Pod maskami pripravljajo Planico

Letalnica je še zelena, a bo pripravljena za prestavljeno svetovno prvenstvo v smučarskih poletih.
Fotografija: Pravočasno bo pripravljena. FOTOgrafije: Boštjan Fon
Odpri galerijo
Pravočasno bo pripravljena. FOTOgrafije: Boštjan Fon

 Pod Poncami smo vodjo letalnice Iztoka Pergarca povprašali, kako gredo priprave na svetovno prvenstvo v poletih, ki so ga marca morali prestaviti. Časa je še dva tedna, letalnica pa je bolj zelena kot bela. Znan kot hitro vzkipljiv je le mirno odvrnil: »Stanje letalnice je na pogled ubogo. Laik bi dejal, da je nemogoče pripraviti tekmo do 10. decembra, a vam lahko povem, da je z nami planičarji vred v dobri kondiciji.«

Pozimi se vsaj ni bati odjuge

Delavci Zavoda Planica so po odpadlem prvenstvu marca letos zaradi pomladnega vala koronavirusa z letalnice prenesli sneg v iztek in ga shranili čez poletje. Ostalo ga je veliko, ob tem pa so minule hladne noči omogočile, da so prečrtali tako imenovani načrt C, po katerem bi ga pripeljali od drugod. »S snežnimi topovi smo ga naredili dovolj, in s tem, kar je bilo shranjenega, ter z izdelanim v naslednjih nočeh bomo prekrili doskočišče. Radi bi ga pripravili toliko, da bi letalnico zasuli do maksimuma, ker imamo marca naslednje leto še finale svetovnega pokala in ga tako ne bo treba dodatno pripravljati,« je pojasnil Pergarec.

Pogled z vrha zaletišča
Pogled z vrha zaletišča

»Ekipa Zavoda Planica je tudi v finalni fazi izdelave naleta, saj se smučina že vrezuje. V izjemno kratkem času so z majhno kapaciteto ledenega snega naredili zaletišča na vseh skakalnicah, ne le na letalnici. Najpomembnejša je 120-metrska Bloudkova lepotica. Večina reprezentanc trenira na ledeni smučini, doskok je še na plastiko. Na njej bodo trenirali tudi predskakalci za letalnico. Opraviti morajo veliko skokov za pridobitev občutka letenja.« Vodja tekmovanja Jelko Gros je pokomentiral: »Velik plus je, da imamo bogate izkušnje, čeprav smo tekme pripravljali večinoma v pomladnih mesecih. Hkrati se ne bomo bali nenadne odjuge, čeprav je zame osebno Planica pravi športni praznik v marcu, ko so temperature višje, v dolini je sončno in gledalci ob izteku pomladno sproščeni.«

Še brez prostovoljcev

Na letalnici ni bilo videti nobenega prostovoljca – planičarja. »Kličemo jih, kadar je treba opraviti večje delo. Trenutno moramo na doskočišču razprostreti veliko količino snega, kar se dela strojno. Akcije prostovoljcev se bodo začele naslednji teden,« razgrne načrte Pergarec. Torej nervoze ni? » Vedno bolj sem miren, saj je snega dovolj, usklajen je urnik vseh služb na letalnici in ne vidim nobenih težav pri izvedbi. Vendar je tu nesrečni virus, ki nam otežuje delo. Ekipe so razdeljene v štiri skupine, ki se med seboj ne družijo. Paziti moramo, da se po zdravstveni plati prebijemo do 13. decembra, do konca zadnje tekme, in to, upam, s kompletno izvedbeno ekipo. Zaščitne ukrepe v Planici jemljemo smrtno resno in se jih maksimalno držimo. V dneh tekmovanja bo protokol gibanja izjemno dodelan in strog, brez popuščanja na vseh ravneh. V nobenem primeru si ne smemo privoščiti okužbe FIS-ekipe svetovnega pokala ali tekmovalcev, tako da se v času tekmovanja sploh ne bodo družili z nami.«

Ob napornih delih je dihanje skozi masko zoprno, a vendar nujno.
Ob napornih delih je dihanje skozi masko zoprno, a vendar nujno.

Gros je še dodal: »Izdelani so posebni protokoli v povezavi s trenutno covidno situacijo, med tekmovanjem bosta letalnica in območje okoli nje razdeljena na cone, vodje posameznih služb pa že vedo, kako morajo pripraviti svoje podrejene, saj se vsi zavedamo, da ne gre samo za svetovno prvenstvo v poletih, temveč za ugled Planice.«

Zaspi že ob sedmih zvečer

»Delamo po izkušnjah,« pa nam je povedal Marko Mlakar, eden od planičarjev, ki so nameščali vetrno zaščito: »Upoštevamo vsa navodila glede zaščite pred koronavirusom. Včasih je malo zoprno, sploh ker je oteženo dihanje ob bolj napornem fizičnem delu. Zgodi se, da pridem domov tako utrujen, da zaspim že ob sedmih zvečer.«

Planičarja Luka Valant (levo) in Marko Mlakar
Planičarja Luka Valant (levo) in Marko Mlakar

»Ne skrbimo samo za letalnico, delamo tudi na drugih napravah, kar je res naporno,« je pritegnil Luka Valant in pribil: »Ampak se ne damo!« Planica bo letos brez velikega števila gledalcev, ki dajejo poseben čar prireditvi. Pergarec meni, da je prestavitev tekmovanja v popoldanski čas dobra poteza: »Več ljubiteljev smučarskih poletov si bo lahko v zavetju doma ogledalo tekmovanja. Pričakujemo pa jih spet marca 2021, ko naj bi bila tekma po starem, v jutranjih terminih, z rekordno množico gledalcev, ki bodo čakali na nov svetovni rekord, saj je Planica že predolgo brez njega.« 

Komentarji: