakom na pljučih. V prihodnosti načrtujejo razširitev te metode na druge vrste rakastih tumorjev in sicer na hrbtenici in jetrih.

Že omenjene dodatne zmogljivosti te opreme omogočajo aktivni nadzor nad dihanjem; ker se premikajo tudi notranji organi, je natančno doziranje sevanja v rakasto tkivo še toliko bolj zahtevno. Nove možnosti te sodobne opreme se tako lahko uporabljajo pri zahtevnih tehnikah obsevanje, kot so ekstrakranialna stereotaktična obsevanja, kjer je cilj čim bolj izničiti premikanje struktur oziroma obsevanih volumnov zaradi dihanja.

Indikacije za uporabo MRI v radioterapiji se poleg načrtovanja brahiradioterapevtskih posegov, vse bolj širijo tudi za zdravljenje bolnikov, ki potrebujejo teleradioterapevtska obsevanja, na primer z možganskimi tumorji, tumorji s področja otorinolaringologije, pri raku v mali medenici, kjer lahko nastanejo ginekološki tumorji, rak na prostati ali danki.

Sodobno zdravljenje z obsevanjem poteka tako, da bolniku, ki opravi običajne postopke na simulatorju CT, posnamejo še MRI obsevalnega polja in obe sliki (CT in MRI) »zlijejo«. Tako lahko natančneje opredelijo tumor in sosednje strukture ter natančneje načrtujejo obsevanje. To dovoljuje uporabo višjih doz, usmerjenih v tumor in boljši nadzor ter varovanje zdravih tkiv, posledično pa manj neželenih učinkov in zapletov zdravljenja.