Dennis ubranil naslov, Roglič na dvanajstem mestu

Rohan Dennis je novi stari svetovni prvak, na drugem mestu je komaj 19-letni Evenepoel, Roglič pod pričakovanji.
Fotografija: Novi stari svetovni prvak Rohan Dennis. Foto: Justin Setterfield/Getty
Novi stari svetovni prvak Rohan Dennis. Foto: Justin Setterfield/Getty

Yorkshire – Današnji kronometer je bil poln presenečenj. Glavni favorit Primož Roglič se na koncu ni približal zmagovalnim stopničkam, Rohan Dennis je bil v krogu favoritov, vendar po tistem, kar se mu je zgodilo na dirki po Franciji, je malokdo verjel, da se lahko vrne med najhitrejše kronometriste na svetu, a je vseeno za 1 minuto in 8 sekund prehitel drugo uvrščenega Remca Evenepoela.

Na tretje mesto se je uvrstil Italijan Filippo Ganna, ki je sodil v širši krog favoritov. Največ smole izmed favoritov je imel Belgijec Victor Campenaerts, ki je najprej padel, potem pa je moral še enkrat menjati kolo, vseeno je pristal na enajstem mestu, tik pred Rogličem.

Videti je bilo, da je Roglič začel zelo počasi, vendar v trenutku, ko ga je dohitel Dennis, je bilo videti, da tempu najhitrejšega na svetu zlahka sledi. Je bil mogoče šum v komunikaciji s spremljevalnim avtomobilom? Ali je Primoža premagala utrujenost z dirke po Španiji?

Izjavi Rogliča in Tratnika

»Nisem pretirano razočaran, bil bi, če bi vse leto treniral za to dirko in mi ne bi uspelo, tako pa sem prišel naravnost z Vuelte in neumno bi bilo pričakovati, da bom na kronometrskem kolesu razvil več moči, kot sem jo.  Kronometer je specifična disciplina, ki zahteva svoj čas in trud, gotovo nisem prebil dovolj časa na kronometrskem kolesu, da bi lahko konkuriral za najvišja mesta. V ospredju so bili specialisti, ne pa moji tekmeci z etapnih dirk,« je izjavil Primož Roglič.

Zmagovalec Dennis in Roglič. Foto: AFP

»Cestna dirka? Če bom nastopil, bom kot vsi v ekipi dal vse od sebe. O nastopu pa se moramo še dogovoriti, saj me boli mišica v zadnji plati, v katero sem prejel udarec, ko sem v 19. etapi Vuelte zadel ob betonski zid. Bolečina mi to pot gotovo ni pomagala, vendar se ne bom izgovarjal nanjo, saj nisem bil niti blizu vrha. Najprej moramo preveriti, kaj se dogaja s to poškodbo, in nato narediti načrt za preostanek sezone,« je v cilju še povedal Roglič

»Na začetku, do prvega klanca, je bilo vse, kot sem si zadal. V načrtu sem imel stopnjevanje ritma, ki pa ga nikakor nisem mogel ujeti, noge so bile trde, ustavljal sem se. Kronometer je bil izjemno dolg, zadnjih 15 kilometrov je bila borba s samim seboj. Razočaran sem, dal sem vse od sebe, to je bil to pot moj limit,« je razočarano povedal Jan Tratnik.

Rohan Dennis je potrdil, da je najboljši kronometrist na svetu.

10   Stefan Kung (Švica)    0:02:46

16.48 Roglič je 12., Dennis je svetovni prvak!!
16.47 Roglič se vozi nekaj metrov za Dennisom, časovno pa zelo veliko, 3 minute!
16.44 Haga tudi slabo, več kot 2 min za Remcom.
16.42 Olivieira bo mogoče hitrejši od Ganne, ki je trenutno drugi.
16.39 Zelo slab dan za Rogliča, Dennis bo pred njim vsaj za 3 min. Do cilja je še slabih 10 km.
16.36 Da, ujel ga je in prehitel!!

16.33 Kaže da je Dennis celo prehitel Rogliča, ki je pred njim startal 3 minute?
16.30 Rohan Dennis je za minuto hitrejši od Remca!
16.28 Remco je novi vodilni! Pred Ganno je kar 45 sekund. Čudežni deček je opravičil vlogo favorita! 19-letnik je res čudež!!
16.27 Roglič je še vedno več kot minuto za Remcom. Pravkar je prevozil drugi vmesni čas, trenutno je enajsti.
16.22 Vse kaže da bodo medalje razdeljene med: Dennis, Evenepoel, Ganna
16.19 Remco Evenepoel je še vedno samo od Dennisa počasnejši na progi.
16.17 Ganna še hitrejši, za 6 sekund prehitel Dowsetta.
16.15 Alex Dowsett je za minuto izboljšal najboljši čas!
16.12 Ni še podatka, kako je z Rogličem, začelo je deževati.
16.10  Remco, Remco ... samo Dennis je bolje na poti.
16.07 Zaostanek, ki ga bo nemogoče nadoknaditi do cilja, razen, če ... Upajmo na boljšo vožnjo v drugem delu proge. Imamo novega vodilnega, to je Luke Durbridge.
16.03 Tole ne bo dobro. Roglič preveč zaostaja, Dennis je pred Evenepoelom na prvem vmesnem času. Roglič zaostaja že 1:22 za 19-letnim mladincem!!
16.01 Ne!! Roglič zaostaja za 42 sekund za Remcom, na prvem vmesnem času je Roglič na 21. mestu.
15.58 Roglič zaostaja na prvem vmesnem času! Mladenič Remco je za 17 sekund hitrejši od Rogliča, tretji je trenutno.
15.56 Ganna je novi najhitrejši na drugem vmesnem času.
15.55 Je to sploh mogoče? Remco Evenepoel je najhitreje na poti!
15.53 Kmalu bo Roglič na prvem vmesnem času.
15.49 Ne vemo še kaj se je zgodilo s Tratnikom, to je bila vožnja pod pričakovanji, Remco je zelo dobro na poti, celo najhitrejši je do zdaj! Remco je star šele 19 let!!
15.47 Jan Tratnik je trenutno na 7. mestu, njegov zaostanek je 3:03 min. To je daleč od pričakovanj!!
15.46 Zelo slaba vožnja Jana Tratnika. Latour ga je celo prehitel, čeprav je štartal za njim.
15.44 Tratnika pričakujemo v cilju.

