Norvežani, prvi tekmeci po meri, so bili od Slovencev srečnejši in ne boljši

V tretji tekmi na svetovnem prvenstvu v hokeju v Latviji je zmagovalca odločil le en gol Thomas Berg-Paulsen v 15. minuti. Neučinkoviti z igralcem več.
Fotografija: Slovenski kapetan Jan Urbas je popeljal rise v tretjo bitko na svetovnem prvenstvu proti Norvežanom. FOTO: Gints Ivuskans/AFP

Slovenska hokejska reprezentanca na svetovnem prvenstvu skupine A je tudi po tretji tekmi brez točke. Po Švicarjih (0:7) in Kanadčanih (2:5) so bili srečnejši še Norvežani. Skandinavci so bili na papirju prvi nasprotniki, proti katerim bi Slovenci lahko presenetili in osvojili prvo točko, toda po 60 minutah enakovredne igre so se Norvežani veselili pomembne zmage.

V predtekmovalni skupini B Slovence v četrtek čaka dvoboj s Češko, v petek z domačo zasedbo Latvije, v nedeljo pa še Slovaška. Zadnji tekmec v skupini bo Kazahstan v ponedeljek, 22. maja.

Zmerni optimizem pred tekmo v slovenskem taboru je sprožila obetavna predstava proti hokejski velesili št. 1. Selektorja Matjaža Kopitarja so zmotila sodniška merila, ki so praviloma v škodo manjših reprezentanc, kakršna je Slovenija. Priložnost za sedmo mesto v skupini bodo slovenski hokejisti iskali še v tekmah proti Slovakom in Kazahstancem.

»Želja je bila, videli se je, da imamo željo, da hočemo, a nismo znali postaviti piko na i. Zadnji strel nam ni šel. Žal smo izgubili in ne moreš zmagati. če ne dosežeš gola. Ni še konec, s tekmeci, ki jih lahko premagamo in jih moramo premagati, se bomo še pomerili. Spočiti se moramo," je za RTV Slovenija povedal Blaž Gregorc.

Thomas Berg-Paulsen je bil norveški strelec za vodstvo z 1:0. FOTO: Gints Ivuskans/AFP

Izid: Slovenija – Norveška 0:1 (0:1, 0:0, 0:0; Berg Poulsen 15.); vrstni red: Kanada 6, Norveška 4, Švica, Češka in Slovaška po 3, Kazahstan 2, Latvija in Slovenija 0.

Po dveh preizkušnjah, na katerih so bili slovenski hokejisti avtsajderji, so tretji tekmeci enakovrednejši Norvežani. FOTO: Foto Gints Ivuskans/AFP

Prve minute so minile v slovenski premoči. Jan Urbas in Rok Tičar sta imela res lepi priložnosti, a sta streljala mimo vrat. Norvežani so po petih minutah prevzeli vajeti igre v svoje roke in stopnjevali pritisk, ki so ga kronali z golom v 15. minuti. Po dolgi podaji je z leve strani v našo tretjino zadrsal Thomas Berg-Paulsen in z močnim strelom v vratarjev kot premagal Gašperja Krošlja. V zadnjih minutah so imeli Slovenci še igralca več na ledu, a so se tekmeci ubranili in v drugo tretjino šli z minimalno prednostjo.

Jana Drozga, strelca edinih slovenskih golov v Rigi, so Norvežani odrezali od svojih vrat. FOTO: Ints Kalnins/Reuters

Tudi v drugi tretjini so Slovenci začeli obetavno, manjkal je le gol. Robert Sabolić je bil najbližje izenačenju, a je zatresel okvir vrat, podobno kot so ga Norvežani v zadnjih minutah druge tretjine, ko so bili na ledu po štirje igralci na vsaki strani. Rok Tičar je v 36. minuti zatresel norveško mrežo, a so sodnik razveljavili gol zaradi nepravilnega oviranja Bineta Mašića, ki si je prislužil tudi dvominutno kazen.

Pred zadnjimi juriši Slovencev in lovom za izenačenjem se je na ledu dobršen del zadnjih 20 minut dvoboja bila odprta bitka. Priložnosti je bilo dovolj, golov pa vendarle nič. Slovenci tudi v igri z igralcem več ni uspevalo veliko, prav v zadnjih sekundah, ko so naši brez vratarja napadali že dobro minuto, pa se je v vlogo osmoljenca in po hudem obleganju tekmečevih vrat spremenil Robert Sabolič. Grenak priokus je ostal, Slovenija ni imela športne sreče.

V Rigi slovenske hokejiste spodbuja tudi skupina navijačev. FOTO: Gints Ivuskans/AFP