Iličić, Šporar in Oblak možje za uspešen uvod

Slovenci proti Izraelu osvojili prvo točko v kvalifikacijah za EP. Jutri je v Stožicah naslednja tekmica Severna Makedonija.
Fotografija: Josip Iličić je Izraelce večkrat našel na krivi nogi. FOTO: Reuters
Josip Iličić je Izraelce večkrat našel na krivi nogi. FOTO: Reuters

HAIFA – Temeljni cilj na uvodu kvalifikacij za evropsko nogometno prvenstvo leta 2020 je izpolnjen, so si po bitki ob obali Sredozemskega morja rekli Slovenci. Tekma z Izraelom jim je prinesla prvo točko, izid je bil 1:1 (Andraž Šporar 48.; Eran Zahavi 55.); v boju za EP, blizu pa so bili vsem trem. Naslednji izziv za selektorja Matjaža Keka sledi že jutri ob 20.45 s Severno Makedonijo v Stožicah. Navzoči v Haifi so prišli na svoj račun, saj so spremljali zanimiv nogometni večer, v katerem so bili gostje bližje trem točkam. Slovenci so upravičeno napovedovali zmago, tako so se tudi postavili na igrišču in Izraelcem v nobenem trenutku tekme niso dovolili, da bi se na svojem stadionu počutili kot doma. Najboljši v gostujoči odpravi so bili Josip Iličič, ki je nenehno iskal pot proti domačim vratom, Andraž Šporar, ki je zabil edini gol za pomembno točko, in vratar Jan Oblak, ki je nanizal dve paradi v obdobju drugega polčasa, ko je bilo Slovencem najtežje. »Pričakoval sem natančno takšno tekmo. Po dveh opravljenih treningih je to tisto, kar sem lahko pričakoval. Videl sem veliko željo in kombinatoriko, toda številne stvari moramo še popraviti, zagotovo nisem zadovoljen z našim odzivom po doseženem golu. Morda bi si zaslužili zmago, toda iz priložnosti moraš zabiti gol, sicer si kaznovan. Nam se to na srečo ni zgodilo,« je po tekmi povedal Kek.

Več znanja

S tribune stadiona Sammy Ofer je bilo vidno, da nekateri igralci še niso ujeli pravega ritma. »Morda, toda zdaj moramo razmišljati le o naslednji tekmi, za nami je šele prvi korak. Čestitam igralcem, ki so bili odločni in se v seštevku dobro predstavili navijačem. Vabim jih tudi v Stožice, kjer nas čaka velik izziv z Makedonci,« je razmišljal Kek in dodal, da je treba v nogometu pogosto izzvati nekaj več na podoben način, na kakršnega je Šporar izsilil vodilni gol Slovencev. Ljubljančan je v 12. nastopu za Slovenijo prišel do prvenca v 48. minuti, ko je domača obramba storila zanjo usodno napako. Zanimivo, Kek se je tedaj prvič na tekmi usedel na klop, dotlej je glasno spodbujal fante ob stranski črti. Prvi polčas je zanesljivo pripadel gostom, čeprav gledalci niso videli gola. Kekova enajsterica je v seštevku pokazala več nogometnega znanja, več kombinatornih akcij in na videz več želje po zmagi. Na desni strani igrišča sta pogosto poizkušala izigrati izraelsko obrambo Josip Iličić in Miha Zajc, s katerim je Matjaž Kek prevesil razmerje sil med nogometnimi umetniki in delavci v zasedbi na stran prvih. Je