15.43 Zadnji kolesar se je podal na progo. Lampaert je trenutno najhitrejši na poti.
15.41 Victor Campenaerts je štartal, samo še svetovni prvak Dennis je na štartu.
15.40 Roglič je na dirki svojega življenja! Archibald je prevzel vodstvo v cilju.
15.39 Celo sonce je posijalo, Asgreeen je štartal, zdaj je na vrsti Primož Roglič, prvi favorit!
15.38 Očitno bodo današnji časi okoli ene ure in pet minut. Roglič je naslednji na štartu.
15.36 Chad Haga je štartal. Glavni favorit Lanceja Armstronga!!
15.35 Dunbar je prvi kolesar v cilji. 1:09:52
15.33 Tony Martin je štartal, najuspešnejši kronometrist vseh časov!
15.32 Filippo Ganna je najhitreje na poti. Na prvem vmesnem času je daleč najhitrejši.
15.31 Še deset kolesarjev na štartu.
15.28 Tratnik je že 2 minuti za vodilnim Archibaldom na drugem vmesnem času. Kaže, da mu Nibalijevi obročniki ne pomagajo kaj dosti.
15.27 Rohan Dennis se je včeraj najbolj širokoustil in je prepričan v svojo zmago.
15.25 Archibald je najhitrejši na drugem vmesnem času.
15.22 Lepo je slišati, da je Slovenec absolutni favorit. Remco je štartal, čudežni deček kakršnega ni bilo od Merckxa naprej ...
15.20 Bradley Wiggins pravi, da je Roglič absolutni favorit!
15.17 Tudi Bob Jungels je štartal, kmalu bomo videli Remca Evenepoela.
15.15 Vasil Kiriyenka je pravkar štartal, bivši svetovni prvak v kronometru.
15.13 Irec Dunbar ima najboljši prvi vmesni čas.
15.11 Politt je kar z nogo popravil zadnji menjalnik!
15.09 John Archibald z najbolj čudno čelado je trenutno najhitreje na poti.

15.05 Jan Tratnik ima danes na posodo Nibalijeve obročnike! To smo pravkar zvedeli od našega poročevalca iz Yorkshireja Miha Hočevarja. Set obročnikov, ki jih danes vozi Tratnik stane deset tisočakov!
15.02 Ryan Mullen je štartal, kolesar, ki ga danes moramo spremljati.
15.00 Prava razporeditev moči je na tako dolgem kronometru ključna.
14.59 Tratnik je peti na prvem vmesnem času!
14.57 Archibald je prvi, ki je do prvega vmesnega časa prišel pod 20. min.
14.55 Archibald je še 33 sekund hitrejši!
14.53 Eddie Dunbar ima najboljši prvi vmesni čas 20:18.
14.48 Navardauskas je na prvem vmesnem času,16.7km je prevozil v 21:53. Trnek je vržen!
14.45 Tratnik je dobro na poti. Našel je pravi ritem, poganja najtežji prestavni prenos, na pogled je videti počasen, če pa pogledamo avto, ki vozi za njim se hitro ugotovi, da je hitrost nad 60 km/h.
14.43 Zanimiva ugotovitev, leta 1996 je Alex Zulle zmagal na dirki po Španiji in potem istega leta postal svetovni prvak v kronometru, leta 1998 je to ponovil Abraham Olano, leto kasneje še Jan Ullrich, torej iz te statistike sledi, da je danes na vrsti Primož Roglič!!
14.41 Prvi vmesni čas je na 16.7 km, drugi na 37.7 km.
14.36 Da, Tratnik ima "vesoljske" obročnike!! To je prva sprememba, ki smo jo opazili.
14.35 Jan Tratnik je štartal!!
14.35 Jan Barta, Čeh, se je pognal s štarta.
14.33 John Archibald, domačin, je pravkar štartal.
14.33 Zanimivo bo pogledati Tratnikovo opremo. Bahrain Merida je poskrbela za nekaj presenečenj.
14.30 Še 5 min do štarta Jana Tratnika.
14.27 Tudi irec Eddy Dunbar je štartal. Danes sta dva Irca na štartu, poleg Eddyja še Ryan Mullen, ki velja za enega od najbolj nadarjenih kronometristov.
14.23 Vreme je ugodno, 16 stopinj, dežja (še) ni.
14.20 Ramunas Navardauskas je prvi kolesar na 54 km dolgi progi!