Slovenci napolnili mrežo Madžarov za povratek med elito

Slovenska hokejska reprezentanca je v Tivoliju na predzadnji tekmi svetovnega prvenstva divizije I ugnala Madžarsko in se po letu 2017 vrača med elito (5:1).
Fotografija: Slavje slovenskih hokejistov z navijači po koncu tekme v Tivoliju. FOTO: Voranc Vogel/Delo

V vratih risov je dvoboj začel Gašper Krošelj, ki je pred razgretim občinstvom – Madžare je spet podpiralo nekaj sto glasnih privržencev – s soigralci hitro proslavljal vodilni zadetek. Z razdalje je pod stičišče vratnice in prečke že v praktično prvem napadu po 31 sekundah dvoboja zadel Žiga Jeglič. Gostom se ni uspelo izviti iz primeža Slovencev, ki so jim v prvih desetih minutah dovolili le en strel proti svojim vratom. V 12. minuti so dobili risi prvo priložnost za igro z igralcem več, ko je bil izključen Scott Macaulay, a so se Madžari ubranili.

Jan Urbas je v 16. minuti prodrl pred vratarja in padel, ob protestih Slovencev, ki so pričakovali posredovanje sodnikov in kazenski strel zaradi spotikanja, pa so tekmeci krenili v silovit protinapad in Csanad Erdely je pred vrati ob Blažu Gregorcu v poravnal izid na 1:1. To je bil tudi končni izid prve tretjine (razmerje v strelih 15:5). Druga tretjina se je začela v slogu prve, toda Madžari so bili tisti, ki so ob izteku prvih treh minut igre najresneje zapretili, Krošelj pa se je izkazal z dvojno obrambo Istvanu Sofronu.

Dvojni udarec v drugi tretjini

Do zasluženega vodstva so domači hokejisti spet prišli v 27. minuti, ko so bili za borbo pred madžarskimi vrati nagrajeni Rok Tičar, Mitja Robar in strelec Robert Sabolič, ki je zaključil akcijo po odvzetem ploščku. Slavje se še ni povsem poleglo, ko je takoj po sodniškem metu proti madžarskim vratom kot blisk krenil še Žiga Pance in povišal na 3:1. Madžari se niso predali in najprej močno zagrozili vratom Krošlja, ki je moral posredovati z zadnjimi močmi, nato je bil zaradi spotikanja v 34. minuti izključen še Anže Kuralt.

A gostje v dveh minutah sploh niso resneje ogrozili vrat risov, sledilo je nekaj silovitih napadov domače izbrane vrste, ki je lovila morda že odločilni četrti zadetek v madžarski mreži vse do odhoda v slačilnice pred začetkom zadnjih 20 minut. Tudi med odhajanjem z ledu je med igralci obeh ekip spet poletelo nekaj pregovornih »iskric«, a so se strasti hitro umirile.

Zadnja tretjina se je začela s številčno prednostjo na slovenski strani, saj so sodniki že po zvoku sirene po koncu druge tretjine zaradi udarca s palico izključili edinega madžarskega strelca Erdelyja. Gostujoča mreža se ni zatresla še četrtič, nato pa so imeli igralca več dve minuti še Madžari, ko je bil zaradi sicer precej nežnega naleta s hrbta izključen Sabolič. A težav za slovenska vrata ni bilo, bolj je bilo vroče kasneje, saj so Madžari še drugič uspeli zadeti, a se je slavje na ledu in na tribunah, kjer so prevladovali navijači iz vzhodne soseščine, hitro umirilo – sodniki namreč gola niso priznali zaradi prevelikega števila madžarskih igralcev na ledu, tako da je imela Slovenija spet priložnost za morda že odločilni udarec z igralcem več.

Sabolič in Ograjenšek dokončala delo

Izbranci Matjaža Kopitarja niso zadeli, madžarska mreža je obmirovala tudi po tem, ko je bil v 50. minuti spet izključen Erdely. Kuralt je v 54. minuti sam krenil proti vratom, a ga je Miklos Rajna v dveh poskusih ustavil. Zaključni udarec je vendarle prišel v 58. minuti, ko je Sabolič z drugim golom na tekmi z lepim bekendom izkoristil štiriminutno kazen, ki jo je gostujoči ekipi pridelal Balint Magosi. Kot v drugi tretjini so Slovenci nato zadeli še enkrat v vsega nekaj sekundah, po kombinaciji z Miho Verličem je piko na i pritisnil Ken Ograjenšek.

Risi so si z zmago že zagotovili povratek v elitni rang svetovnega hokeja, prvič po letu 2017. To je bila tretja zmaga slovenskih hokejistov na domačem turnirju, najprej so s 4:2 premagali Litvo, nato pa z 9:1 Romunijo, Madžari pa so s 5:1 odpravili Južno Korejo ter z 2:1 Litvo. Reprezentanci sta zdaj odigrali že 36 medsebojnih tekem, na zadnji prijateljski je bilo za Slovenijo 3:0. Na SP Madžari za zdaj še nikoli niso premagali svojih zahodnih sosedov; na zadnjih dveh je bilo leta 2018 za Slovenijo 4:1, 2019 pa 6:0.

Po obračunu z Madžarsko v nedeljo rise čaka še tekma z Južno Korejo, Madžarsko pa z Romunijo. V elitno skupino v letu 2023 vodita sicer prvi dve mesti s tega turnirja.

V Tivoliju prva zmaga za Litvo

V prvi petkovi tekmi je Litva premagala Južno Korejo s 5:3 (2:1, 1:1, 2:1). Prva je v uvodnih tekmah igrala proti obema favoritoma, Sloveniji in Madžarski, ter obe tekmi kljub solidni predstavi izgubila. Korejci pa so po visokem uvodnem porazu proti Madžarski (1:5) v četrtek dosegli prvo zmago, premagali so Romunijo s 4:1.

V petek so se prve zmage v Ljubljani in s tem tudi velikega koraka k obstanku v tej skupini razveselili še Litovci. Ključen za zmago je bil drugi gol na tekmi Emilijusa Karakauskasa ob koncu druge tretjine, s katerim je Litva povedla s 3:2, v zadnji tretjini pa je dosegla še en gol z igralcem več, zadnjega pa na prazna vrata, ko so Korejci že štiri minute pred koncem tvegali brez vratarja.