Rusija spet na zemljevidu

WADA ukinila sankcije za ruske športnike
Fotografija: Craig Reedie, predsednik Mednarodne protidopinške agencije, je prepričan, da je ukinitev sankcij Rusiji pravilna poteza. Foto AFP
Odpri galerijo
Craig Reedie, predsednik Mednarodne protidopinške agencije, je prepričan, da je ukinitev sankcij Rusiji pravilna poteza. Foto AFP

Ljubljana – Moskva je v solzah sreče, London, Berlin in Washington pa pihajo od jeze. Takšen je opis stanja duha v športnih krogih posameznih metropol, potem ko je Svetovna protidopinška agencija (WADA) storila izjemen zasuk. Rusijo je namreč vrnila na uradni športni zemljevid, poslej bodo akterji največje dežele na svetu spet lahko nastopali v uradnih dresih in se veselili svoje himne. Resda pogojno.

V večini panog sankcij niso niti občutili, a kar nenavadno je bilo spremljati športnike na zadnjih olimpijskih igrah, februarja letos v Koreji, ko jim ob zmagah niso predvajali državne himne, na svoji opremi pa sploh niso imeli oznak nacionalnega olimpijskega komiteja. Ruski hokejisti so se denimo prvič po Albertvillu '92 veselili olimpijskih zlatih kolajn, a pravzaprav nikdar ne bo ostalo zapisano, da so v teh dveh primerih osvojili za Rusijo – pred 26 leti so še nastopali za selekcijo Skupnosti neodvisnih držav (SND), nazadnje v Pjongčangu pa je bil uraden naziv reprezentance Olimpijski športniki Rusije. Pa od jeseni 2015 in kazni Mednarodne protidopinške agencije zaradi številnih grehov v preteklosti, zlasti pa okrog Sočija 2014, športniki te velesile skupaj s svojimi številnimi privrženci niso trpeli le na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru in Pjongčangu, temveč tudi na nekaterih drugih tekmovanjih, zlasti na prvenstvih v atletiki. In včerajšnji prvi odmevi v športnih krogih po pogojnem umiku kazni so razkrivali, da se bodo s to odločitvijo najmanj strinjali prav vodilni funkcionarji svetovne atletike.


Posebni pogoji za Ruse


Sicer pa WADA na zasedanju na Sejšelih glede umika kazni Rusiji ni bila enotna: 9 članov je podprlo predlog umika, dva sta bila proti, eden se je vzdržal. Gre pa za odločitev, ki omogoča uradno vrnitev ruskih športnikov na največja tekmovanja, torej tudi v olimpijsko družino, a v primeru, če bodo na evropskem vzhodu storili že najmanjši prekršek na področju dopinga, jim bo spet trda predla. »Ta odločitev tudi razkriva jasen časovni načrt, do kdaj (30. junij 2019, o. p.) mora imeti WADA nemoten dostop do moskovskega laboratorija in nadzora nad vsem, kar se tam dogaja,« so zapisali v sporočilu za javnost predstavniki Svetovne protidopinške agencije. Predsednik Craig Reedie je prepričan o pravilni potezi, prvi mož ruske agencije za boj proti dopingu (RUSADA) Jurij Ganus ni evforičen, a zadovoljstva ni skrival: »Ta odločitev nam je odprla vrata nove priložnosti.« Dobro se zaveda, da si podobnih grehov, kot so si jih privoščili na ruski športni sceni v projektu Soči 2014, v Moskvi in drugih mestih ne smejo privoščiti. V tem primeru bi namreč šlo za sramoto izjemnih razsežnosti, že dosedanje pa ne bi smeli kar tako pozabiti, so prepričani zlasti v zahodnem delu Evrope inv Severni Ameriki.

»Tokrat smo doživeli najpomembnejšo odločitev, kar jih je doslej sprejela WADA, ki je tako poslala svetu nedvoumno sporočilo: Uresničujemo želje funkcionarjev, ne pa milijonov čistih športnikov po vsem svetu,« je bil ogorčen Travis Tygart, prvi mož Ameriške protidopinške agencije. Jürgen Kessing, predsednik Nemške atletske zveze, pa je le kratko dejal: »Za tiste, ki se borijo za čisti šport, je to udarec v obraz!«

Komentarji: