Slovenci dobili na Poljskem veliko koristnega za naslednje izzive

Po Franciji je premagala slovenske odbojkarje tudi Poljska.
Fotografija: Slovenci so dokazali, da lahko enakovredno igrajo tudi z najboljšimi reprezentancami na svetu. FOTO: FIVB

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je izgubila zadnjo tekmo skupine D kvalifikacij za olimpijske igre. V Gdansku je morala z 1:3 (21, -23, -23, -21) priznati premoč svetovnim prvakom, odbojkarjem Poljske, ki so se tako uvrstili v Tokio, Slovenci pa so na turnirju zasedli tretje mesto.

»Danes ni bilo kaj posebno drugačnega kot na prvi tekmi, obakrat smo igrali na precej visoki ravni. Rezultat sicer ni najboljši, a vemo, da je bil na drugi strani mreže izjemen tekmec in da je težko zmagati. Še posebej v prvem nizu smo igrali dobro na servisu, v bloku in obrambi ter tudi v protinapadih. To mora biti naš cilj za prihodnje, ohranjati takšno raven igre,« je povedal po porazu Alberto Giuliani, selektor Slovenije.

Urnaut: Bolje kot na prvi tekmi

Kapetan Tine Urnaut je dodal: »Tudi na prvi tekmi smo pokazali, da znamo igrati. Danes smo tisto raven držali več časa, izkoristili smo priložnosti, ki smo jih sestavili, kar nam na prvi tekmi ni uspevalo. In to nas je stalo tega, da smo bili danes prisiljeni v rezultat, ki pa ga je na taki ravni težko doseči. Danes sta bila naša igra za menjavo in protinapad dosti boljša kot na prvi tekmi, vsaj v prvih dveh nizih, nas je pa v drugem nizu žal kaznovalo, da smo na servisu naredili enajst napak.«

Tudi Tonček Štern, korektor Slovenije, je čestital Poljakom: »Vedeli smo, da še obstaja možnost, da se s tega turnirja kvalificiramo direktno na olimpijske igre. Zdi se mi, da smo v prvih dveh nizih na igrišče stopili s takim pristopom, kot bi morali vedno in kar bo zelo pomembno tudi na evropskem prvenstvu. Če bomo igrali tako, kot smo prva dva niza, se lahko kosamo z vsakim in z vsemi svetovnimi velesilami. To je bilo danes pozitivno, a po tistem, ko smo izgubili drugi niz, ko se je vedelo, da bo napredovala Poljska, težko najdeš motivacijo. Sicer igraš proti Poljski in že to je motivacija, a težje igraš, ko veš, da nimaš več možnosti za napredovanje.«

»Posebej v prvem nizu smo igrali dobro na servisu, v bloku in obrambi ter tudi v protinapadih. To mora biti naš cilj za prihodnje, ohranjati takšno raven igre,« je povedal po porazu Alberto Giuliani, selektor Slovenije. FOTO: FIVB

Izbranci Alberta Giulianija so imeli pred tekmo še nekaj možnosti, da si zagotovijo prvo mesto in olimpijsko vozovnico, zato bi morali Poljake premagati s 3:0, poleg tega pa zbrati 17 točk več od tekmecev. Da so verjeli v to matematiko, je pokazal začetek, ko so močno prestrašili Poljake. Z izvrstno igro v vseh elementih so dobili prvi niz, v katerem so po točki Tineta Urnauta povedli z 9:4. Poljaki so se sicer nato zbrali, se počasi bližali, nekajkrat tudi prišli do dveh točk zaostanka, nazadnje pri izidu 21:23, toda Tonček Štern in v prvem nizu zelo razpoloženi in motivirani Alen Pajenk sta poskrbela, da do preobrata ni prišlo.

Januarja v boj za zadnjo evropsko vstopnico za Tokio?

Slovenci so si dokazali, da presenečenje ni nemogoča misija, z odlično igro so na začetku drugega niza tudi povedli s 5:3. Več pa jim odlični Poljaki niso dopustili. Izenačen boj je trajal vse do izida 20:20, ko so jim zagodli servisi naturaliziranega Kubanca Wilfreda Leona. Dosegel je dva zaporedna asa in svoji ekipi priskrbel dve točki prednosti, ki sta se ob slabšem serviranju Slovencev - tako Gregor Ropret kot Urnaut sta žogo poslala izven igrišča, pokazali kot usodni. S tem je bilo konec njihovih upov na čudež, ne pa tudi želje, da bi prišli do odmevne zmage. Še naprej so igrali odlično, v napadu, v katerem je še posebej blestel Klemen Čebulj, z 20 točkami tudi najučinkovitejši igralec tekme, so celo zasenčili tekmeca. A končnica, v katerih se Slovencem očitno kaže pomanjkanje težkih tekem, je spet pripadla domačim. Po izidu 23:23 so dobili dve zaporedni točki, za drugo je z asom poskrbel Artur Szalpuk. V četrtem nizu so priložnost za igro dobili tudi nekateri rezervisti z obeh klopeh. Gosti so se držali do izida 11:11, nato pa so Poljaki dobili štiri zaporedne točke, zaostanka pa Slovencem ni več uspelo nadoknaditi.

Kljub porazu si Slovenci zaslužijo vse pohvale za prikazano, še enkrat so dokazali, da lahko enakovredno igrajo tudi z najboljšimi reprezentancami na svetu. Realne možnosti za uvrstitev na igre pa so bržkone izgubili že na prvi tekmi proti Franciji, ko so iz rok izpustili kar nekaj priložnosti, da obrnejo potek tekme. Januarja se bodo evropske reprezentance, ki si nastopa v Tokiu niso zagotovile v celinskih kvalifikacijah, borile še za zadnjo vstopnico za Tokio. Turnir bo v Berlinu, Slovenci pa upajo, da bodo po septembrskem evropskem prvenstvu, ki ga bodo gostili, dovolj visoko na lestvici evropske zveze, da bodo tam imeli pravico nastopa.