Karl Ove Knausgard ni navadna pisateljska rit, ni pa sveti Avguštin

Z norveškim pisateljem se je za Sobotno prilogo pogovarjala Patricija Maličev.

Objavljeno
06. januar 2017 19.56
Patricija Maličev
Patricija Maličev

Norveški pisatelj Karl Ove Knausgård je na nekaj tisoč straneh opisal svoje življenje in postal svetovni literarni fenomen.

***

»S težkim srcem zavračam intervjuje. Čeprav jih. In nedavno sem odpovedal tudi turnejo po Veliki Britaniji. Moram biti tu, doma, in pisati. Ne gre drugače. Pogovori z novinarji mi omogočijo, da pridem do bralcev še na drugačen način, da povem kaj, česar se v knjigah nisem spomnil zapisati...«

Moj boj je pisal tri leta. Vsak dan po dvajset strani, o sebi, svoji družini, prijateljih, ženi, otrocih. Ko je na Norveškem izšel prvi del, so novinarji poklicali vse, ki jih je v življenju spoznal. V državi s petimi milijoni državljanov so prodali več kot 500.000 izvodov njegovih knjig. Ne marajo ga vsi. Ne doma, ne na tujem. A na tujem, predvsem v ZDA, ima status čisto prave literarne zvezde; laskajo mu celo avtorji, ki tega navadno niso vešči, sploh ko gre za kolege njihove generacije, konkurente, skratka.

Na začetku leta 2014 so v knjigarni mesteca Malmø, kjer Knausgard živi, aretirali pijanega moškega, ki je v knjigarni skušal zažgati celotno sekcijo polic pisateljev na K. In tudi tisti, ki smo se sprva, po branju prve in druge knjige hahljali, kako brez ponosa in bahavo samoizpovedno je vse skupaj, smo ob branju tretje in potem zelo na hitro še četrte in pete (ter nekaj angleških povzetkov prevoda zadnje, šeste knjige) Mojega boja - utihnili. Vse skupaj je bilo hiponotično in ja, zasvajajoče, kot je napisal že marsikdo pred menoj. Knausgård pač ni navadna pisateljska rit. Ni pa sveti Avguštin, seveda. Nekoč je o samomoru razmišljal tri mesece zapored, vsak dan. »Zato vem, da tisti, ki o njem razmišljajo nekaj let, ga potem resnično storijo. Pobral sem se s tistega otoka in poskušal živeti naprej.«

Njegova »doslednost v pripovedovanju« mu je doma in na Švedskem, kjer živi s svojo drugo ženo, pesnico in pisateljico Lindo Boström Knausgård, ki trpi za bipolarno motnjo in njunimi štirimi otroki, povzročila nemalo težav: s tožbami so mu grozili očetovi sorodniki, javno ga je ozmerjala nekdanja žena, novinarka Helen Aursland - obtožili so ga, da je družino prodal za slavo in denar. Literarna kritika, v Evropi in po svetu, je Moj boj, z redkimi izjemami, hitela postavljati ob bok Proustu.

Karl Ove je te dni dopolnil oseminštirideset let in ima šarmantni videz rokerja. Kar tudi je - bobnar skupine Lemen, ki se občasno sestane, se celo dogovori za kakšen špil. Še vedno dvomi v vse, predvsem vase in o tem tudi piše.