Nam bodo vzeli še jaslice?!

Previdno pri nabiranju mahu in sekanju božičnih drevesc. Zakonske omejitve veljajo tudi za lastnike gozdov.
Fotografija: Nabiranje mahu in sekanje smrečic sta omejeni z zakonom. FOTO: Tadej Regent
Odpri galerijo
Nabiranje mahu in sekanje smrečic sta omejeni z zakonom. FOTO: Tadej Regent

LJUBLJANA – Na nas se je obrnila bralka Majda, ki je ogorčena nad uredbami v državi, saj je izvedela, da bo morala biti pri letošnjem nabiranju mahu za jaslice zelo previdna. Na nabiralce bodo namreč prežali inšpektorji. »Omejitve pri nabiranju mahu se mi zdijo absurdne, nam bodo na koncu vzeli še jaslice?« se sprašuje naša bralka.

Tudi če ste lastnik gozda, za vas veljajo zakoni in uredbe. Za sečnjo božičnega drevesca potrebujete nalepko. Lastniki gozdov lahko nalepke pridobijo na Zavodu za gozdove Slovenije skupaj z odločbo, v kateri so zapisani usmeritve in pogoji za pridobivanje okrasnih drevesc iz gozda. Do 25 nalepk dobijo brezplačno, za več pa morajo odšteti po 27 centov na nalepko. Nadzor nad pridobivanjem okrasnih drevesc izvaja gozdarska inšpekcija, so sporočili iz zavoda. »Vse skupaj se mi zdi neverjetno, saj mah za jaslice v domačem gozdu nabiramo že vse življenje in naberem ga za vso družino. Res ni dober občutek, da se bom morala bati inšpekcije,« se priduša bralka Majda.

Jaslice si je težko predstavljati brez mahu. FOTO: Leon Vidic
Jaslice si je težko predstavljati brez mahu. FOTO: Leon Vidic

Brez nalepke so na tržišču lahko okrasna drevesca iz uvoza, okrasna drevesca v lončkih in drevesca drevesnih vrst, ki v slovenskih gozdovih niso domača. To so na primer omorike, srebrne smreke, kavkaške jelke in podobno. Prodajalci morajo imeti pri sebi ustrezen dokument, ki dokazuje izvor drevesc. Za drevesca, pridobljena v gozdu, je to odločba za pridobivanje okrasnih dreves, ki jo izda zavod.

Omejitve so postavljene tudi za nabiranje mahu, ki se v tem času uporablja za postavitev jaslic. Tega se lahko iz gozda odnese do dva kilograma, tako da na eni površini odvzamemo največ petino vsega mahu. »Le kako bomo zdaj v gozdu našli sever, če bodo nabiralci pobrali preveč mahu,« še nekoliko posmehljivo doda naša bralka.


Večinoma se smrečice za okras pridobiva z zaraščajočih se kmetijskih površin, s površin pod daljnovodi in na cestnih brežinah ter z namenskih nasadov na kmetijskih površinah. V zadnjih letih so se zaradi naravnih ujm v Sloveniji površine gozdov, ki so v fazi pomlajevanja, zelo povečale. K temu je veliko prispeval tudi nedavni vetrolom, ki je znova poškodoval gozdove v večjem delu Slovenije.

Gozdarji bodo v naslednjih letih usmerjali razvoj teh mladih gozdov k naravnejši drevesni sestavi, kar zagotavlja razvoj stabilnejšega, proti poškodbam po naravnih ujmah in škodljivcem bolj odpornega gozda. Veliko smrečic lahko pridobijo tudi ob redčenju pregostega mladega gozda na pomlajenih površinah, so pojasnili na zavodu.

Komentarji: