Pozabljena vas ob hrvaški meji: zaradi zasoljenih cen brez pitne vode

V Pisarih na sodišče zaradi astronomske priključnine.
Fotografija: Vas Pisari, pozabljena ob hrvaški meji
Odpri galerijo
Vas Pisari, pozabljena ob hrvaški meji

Prebivalci zaselka Pisari, ki leži ob meji s Hrvaško, imajo vodovodno omrežje pol leta, a se nanj ne morejo priključiti. Lokalni vodovod, ki je bil v poletnih mesecih nezanesljiv, je decembra 2019 nadomestil vodovod, ki ga upravlja javno podjetje Rižanski vodovod Koper (RVK).
Koprski občinski urad je pred dnevi izdal odmerno odločbo za komunalni prispevek, ki od našega sogovornika 64-letnega krajana Vinka Zupančiča, zahteva plačilo 5848,13 evra. K temu bo svoj lonček pristavil še RVK, prispevek za vodovod bo 800 evrov, pravi Zupančič. »Sem lastnik gradbenega dovoljenja iz leta 2014, kot pogoj za njegovo pridobitev sem poravnal komunalni prispevek. Zdaj bi mi oziroma nam bi za vodovodni priključek zaračunali vso vodovodno infrastrukturo v občini, ki smo jo s plačilom komunalnega prispevka za gradbeno dovoljenje že poravnali. Namesto da bi zaračunali novo infrastrukturo, kar zagotovo ne bi bil tako velik znesek,« pravi. Kot poudarja, ni edini, v zaselku so oziroma bo še prosilcev.

Vinko Zupančič je zaradi vode sprožil ustavni spor.
Vinko Zupančič je zaradi vode sprožil ustavni spor.

»Od štirih prosilcev za priključitev bi občina pokasirala okoli 20.000 evrov, kar že presega vrednost del za gradnjo 400 metrov vodovoda, ki je po moji okvirni oceni znašala 18 tisočakov.« Vodovodno omrežje je bilo v Pisare speljano iz sosednjega zaselka Oliki, a v enakih zakonskih okvirih so tamkajšnji uporabniki za priključek na vodovod, ki ga imajo od začetka leta 2019, plačali po 800 evrov. »Pripravljeni smo plačati, a ne moremo trpeti tako visokih cen. Nekateri so socialni ogroženi in si tega ne morejo privoščiti.«

Ustavni spor

Opozarja, da ne gre samo za težavo Pisarov, ampak v nadaljevanju tudi za opremljanje z vodo v vaseh, ki spadajo pod isto krajevno skupnost Gračišče, Šeke, Maršiče in Dvore. Interesentov za vodovod je po njegovo vse skupaj okoli 26. Razmišljajo, da bi se priključili na hrvaški vodovod, pravi sogovornik, saj bi bila taka rešitev cenejša in hitrejša. Pove, da se je trudil vzpostaviti dialog in razumno rešitev, a je moral proti koprskemu občinskemu uradu za prostorski razvoj in nepremičnine sprožiti ustavni spor.

Komentarji: