Martina Ratej SP končala na 9. mestu, Zupinova 21.

Martina Ratej je v kvalifikacijah dosegla drugi izid (65,64), a se v finalu ni približala tej daljavi in SP sklenila z 61,05 m.
08. avgust 2017 22.07
Britain Athletics Worlds
L. Z.
L. Z.

Ljubljana - Na atletskem svetovnem prvenstvu v Londonu je danes na sporedu prvi slovenski finale: Martina Ratej s finalom meta kopja začenja ob 20.20. V nedeljo je z metom dolgim 65,64 metra dosegla drugi izid kvalifikacij.

Najvišja uvrstitev slovenske rekorderke na svetovnih prvenstvih je sedmo mesto iz Daeguja 2011, sedma je bila tudi pred petimi na olimpijskih igrah v Londonu.

Ratejeva je v prvem metu dosegla daljavo 61,05 in te daljave ni več presegla. Drugi poizkus se ji je ponesrečil, zato je prestopila, v tretji seriji pa ni popravila dosežka iz prve. Dolgo časa je kazalo, da bo ostala na 8. mestu, kar bi ji zagotovilo še tri dodatne mete, a jo je prehitela Kitajka Shiying Liu. Ratejeva je SP tako sklenila na 9. mestu. To je zaenkrat najvišja slovenska uvrstitev v Londonu.

"Pričakovala sem ponovitev kvalifikacijske daljave, kar bi mi prineslo visoko uvrstitev, toda to mi ni uspelo. Med tekmo nisem sestavila pravega meta, tako sem ostala le pri treh serijah. Nastopila bom še na finalu diamantne lige in mogoče v Zagrebu," je po nastopu dejala Ratejeva.

Naslov svetovne prvakinje je osvojila svetovna rekorderka Čehinja Barbora Špotakova. 36-letnica je v drugi seriji dosegla 66,76 metra. Drugo in tretje mesto sta zasedli Kitajki: druga je bila Lingwei Li (66,25), tretja pa Hinhui Lyu (65,26).

Na 400 metrov z ovirami je v polfinalu nastopila Agata Zupin, ki je včeraj uspešno debitirala na SP, saj se je s časom 56,54 prebila iz predtekmovalne skupine. Danes ni imela večjih možnosti za uvrstitev v finale in je SP z rezultatom 57,05 sklenila na sedmem mestu v drugi polfinalni skupini.

Conseslus Kipruto je na 3.000 metrov z zaprekami obranil kenijsko čast. 300 metrov pred ciljem je prehitel Američana Evana Jagra, ki je dolgo vodil, in v zadnjih metrih pred ciljem že slavil, čeprav se mu je nevarno približal Maročan Soufiane El Bakkali. Kipruto je slavil s časom 8:14,12, El Bakkali je tekel 8:12,49, Jager pa 8:15,53.

Wayde van Niekerk je pričakovano zmagal na 400 metrov, zadnji disciplini večera. V cilj se je iztekel in dosegel čas 43,98, drugi je bil v odsotnosti obolelega Isaaca Makwale mladi Steven Gardiner iz Bahamov (44,41), do tretjega mesta pa je v zadnjih metrih prišel Abdalelah Haroun iz Katarja (44,48).

Francoz Pierre Bosse je presenetljivi svetovni prvak v teku na 800 m. Do zmage je pritekel z 1:44,67, do drugega mesta je z izjemnim finišem prišel Poljak Adam Kszczot (1:44,95), bron pa je osvojil Kenijec Kipyegon Bett (1:45,21).

V skoku s palico je bil brezhiben Američan Sam Kendricks: vse višine je preskočil v prvo, zmago mu je prinesel skok na 5,95 metra. Drugi je bil Poljak Piotr Lisek, tretji pa Francoz Renaud Lavillenie; oba sta preskočila 5,89 metra.