Mahomes po preobratu veliki junak jubilejne sezone

Finale lige NFL v ameriškem nogometu v Miamiju se je končal z zmago Kansas Cityja proti San Franciscu z 31 : 20.
Fotografija: Patrick Mahomes je uprizoril zasuk v Miamiju. FOTO: Reuters
Patrick Mahomes je uprizoril zasuk v Miamiju. FOTO: Reuters

Jubilejna stota sezona lige NFL v ameriškem nogometu se je na stadionu Hard Rock v Miamiju razpletla z zmago Kansas City Chiefs proti San Francisco 49ers z 31 : 20. Najboljši igralec 54. superbowla je bil podajalec moštva iz Missourija Patrick Mahomes, ki je v samem finišu poskrbel za tri »touch-downe«, s katerimi je Kansas uprizoril zasuk po zaostanku z 10 : 20.

Kansas City je tako končal 50-letno čakanje, odkar je leta 1970 dobil četrti superbowl z zmago proti Minnesoti s 23 : 7. Andy Reid (61) ne bo več označen kot najuspešnejši trener, ki nima šampionskega prstana, 222. zmaga (šesto mesto na večni lestvici) mu je prinesla tako želeno lovoriko. Zanjo je bil najbolj zaslužen izjemni Mahomes, pri 24 letih drugi najmlajši podajalec (quarter-back), ki je osvojil trofejo Vinca Lombardija. Mlajši od njega je bil le Ben Roethlisberger, ki je leta 2003 pri 23 popeljal do naslova Pittsburgh.

Jimmy Garoppolo v končnici ni bil kos obrambi Kansas Cityja. FOTO: AFP

Med polčasom sta 65.000 ljudi zabavali superzvezdnici Jennifer Lopez in Shakira. Tridesetsekundni oglas na TV je stal 5,6 milijona evrov. Tekmo si je ogledalo več kot milijarda ljudi po vsem svetu. Povprečna cena vstopnice prek posrednikov je bila 6.982 dolarjev (lani 4657). Najdražja je stala 214.749 dolarjev.

Shakira in Jennifer Lopez sta se izkazali med polčasom. FOTO: AFP

San Francisco ostaja pri petih naslovih, najboljši je bil v letih 1981, 1984, 1988, 1989 in 1994, ko so blesteli podajalca Joe Montana in Steve Young ter lovilec Jerry Rice. Trener Kyle Shanahan (40) še ni ponovil uspeha očeta Mika, prvaka s San Franciscom iz leta 1994, ko je bil koordinator za napad. Kot glavni trener pa je bil kasneje dvakrat prvak z Denverjem (1998 in 1999).

Garoppolo podlegel pritisku

Podajalec Jimmy Garoppolo, nekdanji rezervist New Englanda, ki se je naveličal biti v senci Toma Bradyja, je Kalifornijce popeljal do finala, tam bil suveren tri četrtine in pol, v končnici pa ni prenesel pritiska in ostal v senci Mahomesa.

Patrick Mahomes je do lovorike prišel pri 24 letih, trener Andy Reid pri 61. FOTO: Reuters

Kansas City je še sedem minut pred koncem zaostajal z 10 : 20. Do takrat je obramba San Francisca uspešno krotila Mahomesa, a je najkoristnejši igralec rednega dela predzadnje sezone v samem zaključku tekme vendarle pokazal, zakaj je v zadnjih dveh sezonah hitro prišel do slovesa najbolj nevarnega podajalca lige. Z dvema podajama za zadetek v razmaku treh minut in pol je Teksašan svoje moštvo popeljal v vodstvo, zmago pa je Kansas City potrdil v samem zaključku še s tretjim zadetkom.

Mahomes je do takrat vrgel dve prestreženi podaji, svoji prvi v končnici v karieri, in je bil vse bolj živčen. A kot številni najboljši podajalci v zgodovini je ob ključnem momentu našel rešitev. S podajo, dolgo 44 jardov, na prvega lovilca Tyreeka Hilla, je svojemu moštvu priigral položaj v napadalni polovici nasprotnika.

MVP Mahomes je verjel

Minuto pozneje je podal za znižanje na 17 : 20. Še tri minute zatem pa je postal junak tekme, ko je svoje moštvo popeljal do še enega zadetka ter dokončnega vodstva na tekmi. »Nikoli nismo nehali verjeti, da lahko zmagamo. Preprosto smo se borili do konca in uspelo nam je,« je ob dvigu pokala za najkoristnejšega igralca finala (MVP) dejal Mahomes.