Je šport zdravilo?

Sama v to ne verjamem, saj ima lahko številne neželene stranske učinke. Je pa vsekakor odlična zabava in sprostitev.

Objavljeno
19. september 2017 18.15
Sabina Senčar
Sabina Senčar

Hvala vam, slovenski košarkarski reprezentanci, da smo danes spet enotni, srečni in ponosni.

Jutro po zmagi naših košarkarjev na evropskem prvenstvu sem se počutila precej nezdravo. Finale sem gledala v lokalu, saj se za navijače spodobi, da se veselijo skupaj. K zmagi spada nazdravljanje in danes nazdravljam popolnemu glavobolu. Domnevam, da nisem edina, ki se danes sprašuje po zdravju.

Šport tokrat tudi ni bil recept za zdravje Luke Dončića, ki je odšepal s parketa. Srca Slovencev so bila obremenjena s pospešenim pulzom, napetost in stresni hormoni so se prelivali v potokih. Klemen Prepelič je po finalu povzel: »Košarka je slovenska bolezen!« Je pa res, da je bil stres vsakdana pozabljen, povezanost in prijateljstvo pa poglobljena.

Šport ni univerzalno zdravilo za vse bolezni, niti preventiva ne.

Najpogostejše bolezeni, ki strežejo po življenju Slovencev, so srčno-žilne. Preventiva za te bolezni je fizična aktivnost. Če bi hoteli, da bi šport koristil celotni populaciji, bi se moralo vanj vključevati čim več ljudi, vseh starosti, v vseh letnih časih. Cenovno bi moral biti dostopen in ustrezno neškodljiv za razvoj drugih bolezni.

Slovenski nacionalni šport je nedvomno smučanje. Poleg tega da je šport drag, je primeren za le nekaj mesecev v letu. Kljub temu da alpsko smučanje tudi v starejšem starostnem obdobju krepi reflekse, ravnotežje in mišično moč, je zelo nevaren šport za poškodbe gibal. Zato ga starejša populacija hitreje opušča.

Za napredek v športu potrebujemo idole. Šport brez idolov in visokih ciljev ne more angažirati velikega deleža populacije.

V smučanju imamo idolov veliko.

Veslanje je lep šport, dogaja se v naravi, jezer in rek imamo ogromno, v osmerec se stisne vsa družina ali skupina prijateljev. Vreme morda ni najbolj ugodno skozi vse leto, a če poleg čolna nabaviš primerna oblačila, te dež ne gane. Na vodo se navadiš, pa če je pod ali nad čolnom. Osmerec zaseda nekaj prostora in transport je težaven, prisilne drže med veslanjem so naporne.

Prejšnji teden je bilo na Bledu svetovno veteransko prvenstvo v veslanju. Skoraj nikjer ni bilo opaziti poročanja s tega športnega dogodka. Morda se veterani ne zdijo idoli v pravem pomenu besede. Mene pa veseli, da obstaja šport, kjer imajo športniki vseh starosti možnosti.

Trenutno so naši največji idoli košarkarji. Žal pa ne poznam uspešnega primera rekreativne košarke za starejše ženske. Idoli so, a košarka ne ustreza glavnemu zdravilnemu pogoju, da jo igra velik delež populacije skozi vsa starostna obdobja.

Je pa košarka dobro zdravilo za tretjo najpogostejšo bolezen Slovencev, psihično-živčne bolezni. Moštveni športi so preventiva in zdravilo za osamljenost in anksioznost, krepijo socialne odnose, prijateljstvo, empatijo in razvoj strategije. Pa čeprav le iz navijaških vrst.

Druga velika skupina bolezni, zaradi katere umiramo, so zlovešča rakava obolenja. Kako in kateri šport je preventiva in zdravilo za raka dojke ali, denimo, raka na materničnem vratu? Do 40. leta starosti je pri ženskah najpogostejši rak materničnega vratu, pozneje pa dojke. Raka na materničnem vratu povzroča kronična okužba s humanim papiloma virusom. Ni mi znan šport, ki bi preprečil okužbo in razvoj kronične okužbe v raka.

Pri športu se porablja več kisika za izgorevanje in pridobivanje energije. Stranski produkt nepopolnega izgorevanja so prosti radikali. Prosti radikali uničujejo celice in so potencialen vzrok za nastanek škodljivih mutacij, rakastih celic. Ne poznam športa, ki bi bil zdravilo ali zaščita pred nastankom raka dojke.

Zelo rada smučam, zelo rada gledam košarko in navijam, rada se gibam, trenutno igram golf. Golfa se v Sloveniji drži precej negativnih predsodkov: od tega, da moraš imeti zanj veliko časa in denarja, pa da v resnici ni čisto pravi šport, da ga igrajo ne-moj-tip ljudje. Golf je igra za vsa starostna obdobja, za vse letne čase, razen zasnežene zime, šport za družbo ali za enega. Cena golfistične opreme in vstopnin je primerljiva s smučanjem. To je strateška igra z veliko gibanja. Glede na razpoložljivi čas lahko izbereš krajši ali daljši teren. Če smučaš, lahko to počneš na Rogli ali v Švici, tako lahko tudi golf igraš v Trnovem ob smetišču ali na Bledu. Lahko se jeziš ali si vesel, utrujen, premražen, prepoten, moker od nenadnega naliva.

Ne verjamem, da je šport zdravilo, je pa velika zabava in sprostitev. Ker ima vsako življenje svoj začetek in konec, ni večje sreče, kot če najdeš v njem veliko zabave in veselja. Kateri koli šport izberemo, je odličen, če nam le polepša življenje.

Sabina Senčar je specialistka ginekologije in porodništva in specialistka družinske medicine. V teh okvirih se ukvarja tudi z lasersko medicino in nutricionizmom. 

***

Zdravstveni blogi na Delo.si

Vsako sredo točno opoldne si na spletni strani Dela podajajo pero in izmenjujejo dobronamerne pa tudi kritične misli strokovnjaki z različnih področij:

Sabina Senčar, ginekologinja

prim. mag. Matjaž Turel, pulmolog

Gabrijel Fišer, kirurg

izr. prof. dr. Danica Rotar Pavlič, družinska zdravnica

prof. dr. Zvezdan Pirtošek, nevrolog

dr. Maruša Hribar, homeopatinja

***

Po dosjeju zdravstvenih blogov brskajte TUKAJ.